sobhe-no.ir
478
شنبه، ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
11
«صبح نو» از جنبش جهانی عدم سرمایه‌گذاری و تحریم رژیم اسرائیل گزارش می‌دهد

بایکوت دانشگاهی و فرهنگی؛ مؤثرترین ابزار جنبشBDS

جنبش بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل‌(BDS)، جنبشی جهانی است که هدف آن تحت فشار قرار دادن رژیم صهیونیستی با اهرم‌های اقتصادی جهت پایان اشغال سرزمین فلسطین و به رسمیت شناختن حق بازگشت میلیون‌ها آواره فلسطینی است. در ایران، به‌دلیل قوانینی مبنی بر ممنوعیت ورود و سرمایه‌گذاری شرکت‌های اسراییلی، این کمپین چندان شناخته شده نیست. اما در دنیا، این کمپین جنجال‌های زیادی را به راه انداخته و مرتب اخباری در مورد آن منتشر می‌شود.

خبر

صبح نو

خبر

محتوای مذاکرات با تلگرام را منتشر کنید
بعد از سکوت چند روزه دولتی‌ها پیرو گزارش «صبح‌نو» درباره مذاکره محرمانه دولت با تلگرام و اظهار بی‌اطلاعی سخنگوی دولت از آن، سرانجام وزیر ارتباطات دولت دوازدهم در این‌باره به اظهار نظر پرداخت‌. آقای محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات‌دولت، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی پیرامون مذاکرات محرمانه دولت با مدیر تلگرام در سال‌۹۴ با بیان اینکه مذاکره دولت ایران با تلگرام موضوع مخفیانه‌ای نبوده، اظهار داشت: چنین موضوعی صحت دارد و این کار در زمان وزیر وقت ارتباطات و با اطلاع دادستانی وقت کشور انجام شد. در زمان دولت یازدهم مذاکراتی با تلگرام در حیطه رعایت الزامات فرهنگی کشور انجام شده است که البته توافق‌هایی هم به‌دست آمده است و تلگرام ملاحظات ما در مورد کانال‌های غیراخلاقی یا کانال‌های مرتبط با تروریسم را لحاظ کرده است. این بحث که پهنای باند ویژه‌ای در اختیار تلگرام قرار داده شده صحت ندارد و مذاکرات با تلگرام با اطلاع مقامات درگیر در این امر از جمله کارگروه تعیین مصادیق و محتوای مجرمانه صورت گرفت. با صبحت های آذری جهرمی بالاخره این‌که دولت با تلگرام مذاکره کرده تأیید شد اما همچنان ابهاماتی وجود دارد که باید به آن پاسخ داده شود. وزیر ارتباطات مذاکره با مدیر تلگرام را تأیید کرده و آن را با اطلاع دادستان وقت کشور دانسته است. «صبح نو» مطلع است که دولت تاکنون دو نوبت با مدیر تلگرام مذاکره داشته است و حال که وزیر ارتباطات اصل آن را تأیید کرده «صبح‌نو» خواهان آن است که محتوای مذاکرات به‌صورت کامل منتشر شود تا همگان بدانند که دولتی‌ها چگونه با تلگرام مذاکره کرده‌اند و البته شعار «محرمانه نداریم» را هم محقق سازند.  از سوی دیگر به نظر می‌رسد دادستان کل کشور وقت که در آن زمان بنا به اظهارات جهرمی از مذاکره با تلگرام آگاه بوده هم در این‌باره سخن بگوید تا مشخص شود این مذاکرات چگونه پیش‌رفته که در نهایت بعد از توافق مدیر تلگرام این‌گونه زیر توافق می‌زند و دست دولت را به اصطلاح در پوست گردو می‌گذارد. هر چند شاید ابزار تحقیق و تفحص بتواند گره این توافق تازه فاش شده را باز کند چرا که ۳۶نماینده مجلس شورای اسلامی طرح تحقیق و تفحص از مذاکرات پنهانی دولت با پاول دوروف، مدیر تلگرام را تهیه و تدوین کردند تا جزئیات این مذاکرات مشخص شود. در این درخواست آمده است: خواهشمند است در اجرای ماده(214) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، درخواست تحقیق و تفحص ذیل را جهت رسیدگی به کمیسیون تخصصی ذی‌ربط ارجاع فرمایید. با توجه به اخبار منتشر شده اخیر درخصوص مذاکرات پنهانی دولت با مدیر تلگرام، لطفاً در خصوص صحت خبر و جزئیات توافقات احتمالی گزارش دهید. در روزهای اخیر هم با توجه به اقبال مردم به پیام‌رسان‌های شبیه تلگرام از جمله تلگرام طلایی و هاتگرام و چندنمونه دیگر به نظر می‌رسد که دولت نمی‌خواهد از ابزار تلگرام با هر شیوه‌ای دست بکشد و با در اختیار قراردادن امکانات به این پیام‌رسان‌های شبه‌اصلی سعی می‌کند همچنان به تلگرام وفادار بماند.

«مورگان فریمن»
متهم جدید فساد اخلاقی در هالیوود
هشت زن با طرح شکایتی مدعی شدند که مورد آزار و اذیت جنسی از سوی «مورگان فریمن» بازیگر برنده اسکار هالیوودی شدند. به گزارش گاردین، پس از این‌که رسوایی اخلاقی در هالیوود دامن بسیاری از چهره‌های سرشناس از «هاروی واینستاین» تا «کوین اسپیسی» و «رومن پولانسکی»را گرفت، هشت زن از «مورگان فریمن» چهره شناخته‌شده سینمای جهان به اتهام سوء‌استفاده و آزار و اذیت شکایت کرده‌اند. «فریمن» نیز با انتشار بیانیه‌ای به این موضوع واکنش نشان داد و نوشت: هر کس که مرا می‌شناسد و با من کار کرده می‌داند که من فردی نیستم که از روی عمد کسی را آزار دهم و باعت ناراحتی وی شوم.
 از تمام کسانی که احساس ناراحتی و بی‌احترامی کردند عذر می‌خواهم و من چنین قصدی نداشتم. این بازیگر ۸۰‌ساله از سوی این زنان بیشتر به آزار و اذیت کلامی و رفتارهای نامناسب در صحنه فیلمبرداری فیلم‌ها و کمپانی فیلمسازی‌اش متهم شده است. چندین خبرنگار زن نیز از رفتارهای نامناسب این بازیگر آمریکایی در مصاحبه‌ها شکایت کرده‌اند.

فیلیپ راث نویسنده مشهور آمریکایی درگذشت
نویسنده مشهور آمریکایی و برنده جایزه پولیتزر که هر سال به‌عنوان یکی از برندگان نوبل ادبی مطرح بود، در ۸۵‌سالگی درگذشت. به گزارش مهر، راث در طول دوران کاری‌اش برنده دو جایزه کتاب ملی شد و جایزه پولیتزر بخش داستان را سال‌۱۹۹۷ برای کتاب «شبانی آمریکایی» دریافت کرد. وی برای نوشتن درباره زندگی یهودیان و نیز ایده‌های آمریکایی شهرت داشت. وی جایزه فرانتس کافکا را سال‌۲۰۰۱ و جایزه ادبی من بوکر را سال‌۲۰۱۱ دریافت کرد و سال‌۲۰۱۲ جایزه ادبیات پرنس آستوریاس را به مجموعه موفقیت‌هایش افزود. نخستین کتاب او «خداحافظ کلمبوس و پنج داستان کوتاه» که سال‌۱۹۵۹ منتشر شد نگاهی طنزآمیز و شوخ‌طبعانه به زندگی یهودیان در آمریکای پس از جنگ داشت و نخستین جایزه کتاب ملی وی را رقم زد. این کتاب با مخالفت جامعه یهودیان روبه‌رو شد. نخستین رمان او با عنوان «رها» اثری واقع‌گرایانه است که به مسائل اجتماعی و اخلاقی دهه‌۵۰ میلادی آمریکا می‌پردازد. سومین رمان وی با عنوان «شکایت پورتنوی» برای او شهرتی جهانی به ارمغان آورد.

 

captcha
شماره‌های پیشین