sobhe-no.ir
478
شنبه، ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
2

خبر

الزامات مذاکره با اروپا از سوی رهبر انقلاب تبیین شد

توافق واقعی

دو هفته از مهلت کوتاه و محدود دستگاه دیپلماسی برای مذاکره با اروپا به منظور تصمیم‌گیری نهایی درباره باقی‌ماندن یا خروج از توافق هسته‌ای ایران از برجام می‌گذرد و تیم مذاکره‌کننده ایران برای رسیدن به نتیجه زیاد فرصت ندارد از همین رو، روز گذشته نشست کمیسیون مشترک برجام جمعه و در پی درخواست ایران برگزار شد. ظریف 20 اردیبهشت‌ماه و دو روز پس از اعلام ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام در نامه‌ای به موگرینی خواستار برگزاری این نشست شده بود.

صبح نو

خبر

فرانسه: شروط ایران را در نظر می‌گیریم
فرانسه اعلام کرد که شروط هفت‌گانه رهبر ایران مبنی‌بر ادامه حضور این کشور در توافق هسته‌ای با سه کشور اروپایی، چین و روسیه را مدنظر دارد.«اگنس فون در مول» سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز پنجشنبه با اعلام اینکه توافق هسته‌ای با ایران نمرده است، بار دیگر موضعی را که «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه این کشور اعلام کرده بود، تکرار کرد.وی گفت که شرکای اروپایی توافق کرده‌اند باید توافق هسته‌ای با ایران حفظ شود و تاکید دارند از شرکت‌های خود که با ایران کار می‌کنند، حمایت کنند چرا که توافق را ترک نکرده‌اند و می‌خواهند آن را محترم شمارند. این مقام اروپایی همچنین تاکید کرد که ایران هم باید به تعهدات خود به توافق هسته‌ای پایبند باشد.«فون ‌در مول» در‌عین‌حال گفت که تمایل اروپا برای باقی ماندن توافق به هیچ‌وجه مانع نگرانی درباره ایران به‌ویژه در ارتباط با برنامه موشک‌های بالستیک این کشور و حضور نظامی ایران به‌صورت مستقیم یا غیر مستقیم در منطقه نمی‌شود و افزود: «ما امیدواریم که ایران تمایل به رویکرد توام با همکاری را درک کند.»

پوتین: حفظ برجام را نباید به مسأله موشکی و منطقه‌ای گره زد
«ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری روسیه در نشست خبری با «امانوئل ماکرون» رییس‌جمهوری فرانسه با تأکید بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای، تحریم‌های یک‌جانبه را نامشروع خواند و به اروپا هم توصیه کرد تلاش برای حفظ برجام را به مسائل غیرهسته‌ای گره نزند.وی گفت: «موضع ما در قبال برجام روشن است. اعتقاد داریم که این توافق باید حفظ شود. همانطور که امانوئل همین الان گفت و می‌دانید، من اخیراً با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار داشتم و رودررو با او صحبت کردم. او گفت که ایران به‌طور کامل به تعهدات خود ذیل این توافق پایبند بوده است. سؤال این است که مبنای بر‌هم‌زدن این توافق چیست؟ از مواضع فرانسه و اروپا که خواهان حفظ این توافق است، استقبال می‌کنیم. می‌دانیم که کار پیچیده‌ای است.»پوتین افزود: «روسیه هرگز از اقدامات یک‌جانبه و تحریم‌های یک‌جانبه حمایت نکرده و هرگز به‌صورت یک‌جانبه تحریمی اعمال نکرده است. بر اساس قوانین بین‌المللی کنونی و منشور ملل‌متحد، هرگونه محدودیتی علیه دولت‌های مستقل، تنها باید از مسیر شورای امنیت سازمان‌ملل اعمال شود و هرگونه محدودیت دیگری نامشروع است.»او درباره طرح فرانسه برای مطرح کردن موضوعات غیرهسته‌ای، گفت: «پیشنهاداتی از سوی رییس‌جمهوری ماکرون ارائه شده‌اند، در تماس تلفنی اخیری هم که با هم داشتیم، مورد بحث قرار گرفتند. موافقم که می‌شود درباره برنامه موشکی، درباره وضعیت منطقه‌ای و فعالیت‌های منطقه‌ای پس از سال‌2025 هم صحبت کرد.»

اجرای یک‌طرفه برجام منطقی نیست
آقای مجید تخت روانچی، معاون سیاسی دفتر رییس‌جمهوری با اشاره به سفرهای ظریف به پکن، روسیه و اروپا و گفت‌وگوهای تلفنی رییس‌جمهوری با سران سه کشور اروپایی گفت: در تمام این گفت‌وگوها و مذاکرات تاکید داشتیم که وقت زیادی نداریم، چند هفته‌ای وقت داریم تا روشن شود که آیا برجام می‌تواند ادامه داشته باشد یا نمی‌تواند و علتش هم روشن است زیرا ایران طبق گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از آغاز اجرای برجام به تعهداتش عمل کرد اما همه دنیا می‌دانند که آمریکا به تعهداتش در طول این مدت عمل نکرد و در نهایت هم از برجام خارج شد.
معاون سیاسی دفتر رییس‌جمهوری گفت: اگر برجام بخواهد ادامه داشته باشد، نمی‌تواند یک‌طرفه اجرا شود و اجرای یک‌طرفه برجام منطقی نیست و در صحنه بین‌الملل نیز جایی ندارد و در هر توافقی در روابط بین‌الملل انتظار است که همه اجزاء توافق به آن پایبند باشند و از جانب همه اجرا شود؛ نمی‌شود یک طرف اجرا کند و طرف دیگر اجرا نکند.
تخت روانچی تاکید کرد: طبق برجام، دولت آمریکا تعهداتی داشت که باید به آن عمل می‌کرد و اکنون که از برجام خارج شده است اگر کشورهایی که در برجام مانده‌اند علاقه‌مندند که توافق هسته‌ای ادامه یابد باید بتوانند خسارت‌هایی را که بر اثر سیاست‌های آمریکا و بازگشت تحریم‌های ثانویه این کشور به مردم ما وارد می‌شود، جبران کنند.

 

captcha
شماره‌های پیشین