sobhe-no.ir
413
یکشنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۹۶
8

خبر

گزارش «صبح نو» از استمرار مجازات‌های اجتماعی جایگزین در قوه قضاییه

به شیرینی یک حکم متفاوت

چند وقتی است که اصطلاح جدیدی در دادگاه‌ها شنیده می‌شود. «مجازات جایگزین»، «تخفیف در مجازات» و «مجازات اجتماعی» از اصطلاحاتی هستند که این روزها به کرات از طرف دادگاه‌ها شنیده می‌شوند. مجازات اجتماعی درواقع مجازاتی هستند که متهم به جای حبس یا پرداخت نقدی، در قالب خدمات اجتماعی بهای جرم خود را پرداخت می‌کنند. سریال «محکومین» که این روزها از شبکه یک سیما پخش می‌شود، به مجازات جایگزین می‌پردازد، اما آیا جرم در قانون مجازات اجتماعی کاهش پیدا می‌کند؟ یا تأثیر زندان و جرایم نقدی بیشتر است؟

صبح نو

خبر

موج نارضایتی در سطح جامعه ثمره
برخورد قهری مدیران
برخوردهای قهری و همچنین سیاه نمایی از اوضاع سابق شهردار
باعث شده تا برخی از شهروندان به ویژه کارتن خواب‌ها از دریافت خدمات اسکان بازبمانند و همین موج نارضایتی را به‌وجود آورد.
آقای مسعود رضایی، نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، با انتقاد از اخطار مکرر شهرداری‌ها به دستفروشان در جهت برخورد با آنها، از ایجاد مراکز فعالیت دائمی برای این افراد به عنوان وعده فراموش‌شده مسوولان یاد کرد. وی در انتقاد نسبت به انتشار خبری از سوی شهردار منطقه 10 مبنی بر صدور اخطار و برخورد قاطعانه قانونی با معضل سدمعبر وانتی‌ها و دست فروشان گفته است: هر دستور یا دستورالعمل، بخشنامه و حتی حکمی که از طرف حاکمیت صادر شده و اجرای آن جنبه حقوقی امری دارد، باید سازوکار لازم برای آن نیز از قبل پیش‌بینی و اعلام شده باشد.
وی با اشاره به وعده‌ای فراموش شده از سوی شهرداری که قرار بود در پی آن برای دستفروشان اماکن دائمی درنظر گرفته شود تا در آنجا به فعالیت بپردازند، اضافه کرد: در این شرایط نیز اگر قرار است شهرداری چنین دستورالعملی را عملیاتی کند، باید قبل از هر نوع اقدامی، تمهیدات لازم برای ساماندهی دستفروشان اندیشیده باشد، کمااینکه قرار بود برای تحقق این مهم اماکنی در نظر گرفته شود.
 
کاهش بودجه پوشش بیمه
معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی گفته است: در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۱۰۰هزار کارکر ساختمانی تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفتند که از این تعداد بیمه بیش از ۱۸۳ هزار نفر مختومه شده است.
آقای محمدحسن زدا در مورد آخرین آمار کارگران ساختمانی که
تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند ادامه داد: در حال حاضر یک میلیون و ۲۰۰ هزار کارگر ساختمانی شناسایی شدند که از این تعداد یک میلیون و ۴۰ هزار و ۱۸۹ نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند.
وی اضافه کرد: همچنین ۵۲ هزار و ۳۲۶ کارگر ساختمانی در سامانه‌ای که توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برای ثبت نام متقاضیان راه اندازی شده است ثبت نام کرده‌اند که این تعداد نیز پذیرش شده‌اند.
معاون بیمه سازمان تأمین اجتماعی تأکید کرد: همچنین بیمه ۱۸۳ هزار و ۶۷۶ نفر نیز مختومه شده است، این افراد کارگرانی بودند که در گذشته تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار داشتند اما به دلایل مختلفی مانند اتمام فعالیت در این حرفه بیمه‌شان مختومه شده است.
 
اعلام آمادگی ۳۷۵ نفر برای اهدای جسد
رییس سازمان پزشکی قانونی آخرین آمار آمادگی برای اهدای جسد را تشریح کرد.
دکتر احمد شجاعی درباره روند اهدای جسد گفته است: کسانی که فرم اهدا را پر کرده و مراحل قانونی را طی کنند، بعد از مرگ، جسد آنها طبق خواسته خودشان برای تشریح در دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی در باره آخرین آمار اهدای جسد در کشور ادامه داد: تا کنون ۳۷۵ نفر برای اهدای جسد به منظور تشریح در دانشگاه‌های علوم پزشکی و استفاده علمی اعلام آمادگی کردند. پس از اعلام آمادگی، افراد ثبت رضایت محضری به یکی از دفترخانه‌های مشخص شده از سوی سازمان معرفی می‌شود و رضایت نامه خود را به شکل محضری به ثبت
می‌رسانند.
شجاعی در باره اجساد مجهول‌الهویه هم اضافه کرد: برخی از اجساد مورد استفاده در دانشگاه‌ها هم از محل اجساد مجهول‌الهویه تأمین می‌شود که البته شرایط خاص خودش را دارد. در مورد اجساد مجهول‌الهویه باید ۶ ماه زمان بگذرد و اعلام‌های قانونی از طرق مختلف صورت گیرد و اگر بعد از ۶ ماه هیچ‌کس سراغ آن نیاید با حکم مرجع قضایی برای تشریح قابل استفاده است.
 
مهلت ثبت‌نام کارت ملی هوشمند تا سال آینده
تمدید شد
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: مهلت ثبت‌نام کارت ملی هوشمند تا ابتدای سال آینده تمدید شد.
آقای سیف الله ابوترابی ادامه داد: افرادی که تا پایان اسفندماه سال جاری موفق به تکمیل ثبت نام کارت ملی هوشمند نشوند می‌توانند با انجام ثبت‌نام اولیه در سامانه، مراحل تکمیل ثبت نام را در ابتدای سال 97 انجام دهند.
وی اضافه کرد: چون ممکن است در مهلت پایانی ثبت نام کارت ملی هوشمند، با افزایش مراجعه متقاضیان برای ثبت نام روبه‌رو شویم و برخی موفق به ثبت نام نشوند، این شرایط فراهم شده که افراد با انجام پیش ثبت‌نام و ورود اطلاعات اولیه در سامانه، مراحل تکمیل ثبت نام را در ابتدای سال 97 انجام دهند.

captcha
شماره‌های پیشین