sobhe-no.ir
487
دوشنبه، ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
1
رهبر انقلاب در دیدار با جمعی از استادان نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها :

دانشگاه از مراکز بسیار مهم تربیت قوه عاقله کشور است

مدیرکل سابق دفتر موسیقی وزارت ارشاد در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»:

جریانات سیاسی درباره لغو کنسرت‌ها بزرگ نمایی می‌کنند

«در چند هزار کنسرت مثلاً فرض کنید پنج کنسرت تعطیل می‌شود. این را تعمیم می‌دهند، هیاهو، فریاد و از این قبیل که «کنسرت‌ها دارد تعطیل می‌شود»! فلان مدیر یا فلان مدیر در مجموعه مدیران یک خطائی کرده‌اند، یک غلطی کرده‌اند، یک ممشای نادرستی [داشته‌اند]، این را تعمیم می‌دهند. نه فقط به مجموعه مدیریّتی کشور بلکه به مجموعه نظام جمهوری اسلامی. این‌ها کارهای دشمن است که با برنامه‌ریزی دارد انجام می‌گیرد.» این سخنان مقام معظم رهبری در دیدار هفتم خردادماه با دانشجویان درباره لغو برخی کنسرت‌ها بود که ایشان درباره خطای چند کارمند و البته جنجال رسانه‌ای برای ناکارآمد نشان دادن نظام مثال زدند.

تشدید جنگ اقتصادی اروپا با آمریکا

یادداشت حسین رویوران

اتمام حجت ایران با 1+4

فرصت اروپا محدود است

قرار بر این بود که با خروج آمریکا از برجام در فاصله کوتاه چند هفته‌ای نتیجه ادامه یا عدم ادامه برجام از سوی طرفین برجام طی مذاکراتی مشخص شود، مهلتی که رییس‌جمهوری اسلامی ایران بلافاصله پس از خروج آمریکا از برجام آن را اعلام کرد.

وعده‌های نافرجام و پیاپی شهرداری برای پایان تعمیرات یک پل ادامه دارد

عملیات بی‌پایان کریمخان

پل کریمخان زند معبری در شهر تهران و در تقاطع بلوار کریمخان زند و خیابان سپهبد قرنی است که سبب روان شدن رفت و آمد در خیابان‌هایی چون سنایی، میرزای شیرازی و ایرانشهر شده اما مدتی است که این پل به دلیل بازسازی بسته شده و تاریخ‌هایی که برای بازگشایی این معبر از سوی مسوولان شهرداری تهران اعلام می‌شود هم نتوانسته آن را در دسترس قرار دهد.

باز هم وزیر بهداشت و باز هم واکنش به حاشیه‌های واکسن خبرساز

فعلاً خبری از واکسن HPV نیست

حجت‌الاسلام ملکی، مترجم «ترجمه خواندنی قرآن» در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

دفترچه راهنمای زندگی باید فهمیدنی باشد

ما فارسی‌زبان‌ها گاهی از خواندن ترجمه‌های قرآن کریم دچار ابهام معنایی می‌شویم و نمی‌توانیم منظور آیات را درک کنیم، اما در این میان ترجمه‌ای با عنوان «ترجمه خواندنی قرآن» به‌قلم حجت‌الاسلام علی ملکی روانه بازار شده است که ادعا می‌کند قرآن را به‌زبان روان و روزمره فارسی ترجمه و «همه فهم» کرده است. در گفت‌وگو با این مترجم ابعاد این ترجمه را بررسی کردیم.

گزارش قابل تأمل بانک جهانی درباره دسترسی مردم دنیا به آب

کابوس آبی‌رنگ هشت میلیون ایرانی

گزارش بانک جهانی حاکی است هنوز 10‌درصد مردم ایران به آب سالم و بهداشتی دسترسی ندارند، براساس گزارش بانک جهانی در‌حال‌حاضر 90‌درصد مردم ایران به آب سالم و بهداشتی دسترسی دارند. پس از ایران کشورهایی مانند مکزیک با 85‌درصد، چین 77‌درصد، روسیه 72‌درصد، اندونزی 61‌درصد، هند 40‌درصد، نیجریه 29‌درصد و سودان جنوبی 7‌درصد قرار گرفته‌اند.

جوا آودیج نویسنده بوسنیایی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

جنگ که تمام شد مردم خودخواه شدند

«لبخند من انتقام من است» یکی از سه کتابی بود که امسال انتشارات کتابستان درباره جنگ بوسنی منتشر کرد. کتابی که خانم جِوا آودیچ آن را نوشت و به روایت خاطرات و احساسات خود از ماجرای سربنیتسا در زمانی که تنها 9‌سال داشت پرداخت.

«صبح نو» مشکلات تجهیز بیمارستان‌ها به دستگاه‌های درمان سرطان را بررسی می‌کند

نوربالا برای پرتوهای کمرنگ

ایران در بین 183 کشور، در رده 123 بروز به سرطان قرار دارد. این آمار را قائم‌مقام وزیر بهداشت، دکتر علی‌اکبر سیاری به نقل از «مهر» در تیرماه سال گذشته داده است. با وجود این که کشور در ردیف‌های آخر قرار دارد اما معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت آقای «رضا ملک‌زاده» در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو، متوسط نرخ سالانه بروز سرطان در ایران را 158 مورد در هر 100 هزار نفر عنوان می‌کند. این عدد بر اساس گزارش مرجع جهانی ثبت سرطان در پنج قاره جهان، 182 در هر 100 هزار نفر است اما آمار ابتلای ایرانیان از سال 93 به‌روزرسانی نشده است. مسأله ابتلا به بیماری سرطان در کشور زمانی مهم جلوه می‌کند که یکی از درمان‌های این بیماری مهلک، پرتودرمانی است. بسیاری از آمار تازه منتشرشده اما از کمبود دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی سرطانی در کشور می‌گویند.

سرمقاله

ابتکار عمل ایران چیست

شماره‌های پیشین