sobhe-no.ir
471
سه شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
7
«صبح نو» از روستایی در سیستان‌وبلوچستان که دوستدار کتاب‌اند، می‌گوید

از صفر مرزی به عشق کتاب

یکی از اتفاقات نمایشگاه کتاب حضور غرفه کتابخانه‌های روستاهاست. امسال هم مانند سال‌های گذشته، کتاب‌دوستان و کتابخانه‌داران روستاها برای آشنایی با کتاب‌خوان‌ها و شناساندن خود به دیگران در نمایشگاه شرکت کردند. یکی از این غرفه‌ها، غرفه روستای رمین استان سیستان‌وبلوچستان بود. رمین از توابع شهرستان چابهار و جزء 10‌روستای برتر کشور در زمینه کتاب‌دوستی است. برای این‌که هر روز جمعیت زیاد روستا را با کتاب پیوند دهد، هر روز طرح‌های متنوعی دارد.

جیب مردم خزانه آموزش‌وپرورش شد

درآمد ۱۰‌هزار میلیارد تومانی

صبح نو

جیب مردم خزانه آموزش‌وپرورش شد

درآمد ۱۰‌هزار میلیارد تومانی

مشاور وزیر آموزش‌وپرورش با بیان اینکه ۱۰‌هزار میلیارد تومان از مردم پول می‌گیریم اما باید به‌دنبال منابع درآمدی باشیم، گفت: به نظر می‌آید از درآمدهای آموزش‌وپرورش استفاده مناسب نمی‌شود.
آقای منصور مجاوری، مشاور وزیر آموزش‌وپرورش در دومین روز از انتخابات نمایندگان فرهنگیان در صندوق ذخیره فرهنگیان که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار می‌شود، اظهار کرد: امروز خیلی از کشورها به‌دنبال درآمدهای زیرزمینی نیستند بلکه به دنبال تربیت و صدور نیروی انسانی هستند.
وی به تأسیس صندوق ذخیره فرهنگیان در سال‌۷۳ اشاره کرد و افزود: در آن زمان مقرر شده از یک تا پنج‌درصد از حقوق فرهنگیان در صندوق ذخیره سرمایه‌گذاری شود و ما‌به‌ازای آن را نیز دولت پرداخت کند.
مجاوری اضافه کرد: تاکنون ۱۷۰۰‌میلیارد تومان سهم کارکنان آموزش‌وپرورش در حساب صندوق ذخیره فرهنگیان است اما سهم دولت ۷۰۰‌میلیارد تومان است و ما طلبکار دولت در این زمینه‌ایم.
وی با بیان اینکه موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان یک هلدینگ اقتصادی است، گفت: ما سهام‌دار نیستیم بلکه سرمایه‌گذاریم؛
یک شرکت هلدینگ دارای ضوابط و سیاست‌های خود است و این نیست که برنامه و استراتژی نداشته باشد.
مشاور وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: در‌حال‌حاضر فاصله بین مدیریت کلان دولت و جامعه داریم و در آموزش‌وپرورش این موضوع به فراوانی دیده می‌شود و ارتباط بین مدیریت صندوق ذخیره فرهنگیان و جامعه فرهنگیان دیده نشده است؛ اگر صندوق به فرهنگیان آگاهی می‌داد، اکنون خیلی از مشکلات رفع می‌شد.
وی با بیان اینکه ۳۰‌شرکت زیرمجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان فعالیت می‌کنند، گفت: باید گزارش سالانه، ماهانه و فصلی صندوق ذخیره فرهنگیان در اختیار معلمان قرار گیرد که تاکنون این اتفاق نیفتاده است.
مجاوری با بیان اینکه در گذشته بحث درباره اقتصاد آموزش‌وپرورش مطرح نمی‌شد اما اکنون می‌بینیم که در خصوص اقتصاد آموزش‌وپرورش صحبت‌های زیادی می‌شود، گفت: میلیاردها تومان منابع درآمدی داریم که هدر می‌رود، به‌عنوان مثال املاکی در آموزش‌وپرورش داریم که سند ندارد.
وی با اشاره به اینک ۲۰۰‌منابع درآمدی احصا شد و در اختیار مدیران کل آموزش‌وپرورش قرار گرفت، افزود: در آموزش‌وپرورش صنایع آموزشی داریم بیمه معلم داریم اما از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم و به‌دنبال شرکت‌های دیگر می‌رویم.
مشاور وزیر آموزش‌وپرورش به حساب یکپارچه مدارس اشاره کرد و گفت: در بررسی که از ۱۹‌هزار مدرسه صورت گرفت؛ ۲۸۰۰‌میلیارد تومان در مدارس جمع‌آوری شده بود و این نشان می‌دهد که مدارس دولتی دارای اعتباراتی هستند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.
وی با بیان اینکه ۱۰‌هزار میلیارد تومان از مردم پول می‌گیریم اما باید به‌دنبال منابع درآمدی باشیم، گفت: به نظر می‌آید از درآمدهای آموزش‌وپرورش استفاده مناسب نمی‌شود.
مجاوری به شرکت بیمه‌ای که درخواست چاپ آرم خود را در پشت کتاب‌های درسی داشت، اشاره کرد و افزود: این شرکت حاضر بود ۳۰‌میلیارد تومان و حتی بیشتر یا اینکه هزینه چاپ تمام کتب درسی را تأمین کند تا آرم شرکت در پشت کتاب درسی چاپ شود اما وزیر آموزش‌وپرورش نپذیرفت.

 

captcha
شماره‌های پیشین