sobhe-no.ir
471
سه شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
1
«صبح نو» از روستایی در سیستان‌وبلوچستان که دوستدار کتاب‌اند، می‌گوید

از صفر مرزی به عشق کتاب

یکی از اتفاقات نمایشگاه کتاب حضور غرفه کتابخانه‌های روستاهاست. امسال هم مانند سال‌های گذشته، کتاب‌دوستان و کتابخانه‌داران روستاها برای آشنایی با کتاب‌خوان‌ها و شناساندن خود به دیگران در نمایشگاه شرکت کردند. یکی از این غرفه‌ها، غرفه روستای رمین استان سیستان‌وبلوچستان بود. رمین از توابع شهرستان چابهار و جزء 10‌روستای برتر کشور در زمینه کتاب‌دوستی است. برای این‌که هر روز جمعیت زیاد روستا را با کتاب پیوند دهد، هر روز طرح‌های متنوعی دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت:

نگران تأثیر برجام و ارز بر دارو نباشید

حل مسأله فلسطین مانند معادله توافق هسته‌ای نیست

نصرالله: این‌بار قلب اسرائیل را می‌زنیم

«صبح‌نو» بررسی کرد

ثمره حمایت‌های فرهنگی سفارت فرانسه از هنر ایران

یکی از راه‌های رشد و تعالی فرهنگ، تبادل فرهنگی است به نحوی که در تعاملات و تبادلات فرهنگی تجربیات و تجربه‌هایی به طرف‌های دیگر منتقل می‌شود. با این حال این‌گونه تعاملات و تبادلات عموماً یک‌سویه و یک‌طرفه است و در نهایت تجربه خاصی منتقل نمی‌شود مگر همان نگاه و دیدگاه مقابل.

مجلس به استخدام در دستگاه‌های دولتی پایان می‌دهد

اتمام رویای کارمندی

موضوع استخدام‌های دولتی و تبدیل وضعیت نیرو‌ها در دولت‌های مختلف همواره مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به‌صورت لایحه، برنامه مصوب به اجرا درآمده است. طی سال‌های گذشته تأمین بودجه لازم برای نیروی جذب‌شده همچنین ممانعت از گسترش حجم دولت و نظام اداری آن همواره بیشترین اما و اگرها را پیش روی استخدام‌های دولتی قرار داده و از سویی دیگر حجم بالایی از جویندگان آماده‌به‌کار در کشور نیز قرار دارند که تقاضای بازار کار قادر به پاسخ‌گویی به این عرضه نیست.

بررسی اتفاقات‌گروه«هنروتجربه» در«صبح‌نو»

مستغاثی: سینمای تجربی دکان است

براساس برخی اخبار، آقای امیرحسین علم‌الهدی که گروه «هنر وتجربه» را راه‌اندازی و در این سال‌ها مدیریت آن را برعهده داشت پس از کش‌وقوس‌های فراوان در دوره ریاست آقای محمدمهدی حیدریان بر سازمان سینمایی، از مدیریت این گروه سینمایی کنار می‌رود.

حکایت گیگیلی و دلواپسی

روایت دکتر گرامی از وضعیت فلسفه مطالعات اسلامی در ایران

غلبه روش‌زدگی، غیبت پارادایم‌شناسی

نشست علمی «درآمدی بر فلسفه مطالعات اسلامی؛ چالش‌های اثبات‌گرایی(پوزیتیویسم) در مطالعات اسلامی ایران» با سخنرانی دکتر محمدهادی گرامی، عضو گروه فرهنگ و تمدن دانشگاه امام صادق (ع) و هیات‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، در این پژوهشگاه برگزار شد. در این نوشته گزارشی از ایده او ارائه می‌شود.

سرمقاله

انتخاب عراقی

انتفاضه اعتراض به گشایش سفارت آمریکا در قدس دیروز 50 شهید و 2 هزار مجروح داشت

بسازید...خرابش می‌کنیم

14 می (24اردیبهشت) را می‌توان روز شرم برای جهان عرب توصیف کرد چرا که انتقال یا افتتاح سفارت آمریکا به بیت‌المقدس در حالی صورت گرفت که نظاره‌گر شهادت و مجروح شدن صدها جوان فلسطینی در اعتراض به این اقدام آمریکا بودیم.

صبح نو

سرمقاله

انتخاب عراقی

انتخابات عراق یک پدیده مهم داشت؛ «مقتدی صدر». فهرست او پیروزی قابل توجهی به‌دست آورد و این بدین معناست که دولت آینده در اختیار صدر و حامیانش قرار می‌گیرد. از پدیده‌های دیگر این انتخابات، شکست نسبی فهرست العبادی است. درباره فهرست منسوب به هادی العامری وضعیت بد نیست و می‌توان گفت که فهرست حکیم به اندازه نام و وزن خانواده حکیم رأی نیاورد. فهرست نوری المالکی هم تقریباً در حاشیه قرار گرفته است. با این توضیح اکنون ایران چگونه باید در عراق بازی کند؟ اکنون عراق یک بازیگر اصلی و مهم جدید پیدا کرده است؛ «مقتدی صدر». صدر در طول زمان از ایران فاصله گرفته که این شاید بیشتر به‌خاطر دوری او از میدان اصلی سیاست بوده است. ورود جدی او به عرصه سیاست به نظر مقتدی را میانه‌رو‌تر و عمل‌گرا‌تر خواهد کرد. قدرت ایران در عراق نه فقط فیزیکی که بخش عمده آن معنوی و در لایه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی عراق قابل مشاهده است. از سوی دیگر در تحلیل آرای صدر، او را باید نماد تغییر برای طبقات فرودست اجتماعی دانست و نباید آرایش  را فقط سیاسی تحلیل کرد. قدم اول ایران مذاکره با صدر برای برهم نزدن اتحاد شیعیان در عراق است. این اتحاد همچنان می‌تواند حول محور العبادی سامان یابد؛ در غیر این صورت می‌توان میان عبادی، عامری و حکیم ائتلافی قدرتمند ایجاد کرد. این ائتلاف می‌تواند به تثبیت العامری منجر شود. پس می‌توان گفت: اگر صدر عمل‌گرایانه رفتار کند می‌تواند به اتحاد شیعیان کمک کند. در غیر این صورت راه تفاهم برای حفظ اتحاد شیعیان از مثلث ذکر‌شده خواهد گذشت.  نکته مهم این است که بر خلاف جنگ روانی مخالفان ایران در عراق، پیروزی صدر اولاً به معنای شروع دشمنی علنی او با ایران نخواهد بود، ثانیاً به نظر نمی‌رسد بتواند تأثیر معناداری در معادلات قدرت عراق بگذارد. صدر به زودی به بخشی از سیاست در عراق ملحق خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین