sobhe-no.ir
471
سه شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
2
حل مسأله فلسطین مانند معادله توافق هسته‌ای نیست

نصرالله: این‌بار قلب اسرائیل را می‌زنیم

ظریف به موگرینی و گوترش نامه نوشت

درخواست ایران برای تشکیل جلسه کمیسیون مشترک

دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در دومین مقصد سفر برجامی‌اش بعد از خروج آمریکا از این توافق صبح روز دوشنبه وارد مسکو شد. وی در این سفر با سرگئی لاوروف، همتای روس خود در این باره به گفت‌وگو پرداخت. ظریف پیش از این در پکن با وانگ یی، دیدار و گفت‌وگو کرده بود و در ادامه این سفر قرار است امروز سه‌شنبه در بروکسل با موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه سه کشور اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) دیدار و رایزنی کند.

صبح نو

حل مسأله فلسطین مانند معادله توافق هسته‌ای نیست

نصرالله: این‌بار قلب اسرائیل را می‌زنیم

«سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان شب گذشته در دومین سالروز شهادت مصطفی بدرالدین از فرماندهان حزب‌الله گفت: «این فرماندهان در شرایطی خاص زندگی می‌کنند و می‌بایست نام و چهره‌شان مخفی باشد. این‌ها سربازان گمنام الهی در زمین و سرشناس در آسمان‌اند، به‌ویژه آنان‌که مسوولیت‌های مشخص نظامی دارند. برای همین می‌گوییم که حاج علاء، حاج فلانی این‌طور بود و بعداً اسم‌های واقعی آنان گفته می‌شود و مردم آنان را می‌شناسند و روی زمین هم سرشناس می‌شوند.»
     از خروج آمریکا از برجام باید درس گرفت
به گفته نصرالله «آنچه دولت‌های متوالی آمریکا در منطقه ما انجام می‌دهند، و اولین آن، افتتاح سفارت آمریکا در قدس آنچه که برای ما لازم است این است که درس بگیریم و بدانیم که در مقابل دولت آمریکا باید چطور رفتار کنیم. حماقت است که بعد از این همه تجربه مومن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود. این دولت آمریکا را نمی‌شود به آن اعتماد کرد. این دولت به تعهدات خود عمل نمی‌کند. تجربه ثابت کرده است که آمریکا حتی به منافع متحدانش نیز عمل نمی‌کند. مثلا توافق هسته‌ای با ایران،  آمریکا حتی منافع متحدان اروپایی خود را هم رعایت نکرد. آمریکا نه از آنان سوالی کرد نه نظری خواست. آنها چیزی جز
 ابزار ‌‌‌‌و ‌‌آلت دست آمریکا نیست. آیا منافع کشورهای عربی و خلیج برای این دولت مهم است؟ بنابراین درس اصلی که باید بگیریم این است هر کس در منطقه سرنوشت خود را به اعتماد به امریکا بسپارد در هر موضوعی که باشد، ضرر خواهد کرد.»
وی افزود: زمانی‌که ترامپ، قدس را پایتخت اسرائیل اعلام کرد، میانجی‌گران پیش ترامپ رفتند و گفتند خواستار معادله‌ای مثل «1+5» با ایران هستند. امروز ببینید که ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد. نه نظر روس‌ها، نه نظر متحدان اروپایی، نه نظر شورای امنیت را خواست. اگر کسی از فلسطینی‌ها خواستار چنین معادله‌ای برای حل مسأله فلسطین باشد، باید گفت که در توهم به‌سر می‌برد. این تجربه‌ای است که نشان می‌دهد حل مسأله فلسطین، مثل معادله توافق هسته‌ای نیست.  نصر‌الله ادامه داد: در رویارویی اخیر در سوریه که با دشمن اسرائیلی در جولان حاصل شد، خیلی مهم است. آنچه رخ داد در معادله درگیری با دشمن اسرائیلی خیلی اهمیت دارد. اسرائیل تلاش کرد که حقایق را وارونه کند و رسانه‌های عربی هم تلاش کردند همین کار را بکنند و پیروزی را تبدیل به شکست کنند. در این درگیری رسانه‌های خلیج (فارس) گفتند که 23‌نفر مجروح شدند که نصف‌شان ایرانی بودند و برخی تلویزیون‌های لبنانی نیز این را گفتند که صحیح نبود. در این حادثه فقط سه سوری شهید شدند. دبیر‌کل حزب‌الله لبنان عنوان کرد: اگر سرنگونی جنگنده اسرائیلی در سه ماه پیش را به این موضوع اضافه کنیم، خواهیم دید اسرائیل که سال‌هاست تلاش می‌کند به الحاق کردن جولان به فلسطین اشغالی مشروعیت ببخشد، برای نخستین‌بار [در سال‌های اخیر] هدف چنین حمله‌ای قرار گرفت.
در واقع 55 موشک [راکت]  شلیک شد که برخی بزرگ بود، شماری از نقاط نظامی [اسرائیلی] را هدف گرفت و انفجارهای بزرگی ایجاد کرد و شهرک‌نشینان را مجبور کرد به پناهگاه بروند. وی تصریح کرد: این حمله موشکی یکی از شکل‌های پاسخ به تجاوز مداوم اسرائیل به سوریه است. ای اسرائیلی! به‌عنوان دشمن نمی‌توانی به تجاوز خود به سوریه و مردم آن و به محور مقاومت ادامه بدهی، بدون آنکه پاسخی دریافت کنی و مجازات شوی. الان دیگر تمام شد. حتی در اسرائیل هم می‌گویند که خواستار جنگ نیستیم.
نصر‌الله ادامه داد: ما در مرحله جدیدی هستیم. اسرائیل باید حساب‌کتاب‌های جدیدی در پیش بگیرد. بعد از سرنگونی جنگنده ما شاهدیم که تدابیر و حساب‌کتاب‌های جدیدی در پیش گرفته‌اند. حتی بعد از پاسخ اخیر هم همین‌طور است. پیام این حمله موشکی این است که حساب‌و‌کتاب‌های خود را بازنگری کنند.  در خصوص معنای این پاسخ موشکی، باید گفت که دیدید اسرائیلی‌ها دو هفته می‌گفتند ما منتظر پاسخ مقاومت هستیم اما اگر پاسخ دادند ما بمباران می‌کنیم، ویران می‌کنیم.  نصرالله در ادامه تاکید کرد: اگر تجاوز اسرائیل به سوریه ادامه یابد، پاسخ این‌بار در قلب فلسطین اشغالی خواهد بود نه در جولان. این تجربه، دروغ سران اسرائیل را ثابت کرد. بر خلاف حجم فعالیت اطلاعاتی اسرائیل برای ممانعت از شلیک موشک، موشک‌ها شلیک شدند در‌حالی‌که اسرائیل در آماده‌باش کامل بود ولی نتوانستند که مانع رسیدن موشک‌ها به اهداف بشوند. همه باید معنا و مفهوم این اتفاق را بدانند. اسرائیلی‌ها می‌گویند که جبهه داخلی برای جنگ آماده است. اما این اتفاقات نشان داد که نه جبهه داخلی‌شان نه حتی پناهگاه‌هایشان برای جنگ آماده نیست. یکی دیگر از نقاط مهم که باید مورد توجه باشد، حجم دروغی است که اسرائیلی‌ها برای پوشش این موضوع به آن نیاز داشتند. آن‌ها گفتند که همه موشک‌های ایران را که به سمت‌شان آمده منهدم کرده‌اند. این کاملاً دروغ است.
     شکسته شدن هیبت اسرائیل
نصرالله به موضع وزیر خارجه بحرین در حمایت از رژیم صهیونیستی در مقابل سوریه اشاره کرد و او را احمق خواند و گفت: این وزیر خارجه بحرین، نماینده مردم بحرین نیست. این موضع او نشانه حماقت، چابلوسی و قباحت او مقابل اسرائیلی‌هاست. ما در سوریه مقابل معادله و مرحله‌ای جدید هستیم. مهم‌تر از همه شاهد شکسته شدن هیبت اسرائیل و هیبت نیروی هوایی آن بودیم. معادله‌ای که در جولان بود، تمام شد.

captcha
شماره‌های پیشین