sobhe-no.ir
413
یکشنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۹۶
5
دکترین هسته‌ای آمریکا برای رقابت با روسیه تقویت می‌شود

جنگ سرد

پس از آنکه جدال‌های هسته‌ای آمریکا و کره شمالی مدتی افزایش یافت و واشنگتن هرگونه حمله هسته‌ای پیونگ یانگ علیه آمریکا یا هم‌پیمانانش را منجر به پایان این حکومت توصیف کرد، شاهد این هستیم که دولت ترامپ تصمیم گرفته است تا رویکرد تهاجمی‌تری نسبت به روسیه هم اتخاذ کند.

خبر

صبح نو

دکترین هسته‌ای آمریکا برای رقابت با روسیه تقویت می‌شود

جنگ سرد

پس از آنکه جدال‌های هسته‌ای آمریکا و کره شمالی مدتی افزایش یافت و واشنگتن هرگونه حمله هسته‌ای پیونگ یانگ علیه آمریکا یا هم‌پیمانانش را منجر به پایان این حکومت توصیف کرد، شاهد این هستیم که دولت ترامپ تصمیم گرفته است تا رویکرد تهاجمی‌تری نسبت به روسیه هم اتخاذ کند.

دولت دونالد ترامپ در تازه‌ترین اخبار هسته‌ای خود عنوان کرده است که آمریکا تصمیم دارد دکترین هسته‌ای خود را علیه روسیه تقویت کند.
موضوعی که ترامپ معتقد است؛ بخش عمده سیاست تسلیحات هسته‌ای دولت باراک اوباما را همچنان ادامه خواهد داد و با اتخاد رویکرد تهاجمی‌تری می‌توان روسیه را متقاعد کرد و اگر تهدید به حتی یک حمله هسته‌ای محدود در اروپا بکند با «هزینه‌های شدید غیرقابل قبول» روبه‌رو خواهد شد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس، با اشاره به اینکه این بازبینی جامع سیاست هسته‌ای آمریکا خواهان افزایش سلاح‌های هسته‌ای راهبردی نشده است، عنوان کرد: دونالد ترامپ در یک توئیت کمی بعد از آغاز ریاست جمهوری‌اش گفته بود آمریکا باید به میزان زیادی قابلیت‌های هسته‌ای خود را تقویت کرده و توسعه دهد تا زمانی که دنیا نسبت به سلاح‌های هسته‌ای سر عقل بیاید.
ترامپ همچنین در سخنرانی سالانه خود در هفته گذشته با توجه به اینکه اشاره‌ای به موضوع توسعه قابلیت‌های هسته‌ای آمریکا نداشت، تأکید کرد: زرادخانه هسته‌ای آمریکا باید جلوی اقدامات تجاوزگرانه را بگیرد.
پیش از این آمریکا در یک گزارش 74 صفحه‌ای درباره یافته‌های مربوط به این بررسی کره شمالی را یک
«تهدید واضح و شدید» برای آمریکا و هم‌پیمانانش توصیف کرد. همچنین این گزارش تأکید کرده هرگونه حمله هسته‌ای کره شمالی علیه آمریکا یا هم‌پیمانانش منجر به «پایان این حکومت» خواهد شد.
این بررسی انجام شده آمریکا که تحت رهبری پنتاگون در یک‌سال اخیر صورت گرفته است، در عین حال چین را به عنوان یک رقیب هسته‌ای بالقوه قلمداد کرده و گفته زرادخانه هسته‌ای آمریکا به نحوی تنظیم شده تا جلوی این نتیجه‌گیری اشتباه از سوی پکن را که می‌تواند با استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در آسیا به برتری دست یابد بگیرد.
دولت ترامپ علاوه بر این همچنین نتیجه گرفته که آمریکا باید تا حد زیادی از برنامه رییس‌جمهور قبلی برای مدرنیزه‌سازی زرادخانه هسته‌ای از جمله با بمب‌افکن‌ها، زیردریایی‌ها و موشک‌های زمینی جدید پیروی کند.
همچنین این دولت از تداوم پایبندی به توافق‌های کنترل تسلیحاتی موجود از جمله توافق موسوم به «استارت جدید» خبر داده که آمریکا و روسیه را ملزم به رعایت سقف 1550 کلاهک هسته‌ای راهبردی و حداکثر 700 پرتابگر کرده است.

روسیه: واشنگتن از «روسیه‌هراسی» برای افزایش بودجه نظامی خود استفاده می‌کند
پیش از این اقدام، «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا، در واکنش به دکترین هسته‌ای جدید واشنگتن، واکنش نشان داد و اظهار داشت: آمریکا از روسیه‌هراسی به عنوان ابزاری برای افزایش بودجه نظامی خود استفاده می‌کند.
وی افزود: درک می‌کنیم که این اقدام از علاقه آنها به تزریق پول در بدنه صنایع نظامی آمریکا ناشی می‌شود و این هزینه هم نجومی است و رقم آن به تریلیون‌ها دلار می‌رسد. اما وزارت خارجه روسیه در واکنش به محتوای دکترین هسته‌ای جدید آمریکا عنوان کرد که اتهامات مطرح شده در سند راهبرد جدید هسته‌ای آمریکا علیه مسکو هیچ سنخیتی با واقعیت ندارد.
خبرگزاری «اسپوتنیک» در این باره گزارش داد؛ وزارت خارجه روسیه با اشاره به انتشار راهبرد هسته‌ای جدید آمریکا در تاریخ دوم فوریه تأکید کرد، اتهامات
مطرح شده در این سند علیه روسیه هیچ سنخیتی با واقعیت ندارد. وزارت خارجه روسیه همچنین اظهارات مطرح شده در این سند درباره اینکه منافع آمریکا «در ارتباط پایدار» است یا تعهد به همکاری سازنده در این سند را ریاکارانه خواند. مسکو علاوه بر این درباره رویکرد «نامحدود» واشنگتن به مسأله استفاده از تسلیحات هسته‌ای ابراز نگرانی کرده و خواستار بررسی عمیق‌تر احتمال استفاده این کشور از تسلیحات هسته‌ای در شرایطی که این سند «حاد» عنوان کرده، شد.
دیدگاه دولت کنونی آمریکا این است که سیاست‌ها و اقدامات روسیه دارای پتانسیلی برای بروز خطای محاسباتی است که به تشدید خارج از کنترل تعارض در اروپا می‌انجامد.
در همین راستا، دولت ترامپ یک راه حل ۲ مرحله‌ای را پیشنهاد می‌دهد: نخست، مطابق این دکترین «شمار اندکی» از موشک‌های بالستیک دوربُرد موجود و
قابل حمل در زیردریایی‌های استراتژیک «تریدنت» متناسب با کلاهک‌های هسته‌ای کوچک‌تر اصلاح می‌شوند و دوم اینکه در «طولانی مدت» دولت آمریکا یک موشک کروز دریا پایه مسلح به کلاهک هسته‌ای را توسعه خواهد داد که در واقع ساخت مجدد تسلیحاتی است که در دوران جنگ سرد وجود داشت اما در سال ۲۰۱۱ به دستور اوباما ساخت آن متوقف شد.

بهشتی پور: آمریکا به دنبال تولید کیفی سازی بمب‌هایی با قدرت تخریب بالای آنهاست
البته «حسن بهشتی پور» کارشناس مسائل بین الملل درگفت وگو با روزنامه صبح نو، با اشاره به اینکه اقدام دکترین هسته‌ای آمریکا تنها علیه روسیه متمرکز نشده است، گفت: هدف آمریکا از ارائه دکترین هسته‌ای افزایش قدرت هسته‌ای خود است.
این کارشناس امور بین الملل، با اشاره به اینکه آمریکا در تلاش است تا بمب‌هایی با قدرت تخریب بالا تولید کند، افزود: آمریکا به دنبال کیفی سازی بمب‌های خود است و در مطالبی عنوان می‌کند که قصد دارد وزن بمب‌ها را کاهش دهد. در صورتی که آنها به دنبال افزایش قدرت تخریب بمب‌ها هستند نه وزن یا حجم بمب‌ها.
بهشتی پور با بیان اینکه آمریکا می‌داند تنها کشوری که می‌تواند موازنه هسته‌ای آنها را بر هم زند، روسیه است، تصریح کرد: تلاش‌های جدید هسته‌ای واشنگتن نه تنها به منظور ضدیت با روسیه است بلکه چین، کره شمالی یا ایران و کل دنیا از دیگر اهداف آنها در برنامه‌های جدید آنهاست. درعین حال دیدگاه دولت ترامپ این است که سیاست‌ها و اقدامات روسیه آکنده از پتانسیل برای محاسبه غلطی که منجر به تشدید کنترل نشده جنگ در اروپا شود، هستند.
علاوه بر این، در سند منتشر شده آمریکا در خصوص دکترین هسته‌ای آن نوشته شده است: مدرن کردن جنگنده‌های دارای قابلیت دوگانه از جمله جنگنده‌های نسل جدید اف  35 همچنان قدرت بازدارنده ناتو را به همراه قابلیت ما برای استقرار سریع سلاح‌های هسته‌ای در صورت اقتضای وضعیت امنیتی، حفظ خواهد کرد.
این سند مشخص کرده که واشنگتن به کارگیری سلاح‌های هسته‌ای را تنها در موارد حاد برای دفاع از منافع هسته‌ای آمریکا و هم‌پیمانان و شرکایش در نظر می‌گیرد.
در این سند همچنین آمده است: آمریکا در حال گنجاندن قابلیت‌های هسته‌ای در جنگنده‌های دارای قابلیت حمله هسته‌ای و استقرار سریع اف‌35 به عنوان یک جایگزین برای پتانسیل‌های فعلی در حال کهنه شدن است. این برنامه به همراه برنامه‌های جاری افزایش طول عمر بمب‌های B-61 یک عامل مهم برای تقویت ثبات منطقه‌ای مبتنی بر بازدارندگی و افزایش اطمینان هم‌پیمانان خواهد بود. همچنین دولت ترامپ گزینه ادامه آزمایش سلاح‌های هسته‌ای در صورت لزوم را حفظ کرده است.

تجهیز زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا برای مقابله با روسیه و چین
از سویی دیگر، یورونیوز در گزارشی متفاوت با اشاره به اینکه زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا تجهیز می‌شوند، عنوان کرد؛ تجهیز زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا برای مقابله با روسیه و چین است. به گفته مقامات وزارت دفاع آمریکا این سلاح‌ها جایگزین سلاح‌های قدرتمندتر خواهد شد. به این ترتیب واشنگتن تعداد سلاح‌های هسته‌ای را افزایش اما قدرت آنها را کاهش می‌دهد.
این راهبرد برای مقابله با آنچه «تغییر منفی در روابط جهانی» خوانده می‌شود طراحی شده است. به نظر می‌رسد تغییر استراتژی آمریکا و خطر رویارویی نظامی و هسته‌ای با روسیه، چین، کره شمالی و ایران دلیل تغییر در برنامه سلاح‌های هسته‌ای ایالات متحده باشد.
این گزارش می‌افزاید؛ سلاح‌های هسته‌ای کنونی آمریکا به قدری قدرتمندند که به گفته مقامات این کشور احتمال استفاده از آنها در جنگ و رویارویی نظامی بسیار کم است، اما سلاح‌های جدید با قدرت تخریب کمتر امکان استفاده در مخاصمات را خواهند داشت. با این وجود میزان تخریب این سلاح‌ها برابر یا کمتر از بمب‌هایی است که در جنگ جهانی دوم در ژاپن به کار برده شد.
تلاش آمریکا برای تجهیز زرادخانه‌های هسته‌ای خود در حالی است که به دنبال اجماع جهانی علیه توان موشکی و بنیه نظامی ایران است.

captcha
شماره‌های پیشین