sobhe-no.ir
478
شنبه، ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
8

خبر

بحران مدیریت منابع آبی کشور را به‌سوی خشکی خواهد برد

سدهایی برای بی‌آبی

بحران آب در کشور محصول علل متنوعی است و این تنوع، نتیجه گستردگی و پیچیدگی مجموعه زیرساخت‌ها، نهادها، سازمان‌ها و کنش‌هایی است که حول مقوله آب شکل گرفته‌اند. هرکدام از این اجزا دارای کاستی‌هایی هستند که مجموعاً بحران آب در ایران را شکل می‌دهند. بر اساس آخرین اطلاعات ثبت‌شده از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران، با توجه به کاهش و پراکندگی بارش‌های پاییزی در سال‌96، حجم ورودی آب به سدهای کشور از ابتدای سال آبی تا پایان هفته سوم آذر همان سال با ۲۲‌درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته چهار‌میلیارد‌و۳۵۰‌میلیون مترمکعب، به سه میلیارد‌و‌۳۹۰‌میلیون مترمکعب رسیده است. هم اکنون ۴۱‌درصد حجم مخازن سدهای کشور پر و ۵۹‌درصد آن خالی است. از مجموع ۱۷۶‌سد بزرگ کشور، حجم مخازن ۹۷‌سد کمتر از ۴۰‌درصد، ۲۰‌سد بین ۴۰ تا ۵۰ درصد، ۲۶‌سد بین ۵۰ تا ۷۰ درصد، ۲۳‌سد بین ۷۰ تا ۹۰ درصد پر است.

صبح نو

خبر

لایحه حمایت از محیط‌بانان
به‌زودی به صحن مجلس می‌رسد
معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به آخرین وضعیت لایحه‌های محیط‌بانان، پسماند و خاک از تصویب کلیات لایحه حمایت از محیط‌بانان در کمیسیون‌های اصلی و فرعی مجلس خبر داد و گفت: این لایحه به‌زودی به صحن علنی می‌رسد. آقای کریم شافعی در مورد لایحه حمایت از محیط‌بانان اظهار کرد: کمیسیون‌های فرعی لایحه حمایت از محیط‌بانان را تصویب کرده بودند. این لایحه در کمیسیون قضایی هم به‌عنوان کمیسیون اصلی حدود دو هفته پیش مطرح بود که کلیات آن در این کمیسیون نیز تصویب شد. وی ادامه داد: قرار شد کار گروهی متن لایحه حمایت از محیط‌بانان را بازنویسی و درواقع این لایحه را کامل‌تر کند. بعد از این مرحله، این لایحه به صحن علنی مجلس برای بررسی می‌رسد. معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌زیست در پاسخ به این پرسش که آیا در بازنویسی لایحه حمایت از محیط‌بانان تغییر خاصی در مواد ایجاد خواهد شد، گفت: ماهیت لایحه تغییری نکرده و همان است اما در نگارش عبارت‌ها دقت بیشتری می‌شود تا متن کامل‌تر و گویاتر باشد.
 
برنامه‌ای که هموفیلی‌ها را از رنج تأیید نسخه رها می‌کند
مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران، ضمن تشریح هزینه‌های سالانه بیمه سلامت برای بیماران خاص، درباره مشکل بیماران هموفیلی مبنی بر گرفتن تأییدیه‌های ماهانه برای دریافت داروهایشان توضیحاتی ارائه داد. دکتر حنان حاج‌محمودی درباره نحوه دریافت دارو از سوی بیماران خاص گفت: باید توجه کرد که جیره دارویی اکثر بیماران خاص مانند دیالیزی، پیوند کلیه و تالاسمی مشخص است؛ به‌طوری‌که ما برای این بیماران پرونده‌ای تشکیل داده‌ایم که می‌توانند بر اساس آن داروی مورد نیازشان را از داروخانه‌هایی که داروهای بیماران خاص را ارائه می‌دهند، دریافت کنند. بنابراین این بیماران به مراجعه مکرر به ادارات کل بیمه در استان‌های مختلف برای تشکیل پرونده و تأیید داروهایشان نیازی ندارند. وی با اشاره به هزینه‌های سازمان بیمه سلامت برای دارو و درمان بیماران خاص، افزود: به‌عنوان مثال سالانه برای هر بیمار ام‌اس با طور متوسط هفت‌میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه می‌کنیم. به همین ترتیب برای بیماران پیوند کلیه حدود هفت‌میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، برای بیماران تالاسمی پنج‌میلیون تومان، برای بیماران دیالیزی ۲۷میلیون تومان و برای بیماران هموفیلی ۲۹میلیون تومان در سال هزینه می‌شود. بر این اساس بیماران هموفیلی هر سال بیشترین سرانه هزینه، به‌ازای هر نفر را برای بیمه سلامت دارند. زیرا داروهایشان داروهایی گران بوده و برخی از داروها و فاکتورهای خونی‌شان وارداتی است.
 
کاهش ۲۹ درصدی بارش در کشور
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به کمبود ۲۹ درصدی بارش کشور نسبت به بلندمدت، استان‌های کم‌بارش و پربارش را طی هشت‌ماه گذشته برشمرد و گفت: وضعیت بارشی استان‌های زنجان، ایلام، همدان، اردبیل و کرمانشاه تا آخر اردیبهشت‌ماه نرمال بود. آقای صادق ضیاییان با بیان اینکه از ابتدای سال زراعی 97- 96 تا پایان اردیبهشت‌ماه کل کشور ۵/151میلی‌متر بارش دریافت کرده است، اظهارکرد: از آنجایی که میانگین بارش بلندمدت کشور در همین بازه زمانی 6/214 میلی‌متر است، بسته به بلندمدت ۶۳ میلی‌متر و معادل 4/29 درصد کاهش بارش داریم. وی ضمن مقایسه بارش امسال با سال قبل تصریح کرد: بارش کل کشور در سال گذشته در بازه زمانی مهرماه تا پایان اردیبهشت‌ماه 8/203 میلی‌متر ثبت شد بنابراین امسال نسبت به سال گذشته 7/25 درصد کاهش بارش داریم این در حالی‌است که اردیبهشت‌ماه سال گذشته پنج درصد هم کمبود بارش داشتیم.
 
امکانات تست آلایندگی خودروهای دیزلی را نداریم
رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط‌زیست با تأکید بر این‌که در حال حاضر برای تست آلایندگی خودرو و موتورسیکلت‌ها محدودیتی نداریم، اظهار کرد: کلیه خودروهای بنزینی تولیدی و وارداتی کشور در داخل تست آلایندگی می‌شوند اما برای خودروهای دیزلی هنوز امکانات تست آلایندگی نداریم.
آقای مسعود زندی اظهار کرد: یک مرکز تست آلایندگی در محور قزوین داریم که یکی از بهترین مراکز تست آلایندگی است که تا سطح استاندارد یورو پنج تست‌های مربوط به آلایندگی را انجام دهد، البته این مرکز امکان تست موتورسیکلت‌ها را دارد.
وی با اشاره به این‌که قرار است امسال با مرکز تحقیقات سایپا هم همکاری داشته باشیم، بیان کرد: در این مرکز امکانات تست آلایندگی وجود دارد و قصد داریم از این مرکز هم برای تست‌های مربوط به خودرو استفاده کنیم. افزون بر اینها یک مرکز تست آلایندگی برای موتورسیکلت‌ها در تهران داریم، بنابراین در حوزه تجهیزات برای تست آلایندگی مشکل چندانی در سازمان مدیریت وجود ندارد.
رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط‌زیست تأکید کرد: تنها برای تست موتورسیکلت‌های یورو چهار محدودیت داریم که قرار شده با زمان‌بندی مشخص تست این دستگاه‌ها انجام شود. در حال حاضر تست‌های آلایندگی از طریق بخش خصوصی انجام می‌شود. لازم به ذکر است تست مربوط به استاندارد یورو پنج را نداشتیم که امسال راه‌اندازی شده است.

captcha
شماره‌های پیشین