sobhe-no.ir
478
شنبه، ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
2

خبر

الزامات مذاکره با اروپا از سوی رهبر انقلاب تبیین شد

توافق واقعی

دو هفته از مهلت کوتاه و محدود دستگاه دیپلماسی برای مذاکره با اروپا به منظور تصمیم‌گیری نهایی درباره باقی‌ماندن یا خروج از توافق هسته‌ای ایران از برجام می‌گذرد و تیم مذاکره‌کننده ایران برای رسیدن به نتیجه زیاد فرصت ندارد از همین رو، روز گذشته نشست کمیسیون مشترک برجام جمعه و در پی درخواست ایران برگزار شد. ظریف 20 اردیبهشت‌ماه و دو روز پس از اعلام ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام در نامه‌ای به موگرینی خواستار برگزاری این نشست شده بود.

صبح نو

الزامات مذاکره با اروپا از سوی رهبر انقلاب تبیین شد

توافق واقعی

دو هفته از مهلت کوتاه و محدود دستگاه دیپلماسی برای مذاکره با اروپا به منظور تصمیم‌گیری نهایی درباره باقی‌ماندن یا خروج از توافق هسته‌ای ایران از برجام می‌گذرد و تیم مذاکره‌کننده ایران برای رسیدن به نتیجه زیاد فرصت ندارد از همین رو، روز گذشته نشست کمیسیون مشترک برجام جمعه و در پی درخواست ایران برگزار شد. ظریف 20 اردیبهشت‌ماه و دو روز پس از اعلام ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام در نامه‌ای به موگرینی خواستار برگزاری این نشست شده بود.

در نشست مشترک وزرای خارجه ایران و سه کشور اروپایی که با حضور فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه‌شنبه شب 25 اردیبهشت‌ماه در بروکسل پایتخت بلژیک و مقر اتحادیه اروپا برگزار شده بود، طرفین توافق کردند که نشست کمیسیون مشترک برجام جمعه چهارم خردادماه در وین پایتخت اتریش برگزار شود.
حال روز گذشته هتل کوبورگ شهر وین میزبان نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران سیاسی و معاونان وزرای خارجه ایران و 1+4 (آلمان،انگلیس، فرانسه، روسیه و چین) و با حضور هلگا اشمیت، معاون فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بدون حضور آمریکا بود.

ما هنوز به این تصمیم نرسیده‌ایم که در برجام خواهیم ماند یا نه
به گزارش «فارس»، سیدعباس عراقچی، رییس هیأت ایرانی در نشست کمیسیون مشترک برجام عنوان کرد که نشست کمیسیون مشترک برجام یک نشست اضطراری است و به درخواست ایران برگزار می‌شود.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: ما هنوز به این تصمیم نرسیده‌ایم که در برجام خواهیم ماند یا نه و این امر بستگی به این موضوع دارد که چگونه دیگر اعضای برجام می‌توانند آثار و تبعات خروج یک عضو برجام را جبران کنند، به‌خصوص کشورهای اروپایی باید به ما بگویند که چگونه در نبود آمریکا و بازگشت تحریم‌های این کشور، می‌توانند منافع ایران را در برجام تضمین کنند.
وی با اشاره به برگزاری جلساتی بین ایران و اروپا در سطح کارشناسی، معاون وزیر خارجه و وزیر خارجه در طول دو هفته گذشته در ارتباط با برجام و خروج آمریکا از این توافق بین‌المللی، افزود: ما در این جلسات نظرات یکدیگر را می‌شنویم و قطعاً این بررسی‌ها در نتیجه و نوع تصمیم‌گیری ما در ارتباط با برجام مؤثر خواهد بود.
عراقچی، با بیان اینکه این جلسات کارشناسی ادامه دارد و در نشست کمیسیون مشترک برجام نیز نشست‌هایی دوجانبه نیز بین اعضای کمیسیون برگزار خواهد شد، تصریح کرد: ما خواسته‌ها و مطالبات خود را با جزئیات و به صورت دقیق به طرف‌های مقابل اروپایی منعکس کرده‌ایم و آنها نیز انجام اقداماتی را آغاز کرده‌اند و ما را در جریان آن قرار داده‌اند.
معاون وزیر خارجه با بیان اینکه امیدواریم که با توجه به این رایزنی‌ها و گفت‌وگوها ظرف چند هفته آینده به یک جمع‌بندی مناسب دست پیدا کنیم، تصریح کرد: مجموع دیدگاه‌هایی که از اعضای برجام می‌شنویم و نتایج حاصل از مشورت‌ها و رایزنی‌ها با آنها، در تصمیم‌گیری نهایی ما در ارتباط با موضوع برجام تأثیرگذار خواهد بود.

کار ویژه کمیسیون مشترک
کمیسیون مشترک مرکب از دولت‌های طرف برجام است و در سطح معاونان وزرای امور خارجه تشکیل جلسه می‌دهد و در عین حال، جلسات کارشناسی متعددی نیز در حوزه‌های مربوط به هم هسته‌ای و هم تحریم‌ها برگزار می‌کند. در این جلسات موضوعات مختلف مربوط به برجام رصد شده و در صورت لزوم تصمیمات مقتضی اتخاذ می‌شود.
در متن برجام و پیوست‌های آن وظایف متنوع و متعددی بر عهده کمیسیون مشترک گذاشته شده است که جزییات آن در بخش‌های مربوطه در متن برجام و پیوست‌ها و به طور خاص در پیوست شماره چهار برجام آمده است.
در یک جمله، کمیسیون مشترک مسوولیت مراقبت از روند اجرای برجام از سوی همه طرف‌ها و رفع گره‌های احتمالی در این مسیر را دارد.
براساس پیوست چهار برجام، کمیسیون مشترک تأسیس می‌شود تا کارکردهایی را که در برجام، ازجمله پیوست‌هایش، به آن واگذار شده اجرا کند. در برجام آمده است که نماینده عالی اتحادیه اروپا یا نماینده او به‌عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک انجام وظیفه
خواهد کرد.

دو اقدام همزمان تیم مذاکره کننده
آنگونه که ظریف عنوان کرده جمهوری اسلامی ایران همزمان دو روند را پی می‌گیرد؛ یکی روند برجامی است که از طریق کمیسیون مشترک دنبال می‌شود و دیگری روند مذاکرات دو و چندجانبه با سایر اعضای برجام (منهای آمریکا) است.
در همین راستا مذاکرات کارشناسی ایران و اتحادیه اروپا از 24 اردیبهشت‌ماه در بروکسل و به ریاست سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران آغاز شد و دور دوم این مذاکرات از روز سه‌شنبه اول خردادماه در وین برگزار شد.

مذاکره فقط برای برجام
همچنین وزیر امور خارجه روز چهارشنبه دوم خردادماه پس از جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران در این‌باره گفت: ما صرفاً درباره برجام صحبت می‌کنیم، نه خواسته‌ای بالاتر از برجام داریم و نه حرفی بیرون از برجام در این جلسات زده خواهد شد، یعنی اینکه جلسات راجع به برجام است.
 البته دستاوردهای سیاسی حقوقی و امنیتی ما که حتی با رفتن آمریکا تقویت شده است، دستاورهای اقتصادی که با رفتن آمریکا متضرر شده را باید سایر اعضای برجام برای ما تأمین کنند.
وزیر امور خارجه گفت: ما هم برنامه‌های قابل توجهی
در این زمینه داریم، صحبت‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته است اما هنوز زود است که ببینیم آیا سایر اعضا برجام می‌توانند تضمین‌های لازم را به جمهوری اسلامی بدهند یا اینکه ما خودمان با روش‌هایی که داریم این تضمین‌ها را قطعی‌تر بکنیم. این‌ها را در روزهای آینده و در چند هفته آینده خواهیم دید.

آغاز روند برجامی
وزیر امور خارجه در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره فرصت تعیین شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای اروپایی‌ها جهت ارائه تضمین‌های لازم به ایران، گفت : آنچه که ما مشخص کردیم و در صحبت‌های آقای رییس‌جمهوری نیز مطرح شد فرصت چند هفته‌ای بود؛ روند داخلی برجام روند چند هفته‌ای است که از روز جمعه شروع می‌شود،‌
ما این روند را ادامه می‌دهیم.
خبرگزاری رویترز هم روز گذشته خبرداد که تهران از قدرت های اروپایی می خواهد تا یک بسته اقتصادی را تا پایان ماه جاری میلادی پیشنهاد دهد تا خروج آمریکا از توافق هسته ای را جبران کند.
به نوشته این خبرگزاری این مقام ایرانی پیش از مذاکرات وین با قدرت های جهانی، تاکید کرد: ما انتظار داریم که این بسته تا پایان ماه می به ما پیشنهاد داده شود. تهران نیز طی هفته های آینده درباره باقی ماندن در برجام تصمیم گیری خواهد کرد.

تضمین اروپائیان
بر همین اساس، رهبر معظم انقلاب روز چهارشنبه در دیدار سران قوا و جمعی از مسوولان و کارگزاران نظام، شروطی را برای ادامه برجام از سوی ایران بیان داشتند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به بدعهدی و بی‌صداقتی سه کشور اروپایی در اوایل دهه 80 بر سر مسأله هسته‌ای افزودند: اروپایی‌ها باید ثابت کنند که
این بار قصد تکرار آن بدعهدی را ندارند.
رهبر انقلاب اعتراض نکردن سه کشور اروپایی به آمریکا در نقض مکرر روح و جسم برجام را مورد انتقاد قراردادند و افزودند: اگر آنها به آمریکا اعتراض می‌کردند ممکن بود کار به اینجا نرسد، اروپایی‌ها باید این غفلت را جبران کنند.
شروط رهبر انقلاب اسلامی برای مذاکره با اروپا در هفت بند قابل احصاست که باید در دستور کار تیم مذاکره‌کننده ایرانی قرار گیرد.
- سه کشور اروپایی باید ثابت کنند بدعهدی مذاکرات سال83 را نخواهند داشت.
- اروپا باید علیه آمریکا به‌خاطر نقض برجام قطعنامه صادر کند.
- اروپا نباید بحث موشکی و منطقه‌ای را مطرح کند.
- اروپا باید با تحریم‌های آمریکا علیه ایران مقابله کند.
- اروپا باید فروش کامل نفت ایران را تضمین کند.
- بانک‌های اروپایی باید تجارت با ایران را تضمین کنند.
- در صورت تعلل اروپا، حق ایران برای آغاز فعالیت‌های هسته‌ای محفوظ است.
هرچند که شروط 9 گانه رهبر انقلاب در تأیید برجام، توسط دولت و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای مورد اجرا قرار نگرفت اما انتظار می‌رود تا با توجه به تجربه اجرای
دو_ سه‌ساله برجام، این شروط هفت‌گانه برای ادامه برجام بی‌کم‌و‌کاست در مذاکره با اروپا لحاظ شود تا به یک توافق واقعی برسیم توافقی که به قول رییس‌جمهوری نتیجه آن معادله برد- برد باشد.

 

captcha
شماره‌های پیشین