sobhe-no.ir
443
سه شنبه، ۱۴ فروردین ۱۳۹۷
2

خبر

اختلاف‌نظر شدید کشورهای اروپایی با آمریکا بر سر حفظ توافق هسته‌ای

ساز ناکوک اروپا در کنسرت برجامی ترامپ

دیدگاه سیروس ذوالفقاریدر حالی‌که از زمان امضای توافق ‌هسته‌ای ایران (برجام)، اعضای اتحادیه اروپایی همواره از آن حمایت کرده و تلاش داشته‌اند این قرارداد را زنده نگه دارند، آمریکایی‌ها طی سه‌سال گذشته از اجرای تعهدات خود ذیل آن، خودداری کرده و حتی در هفته‌های اخیر منابع دیپلماتیک از احتمال خروج دولت ایالات‌متحده از این توافق خبر می‌دهند؛ موضوعی که حاکی از تضاد منافع دو سوی آتلانتیک دراین‌باره است.

صبح نو

خبر

نقوی حسینی: سکوت سازمان‌ملل در قبال جنایات صهیونیست‌ها زمینه‌ای برای کشتار مردم فلسطین است
آقای سید حسین نقوی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جنایت اخیر صهیونیست‌ها در نوار غزه، گفت: دیگر به سکوت سازمان ملل و نهادهای مدعی دفاع از حقوق بشر در بحث جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین عادت کرده‌ایم و نهادهای بین‌المللی سکوت در مقابل جنایت صهیونیست‌ها را یک اصل برای خود تعریف کرده‌اند. وی با بیان اینکه، جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند همانند کشورهای غربی و سازمان ملل نسبت به نسل‌کشی در فلسطین و جنایت‌های وحشیانه صهیونیست‌ها سکوت کند، گفت: امیدواریم کشورهای اسلامی برای دفاع از فلسطین به وظیفه دینی و انسانی خود عمل کنند؛ تردیدی نیست که اگر کشورهای اسلامی هوشیار بودند و خود را ملزم به حمایت از مردم فلسطین می‌دانستند، صهیونیست‌ها جرأت نمی‌کردند که جنایات خود علیه مردم فلسطین را ادامه دهند امیدواریم برخی کشورهای اسلامی نسبت به وظیفه دینی و انسانی خود آگاه شوند چرا که سکوت برخی از این کشورها
 قابل قبول نیست.

سخنگوی وزارت خارجه ضمن تأسف از بروز درگیری‌ها در کشمیر، طرفین را به خویشتنداری دعوت کرد
آقای بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن ابراز تأسف از نا‌آرامی‌های اخیر در کشمیر که منجر به کشته و زخمی شدن عده‌ای از شهروندان شد، طرفین درگیری را به خویشتنداری دعوت کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین افزود: جمهوری اسلامی ایران از هر اقدامی که در راستای منافع مردم کشمیر باشد، حمایت کرده و آمادگی دارد در صورت درخواست طرفین گام‌های مؤثری برای کاهش تنش بردارد. بر اساس این گزارش روز گذشته نظامیان هندی هنگام بازرسی منازل مردم منطقه اشغالی کشمیر با شلیک گلوله هشت جوان کشمیری را به شهادت رساندند.

سفر پوتین به ترکیه برای دیدار با اردوغان و حسن روحانی
«ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه 4-3 آوریل (15-14 فروردین) به آنکارا سفر خواهد کرد که در جریان این سفر، نشست شورای همکاری‌های دوجانبه روسیه-ترکیه در بالاترین سطح تشکیل شده و هم نشست سران سه جانبه روسیه-ترکیه-ایران در خصوص مسائل سوریه
برگزار خواهد شد.  
بر اساس اطلاعات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری ترکیه، مقامات آنکارا امروز در انتظار رییس جمهوری روسیه هستند. هفتمین نشست شورای همکاری‌های دوجانبه روسیه-ترکیه در بالاترین سطح در تاریخ 3 آوریل (14 فروردین‌ماه) به ریاست «ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان» برگزار می‌شود و در جریان آن طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به روابط دوجانبه و همچنین مسائل منطقه‌ای و بین المللی مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد گرفت. نشست سه جانبه رؤسای جمهوری روسیه، ترکیه و ایران به منظور بررسی روند اوضاع در سوریه نیز، طبق توافق طرفین، در تاریخ 4 آوریل (15 فروردین‌ماه) در آنکارا برگزار خواهد شد.طبق این اطلاعات، برنامه ریزی شده تا اردوغان دیدار دوجانبه جداگانه‌ای نیز با «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران داشته باشد.

کوچکی نژاد: دولت به گرانی دلار تمایل دارد
آقای جبار کوچکی نژاد، عضو کمیسیون تلفیق بودجه  با بیان اینکه دولت تمایل دارد تا کسری بودجه خود را از طریق افزایش قیمت ارز جبران کند، گفت: در اواخر سال 96 هم افزایش قیمت ارز رخ داد  و دولت اقدام مؤثری  در این خصوص انجام نداد و این موضوع موجب نگرانی نمایندگان شده است. کوچکی نژاد گفت: اختلاف 1500 تومانی فروش ارز در بازار با قیمت تعیین شده  در قانون بودجه می‌تواند کسری بودجه دولت را جبران کند اما از طرفی آسیب‌های جدی نیز به تولید وارد می‌کند.
عضو کمیسیون تلفیق بودجه 97تأکید کرد،  هرچند برخی معتقدند افزایش نرخ ارز منجر به رونق صادرات می‌شود اما نباید این نکته را فراموش کرد که قسمت مهمی از صادرات کشور مبتنی بر خام فروشی است. این در حالی است که وقتی تولید کننده مواد اولیه را با قیمت دلار 5000 تومان وارد می‌کند محصول نهایی نیز با افزایش قیمت مواجه شده و این امر باعث بازگشت رکود و تورم می‌شود. وی افزود، این روش باعث تعمیق رکود در کشور شده و ظاهراً دولت متوجه  تبعات تصمیمات خود نیست. دولت باید تلاش کند تا به بازار ارز ثبات ببخشد ولی متأسفانه این عزم در بازار ارز کشور دیده نمی‌شود. این نماینده مجلس گفت: به اعتقاد ما اظهارات رییس کل بانک مرکزی آسیب  جدی به اقتصاد ایران وارد کرده است، هنوز تبعات مصاحبه‌های ایشان در خصوص مؤسسات بانکی فراموش نشده و متأسفانه کسی ایشان را مورد بازخواست قرار نداد. امیدواریم این روند با سؤال از روحانی اجرایی شود.

captcha
شماره‌های پیشین