sobhe-no.ir
478
شنبه، ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
10

کاش از منیریه لباس می‌خریدیم

«صبح‌نو» جنجالی‌ترین تصمیم‌های ورزشی هفته را بررسی می‌کند

قهر دوباره کی‌روش و تصمیم نسنجیده فدراسیون

صعود به جام‌جهانی به‌عنوان نخستین تیم آسیایی و سومین تیم دنیا و حضور تیم استقلال و پرسپولیس در جمع هشت تیم برتر آسیا، افتخارهای بزرگی برای فوتبال ایران محسوب می‌شود. اما ضعف شدید مدیریت حاکم بر فوتبال و حواشی و فسادهای موجود، شیرینی این موفقیت‌ها را خیلی زود از بین می‌برد.

صبح نو

«صبح‌نو» جنجالی‌ترین تصمیم‌های ورزشی هفته را بررسی می‌کند

قهر دوباره کی‌روش و تصمیم نسنجیده فدراسیون

صعود به جام‌جهانی به‌عنوان نخستین تیم آسیایی و سومین تیم دنیا و حضور تیم استقلال و پرسپولیس در جمع هشت تیم برتر آسیا، افتخارهای بزرگی برای فوتبال ایران محسوب می‌شود. اما ضعف شدید مدیریت حاکم بر فوتبال و حواشی و فسادهای موجود، شیرینی این موفقیت‌ها را خیلی زود از بین می‌برد.

وقتی تیم ملی به جام‌جهانی صعود کرد، خیلی زود شادی این موفقیت بزرگ فراموش شد زیرا ابتدا بحث‌های حاشیه کارلوس کی‌روش در مورد ماندن یا نماندن آغاز شد، سپس اعلام برنامه عجیب و غریب دیدارهای تدارکاتی تیم ملی، بعد از آن ایجاد حاشیه از سوی سرمربی تیم ملی برای باشگاه‌های ایرانی که درگیر لیگ قهرمانان آسیا بودند، داستان بحث‌برانگیز طراحی لباس تیم ملی و اعلام فهرست نهایی ملی‌پوشان، رو شدن پشت پرده‌های دلالی در اردوهای تیم ملی و در نهایت مشخص شدن پرداخت حقوق و پاداش‌های آقای کی‌روش توسط یک مفسد اقتصادی مطرح شد. قطعاً یک یا دو حاشیه بالا برای ناکام شدن هر تیمی که می‌خواهد کمتر از سه هفته دیگر در آوردگاه مهم جام‌جهانی برابر رقبای تا دندان‌مسلح جهانی به میدان برود، کافی است اما در فوتبال ایران همه این اتفاق‌ها رخ داده؛ آن‌هم به‌خاطر سوءمدیریت حاکم بر فدراسیون فوتبال و عوض‌شدن جای رییس و مدیران ارشد فدراسیون با سرمربی تیم ملی.... در کنار این مباحث مهم که با آغاز جام‌جهانی بیشتر از قبل احساس می‌شود، مدیران ارشد فوتبال به‌ویژه آقای مهدی تاج به‌جای اینکه با تدابیر مناسب، با ایجاد آشتی ملی، آرامش را به اردوی تیم ملی بازگردانند، ناگهان دو خبر تلخ دیگر، فضای حاکم بر فوتبال را ملتهب‌تر از قبل می‌کند.... ابتدا اظهارنظر غیرفنی، فوتبالی و ورزشی مهدی تاج و درخواست تغییر محل برگزاری دیدارهای رفت‌وبرگشت پرسپولیس و الدحیل قطر در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا و دیگری مصاحبه کی‌روش با رسانه‌های خارجی و اعلام پایان همکاری با تیم ملی بعد از جام‌جهانی؛ مسائلی که همگی ضعف حاکم بر فوتبال را بیش از قبل نمایان می‌کند.
خداحافظی بدموقع سرمربی
کارلوس کی‌روش در گفت‌وگو با رویترز اعلام کرد که در پایان جام‌جهانی 2018 روسیه، به حضور هفت‌ساله خود در تیم ملی ایران پایان می‌دهد؛ آن‌هم در روزهای حساسی که ملی‌پوشان، کشورمان را برای رقابت با مراکش، اسپانیا و پرتغال آماده می‌کند. سرمربی تیم ملی ایران در مورد دلایل این تصمیم در چنین مقطع حساس زمانی می‌گوید: «تقریباً یک‌سال از صعود تیم ملی به جام‌جهانی می‌گذرد و فدراسیون فوتبال ایران تنها عقد قراردادی شش‌ماهه و تا پایان جام ملت‌های آسیا را به من پیشنهاد دادند که در حد انتظارات من نبود. قرار بود پیش از سفر تیم ملی به ترکیه، فدراسیون در پیشنهادش تجدیدنظر کنند اما این اتفاق نیفتاد و دیگر همه چیز برای من تمام شده است.»  شاید این مصاحبه، تصمیم قطعی کی‌روش برای پایان همکاری با تیم ملی باشد و یا اقدامی جدید برای تمدید قرارداد با شرایط بهتر اما آنچه به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال دیگر قصد ندارد به همکاری خود با این مربی ادامه دهد ولی در این مقطع حساس، نتوانستند به خوبی این مسأله را مدیریت کنند. اگر قرار به قطع همکاری و انتخاب سرمربی جدید است، چرا اجازه می‌دهند این مربی در روزهای مهم فعلی، ابتدا در مراسم قرعه‌کشی جام ملت‌ها شرکت نکند و سپس پیش از آغاز جام‌جهانی، در گفت‌وگو با رسانه‌های خارجی، خبر پایان همکاری‌اش را اعلام کنند. این اتفاق دو بحران بزرگ را به‌وجود می‌آورد، ابتدا اینکه بازیکنان که خیالشان از رفتن کی‌روش راحت می‌شود، با تمام توان در جام‌جهانی به میدان نروند و دیگری بحث انتخاب سرمربی جدید برای تیم ملی برای موفقیت در جام ملت‌های آسیاست. موضوع دوم اینکه، مطمئناً اگر تیم ملی در جام‌جهانی با کی‌روش موفق یا ناکام شود، انتظار عمومی انتخاب یک مربی با کلاس جهانی برابر یا حتی بالاتر از این مربی، برای تیم ملی فوتبال ایران است اما به نظر نمی‌رسد مدیران وقت فدراسیون توان انجام چنین کاری را داشته باشند و شاید تیم ملی با یک مربی ایرانی راهی این رقابت‌ها شود. آنچه مشخص است، در این روزهای حساس برای تیم ملی، کارلوس کی‌روش خودش ابتدا با مطرح کردن حضور دلالان در اردوی تیم ملی و جذب دو بازیکن تیم ملی برای پرسپولیس، حواشی حاکم بر فضای تیم ملی را بیشتر کرد؛ اتفاقی که با واکنش حسین هدایتی همراه شد و این فرد اعلام کرد فیلم و مدارک مستند دارد که با نظر خود کی‌روش به اردوی تیم ملی رفته و حتی حقوق معوقه و پاداش این مربی پرتغالی، اعضای کادرفنی و بازیکنان را پرداخته است. همچنین از سوی دیگر، کی‌روش آخرین درس استادش یعنی الکس فرگوسن را در این روزهای مهم فراموش کرد؛ درسی که آن مربی مشهور در خاطراتش اینگونه به آن اشاره کرد: «اعلام خداحافظی در میانه فصل و کار، یکی از بزرگترین اشتباهات مربی است زیرا تأثیر مستقیمی روی عملکرد بازیکنانی می‌گذارد که می‌دانند دیگر این مربی هدایت تیم‌شان را برعهده نخواهد داشت.»

گرفتن میزبانی با کدام دلیل منطقی
با برگزاری مراسم قرعه‌کشی مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا، استقلال ایران حریف السد قطر شد و پرسپولیس باید برابر تیم قدرتمند الدحیل قطر صف‌آرایی کند.  هرچند استقلال از نظر قرعه، خوش‌شانس‌تر از پرسپولیس بود اما بازی برگشت در زمین السد برگزار می‌شود؛ اتفاقی که به‌سود آبی‌پوشان تهرانی نیست. براساس این قرعه، استقلال در دوشنبه پنجم شهریورماه میزبان السد قطر است و بازی برگشت دو تیم هم روز 26 شهریورماه در شهر دوحه برگزار می‌شود. پرسپولیس اما با قوی‌ترین تیم این مرحله روبه‌رو شد ولی امتیاز میزبانی در بازی برگشت، یک شانس بزرگ برای این تیم محسوب می‌شود؛ امتیازی که بازتاب‌ها و حواشی بسیاری را به‌همراه داشت. براساس زمان‌بندی برگزاری دیدارهای این مرحله از رقابت‌ها، بازی رفت دو تیم الدحیل و پرسپولیس روز سه‌شنبه ششم شهریورماه و دیدار برگشت روز 27 شهریورماه در ورزشگاه آزادی انجام می‌شود که با شب تاسوعای حسینی مصادف شده است. همزمانی دیدار برگشت پرسپولیس و الدحیل با ایام سوگواری سالار شهیدان، اتفاق چندان خوشایندی برای شیعیان ایران اسلامی نیست اما مدیران وقت فوتبال به‌جای برخورد منطقی و اصولی با این اتفاق نه‌چندان خوشایند، تصمیمی را گرفتند که عذر بدتر از گناه بود.
متأسفانه بعد از این قرعه‌کشی، ناگهان مهدی تاج در اظهارنظری غیرفنی، فوتبالی و ورزشی، اعلام کرد که طی نامه‌ای از مسوولان لیگ قهرمانان آسیا درخواست کرده، تا بازی رفت پرسپولیس و الدحیل در تهران برگزار و بازی برگشت به میزبانی حریف قدرتمند قطری انجام شود؛ درخواستی که یکی از شانس‌های اصلی موفقیت پرسپولیس را از بین می‌برد. این اظهارنظر غیرمنطقی رییس فدراسیون فوتبال، در روزهایی که پرسپولیسی‌ها از حذف سیدجلال حسینی از تیم ملی سخت ناراحت هستند، اعتراض شدید هواداران این تیم را در رسانه‌ها و فضای مجازی به‌همراه داشت تا فضای حاکم بر فوتبال ملتهب‌تر شود؛ اتفاقاتی که باعث شد مهدی تاج حرف و تصمیم نسنجیده‌اش را پس‌گرفته و حتی مسوولان وزارت ورزش هم مجبور شوند در رسانه‌ها و فضای مجازی اعلام کنند بازی برگشت پرسپولیس و الدحیل قطعاً در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود. مطمئناً برگزاری چنین مسابقه مهمی که یک روی آن صعود پرسپولیس به جمع چهار تیم برتر آسیا و شادی عمومی است، در ایام سوگواری سالار شهیدان اصلاً اتفاق خوبی نیست اما می‌توان با سیاه‌پوش کردن ورزشگاه آزادی و اعطای پرچم‌های سرخ که نام شهدای کربلا روی آن درج شده به هواداران روی سکوها، از این فضا بهره‌برداری معنوی کرد. در این روزها و با شنیدن این دو اتفاق تلخ راحت‌تر می‌توان این جمله را به کار برد که پاک کردن صورت مسأله راحت‌ترین راه برای مدیران کارنابلد فوتبال است، مدیرانی که هنوز نمی‌دانند چگونه باید با حواشی و مشکلات داخلی و بین‌المللی این رشته ورزشی برخورد کنند....

captcha
شماره‌های پیشین