sobhe-no.ir
471
سه شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
10
سخنگوی وزارت بهداشت:

نگران تأثیر برجام و ارز بر دارو نباشید

مجلس به استخدام در دستگاه‌های دولتی پایان می‌دهد

اتمام رویای کارمندی

موضوع استخدام‌های دولتی و تبدیل وضعیت نیرو‌ها در دولت‌های مختلف همواره مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به‌صورت لایحه، برنامه مصوب به اجرا درآمده است. طی سال‌های گذشته تأمین بودجه لازم برای نیروی جذب‌شده همچنین ممانعت از گسترش حجم دولت و نظام اداری آن همواره بیشترین اما و اگرها را پیش روی استخدام‌های دولتی قرار داده و از سویی دیگر حجم بالایی از جویندگان آماده‌به‌کار در کشور نیز قرار دارند که تقاضای بازار کار قادر به پاسخ‌گویی به این عرضه نیست.

صبح نو

سخنگوی وزارت بهداشت:

نگران تأثیر برجام و ارز بر دارو نباشید

 چند روزی از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد و بعد از تب‌وتاب‌های بعد از خروج نخستین نگرانی مردم متوجه کمبود اقلام دارویی و نوسانات ارز بر قیمت دارو بود. همین مسأله باعث شد تا دکتر ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت درباره برخی اظهار نگرانی‌ها و دستور وزیر بهداشت برای تشدید بازرسی‌ها در حوزه دارو و تجهیزات، در نشست خبری پاسخ دهد: «تعدادی اندک می‌خواهند از شرایط سخت احتمالی، سوءاستفاده کرده و از آب گل‌آلود ماهی بگیرند، اما قطعاً با آن‌ها برخورد قانونی می‌کنیم. باید توجه کنیم کسانی که در شرایط سخت در کنار مردمشان نمی‌ایستند، بعدها دچار مشکل خواهند شد و ما در خریدهای بعدی‌مان از آن‌ها، تجدیدنظر جدی می‌کنیم.»
او درباره اظهاراتی مبنی بر کمبود برخی اقلام دارویی یا عدم تأمین مواد اولیه برای کارخانه‌های تولید دارو نیز گفت:‌ «اولاً ترامپ 6روز پیش تصمیمش را در خصوص خروج از برجام اعلام کرد و این تصمیم سه ماه دیگر اجرا می‌شود. حال برخی می‌خواهند از این وضعیت سوءاستفاده کنند. باید توجه کنند که ما جلسات متعدد را در این حوزه برگزار کرده‌ایم و رییس سازمان غذا و دارو هم هر روز با بانک مرکزی و وزارت بهداشت جلسه دارد. در این 6روز نه اقدامی برای واردات مواد اولیه انجام داده‌ایم و نه اتفاق جدیدی افتاده است. خوشبختانه اکثر واردکنندگان و تولیدکنندگان دارو با ما به توافق رسیده‌اند.» سخنگوی وزارت بهداشت تأکید کرد: «البته در موارد جزئی می‌بینیم صحبت‌هایی مبنی بر کمبود اقلام دارویی یا تجهیزات پزشکی با استدلال‌های کاملاً نادرست مطرح می‌شود. نمی‌شود که با ارز ۴۲۰۰‌تومانی جنسی را وارد کرد و بعد بخواهیم با قیمت بالاتر آن را بفروشیم؛ بنابراین در برخی موارد اعلام می‌شود ما باید دارو را جایگزین کنیم و آن را به قیمت جدید بفروشیم. کسی که با دلار مشخصی جنسی را آورده است، نمی‌تواند آن را با قیمت جدید بفروشد. این در حالی است که در ژاپن بعد از بروز سونامی فروشندگان قیمت‌هایشان را کاهش دادند. در کشور ما که اتفاقی رخ نداده است.»
حریرچی البته توضیح داد: «در گزارش‌هایی که نهاد ریاست‌جمهوری و دستگاه‌های نظارتی ارائه دادند، اعلام شد که بخش دارو جزو بخش‌های قابل‌قبول بوده است. البته طبق گزارش‌ها اختلالاتی در زمینه مکمل‌ها وجود داشته، اما در دارو اختلالی دیده نشده است. وزیر بهداشت نیز دستور تشدید بازرسی‌ها را داده است.»
او البته به رعایت قیمت پشت جلد داروها هم اشاره کرد و از انجمن داروسازان درخواست کرد: «درخواست ما از انجمن داروسازان این است که روی این موضوع نظارت کنند تا تخلفات جزیی هم رخ ندهد. یکی از مکانیسم‌هایمان نظارت مردم است؛ بنابراین حتماً قیمت پشت جلد داروها را نگاه کنند و در صورت تخلف به سامانه‌۱۹۰ اطلاع دهند.»
بحث دارو البته تنها موضوعی نبود که سخنگوی وزارت بهداشت در نشستش درباره آن صحبت کرد. هزینه‌های سلامت هم موضوع داغ نشست بودند: «کاهش هزینه کمرشکن سلامت موضوع مهمی است که به‌دقت آن را رصد و پیگیری می‌کنیم. باید توجه کرد که در کشور ما بالاترین درصد هزینه‌های کمرشکن در گروه با درآمد بالاست؛ زیرا این افراد در معرض تقاضای القایی هستند و اقدامات درمانی را انجام می‌دهند که با درآمدشان نمی‌خواند. بر این اساس ۱۶‌میلیون نفر با درآمد بالا که ۲۰‌درصد جامعه را تشکیل می‌دهند، 5/45درصد از هزینه‌های کمرشکن سلامت را به خود اختصاص می‌دهند. باید توجه کرد که اگر کسی ۴۰‌درصد هزینه‌هایش را به سلامت اختصاص دهد، دچار هزینه‌های کمرشکن شده است؛ یعنی فرد از هزینه‌های ضروری دیگرش می‌زند و آن را در حوزه سلامت خرج می‌کند. این آمار نشان می‌دهد که سیاست‌های حمایت از فقرا نتیجه داده است و درعین‌حال اقشار ثروتمند هم در حوزه سلامت انتخاب‌های درستی ندارند.»
حریرچی به تخلفات تعرفه‌ای سلامت که به‌تازگی اعمال شده است هم پرداخت: «طبق رصدی که داشته‌ایم در بیمارستان‌ها و در حوزه خدمات بستری، میزان تخلفات جزیی و کم‌مقدار است که البته با همین مقدار هم به‌طور قانونی برخورد می‌کنیم و درعین‌حال باید توجه کرد که در مطب‌ها و درمانگاه‌ها به‌دلیل کمبود نیرو، بازرسی‌هایمان گسترده نیست؛ اما طبق بررسی‌های ما در اکثر مراکز درمانی شهرستان‌ها، تعرفه‌ها رعایت می‌شوند. البته مشکلاتی در این زمینه در تهران و برخی کلان‌شهرها و چند مورد کم‌شمار هم در شهرستان‌ها گزارش شده است که با آن‌ها برخورد می‌کنیم. مردم هم می‌توانند در صورت مشاهده این تخلفات آن را به سامانه اطلاع دهند. نظارت‌های ما همچنان ادامه دارد و نظام پزشکی و سازمان تعزیرات هم در این مورد نظارت می‌کند و اگر تخلفی برای ما محرز شود، آن را به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع می‌دهیم تا احکامش صادر شود.»

captcha
شماره‌های پیشین