sobhe-no.ir
413
یکشنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۹۶
2

خبر

پدیدار در گفت‌وگو با «صبح نو»: هیجانات بازار ارز مهار نشده است

دلار باز هم رکوردشکنی کرد

به‌رغم هشدارهای رییس بانک مرکزی و دولت که اعلام کرده بودند قیمت دلار حبابی شده است و مردم نباید دلار بخرند، زیرا قیمت آن به زودی با اُفت شدیدی روبه‌رو خواهد شد، قیمت دلار روز گذشته همچنان به مسیر صعودی خود ادامه داد و ساعت 15:20 شنبه 14 بهمن‌ماه از 4700 تومان عبور کرد و با قیمت 4704 تومان مقابل پاساژ افشار به‌فروش رفت.

صبح نو

پدیدار در گفت‌وگو با «صبح نو»: هیجانات بازار ارز مهار نشده است

دلار باز هم رکوردشکنی کرد

به‌رغم هشدارهای رییس بانک مرکزی و دولت که اعلام کرده بودند قیمت دلار حبابی شده است و مردم نباید دلار بخرند، زیرا قیمت آن به زودی با اُفت شدیدی روبه‌رو خواهد شد، قیمت دلار روز گذشته همچنان به مسیر صعودی خود ادامه داد و ساعت 15:20 شنبه 14 بهمن‌ماه از 4700 تومان عبور کرد و با قیمت 4704 تومان مقابل پاساژ افشار به‌فروش رفت.

صرافی‌ها و فعالان بازار ارز معتقدند دلیل اصلی گرانی دلار در این روزها کمبود عرضه و البته افزایش قیمت ارزی است که از سوی صرافی بانک‌ها به صرافی‌های منتخب توزیع می‌شود.
این درحالی است که در آخرین ساعات عصر روز گذشته صرافی بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «کلیه تقاضاهای واقعی ارز توسط صرافی‌های مجاز تا پایان سال جاری پوشش داده می‌شود. فروش اسکناس دلار آمریکا به‌صورت خرد به اشخاص حقیقی و حقوقی از طریق صرافی‌های منتخب بانکی ادامه دارد».
اما فعالان بازار ارز با وجود صدور این اطلاعیه می‌گویند: این اطلاعیه‌ها هر روز منتشر می‌شود ولی مهم عمل است. بانک مرکزی باید در عمل قیمت را کم کند. اگر عرضه داشته باشد ولی قیمت بالا باشد چه‌فایده‌ای دارد؟
فعالان بازار ارز البته از نحوه توزیع ارز به برخی صرافی‌ها نیز گله دارند و می‌گویند: برخی از این صرافی‌ها فقط دلارهای دریافتی از بانک مرکزی را دپو می‌کنند و فروشی به مردم ندارند.
بر همین اساس بر اساس گزارش میدانی که خبرگزاری تسنیم از بازار ارز منتشر کرده به نظر می‌رسید که تعدادی از صرافی‌ها باوجود دریافت ارز دولتی از بانک مرکزی از فروش ارز به مردم عادی خودداری کرده و دلارها را با قیمت بالا مقابل پاساژ افشار به‌فروش می‌رسانند.

سودهای 15میلیونی صراف‌ها از کارت‌های ملی اجاره‌ای در هرروز
یکی از فعالان بازار ارز در همین ارتباط می‌گوید: بنا به گزارش‌های رسیده از مردم عادی که برای خرید ارز به صرافی‌ها مراجعه کرده‌اند 90 درصد آنها فروش نداشتند و تنها کارت‌های ملی در آنها دادوستد می‌شود.
وی می‌گوید: این صرافی‌ها هر کارت ملی را بین 20 تا
50 هزار تومان روزانه، برای ثبت در سیستم سنا و دریافت دلارهای بانکی اجاره می‌کنند ولی در بازار آزاد با اختلاف 100 تا 150 تومان به‌فروش می‌رسانند.
این فعال بازار ارز تأکید دارد که حاصل این کارت‌های ملی اجاره‌ای، سود بین 10 تا 15میلیونی صرافی‌ها در هر روز است؛ به‌گفته وی تنها تعداد انگشت‌شماری از صرافی‌ها هستند که حاضر می‌شوند قسمتی از سهمیه روزانه خود را بین مردم تقسیم کنند.
برخی فعالان بازار ارز که در خیابان فردوسی حضور دارند از وضعیت پیشِ‌رو برای این بازار نگران هستند و می‌گویند: اگر بانک مرکزی اراده کند دلار شنبه (14 بهمن‌ماه) به قیمت 4000 تومان می‌رسد.
یکی از این صراف‌ها با گله شدید از وضعیت توزیع ارز دولتی در بازار ارز می‌گوید: بانک مرکزی باز هم عرضه ارز را کم کرده و همین موضوع باعث شده تا بازار باز هم متشنج شود.
اما گرانی جدید دلار در بازار ارز در حالی ادامه دارد که پیشتر رییس کل بانک مرکزی در چند روز مختلف تأکید کرده بود که دلار به‌زودی و طی روزهای آینده ارزان می‌شود.
در روزهای اخیر رییس کل بانک مرکزی گفته بود: تا حدود زیادی کاهش نرخ ارز در بازار ادامه خواهد یافت، البته این کاهش در حد رقم و اعدادی خواهد بود که حبابی در آن وجود نداشته باشد. البته برای کاهش نرخ ارز در بازار نمی‌توان رقم خاصی را اعلام کرد.
آقای ولی‌الله سیف درباره میزان حباب نرخ ارز با توجه به روند کاهشی که در بازار آغاز شده است، گفت: بازار ارز در حال طی کردن شرایط خاص خود است و طبیعی است که بانک مرکزی نظارت بر این روند دارد؛ البته به‌نظر می‌رسد که یک التهاب در یک تا دو ماه گذشته در این بازار رخ داد که اکنون، در حال تعدیل شدن است. این درحالی است که رییس جمهور نیز در گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم تأکید کرده بود که مشکلی از بابت دلار وجود ندارد و مردم خیالشان راحت باشد اما به نظر می‌رسد مردم نه تنها به خیال راحت فاصله دارند بلکه بازار ارز روز به روز ناآرام‌تر می‌شود و دولت در قبال این مسأله تنها سخن می‌گوید.

آقای«رضا پدیدار» عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه صبح نو با اشاره به نوسانات اخیر دلار و ارز، عنوان کرد: وقتی صحبت از ارز می‌کنیم یعنی توان مبادلات بین المللی آن کشور را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم به این خاطر است که گفته می‌شود هر کشوری که ارز بیشتری دارد قدرت عرضه و تقاضای بیشتری را در عرصه اقتصادی خود
شاهد است.
این کارشناس امور اقتصادی با بیان اینکه فرایند اقتصادی کشور نیازمند برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت است، افزود: دو عامل در بهای ارز و دلار کشورمان تأثیرگذار است یکی ورود سیاست به اقتصاد است و دیگری «هیجانات اقتصادی» که خودش را به برنامه‌هایی چون برجام، تبادلات با اروپا و تحریم‌های آمریکا وفق داده است.

لزوم ایجاد برنامه‌ای مدون برای «ارزهای سرگردان»
پدیدار با بیان اینکه بلوف‌های خبری درباره اروپا موجب هیجانات اقتصادی در کشورمان می‌شود، تصریح کرد: واکنش مردم به اخبار منتشر شده از سوی اروپایی‌ها درباره اقتصاد می‌تواند مردم را به سمت هیجان و تقاضای کاذب پیش ببرد. از سوی دیگر میزان «ارز سرگردان» که در دست مردم و زیر فرش برخی خانه‌ها وجود دارد موجب اینگونه هیجانات کاذب در بازار دلار می‌شویم.
این کارشناس امور اقتصادی، یادآور شد: میزان ارز سرگردانی که در دست مردم وجود دارد تا 20 میلیارد دلار برآورد شده است که دولت با یک برنامه مدون می‌تواند آنها را در بخش‌های سرمایه گذاری و اقتصاد وارد کند.

«یک صدایی» نیاز امروز اقتصاد کشور
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، ادامه داد: دولت باید سیاست‌های تثبیت شده و نظام مندی داشته باشد مثلاً هر وزارتخانه یا دستگاه اقتصادی نباید برای خودش یک تحلیل اقتصادی مجزایی ارائه دهد. «یک صدایی» یکی از نیازهای امروز اقتصاد کشورمان است که بهتر است دولت فکری برای آن داشته باشد.
وی با بیان اینکه تحلیل‌های مختلف می‌تواند در ثبات ارزی کشور تأثیرگذار باشد، گفت: اگر می‌بینیم که کشورهای اروپایی مسیر توسعه اقتصادی خود را پیدا کرده‌اند به این دلیل است که دارای مرکز واحد اقتصادی هستند و شاخص‌هایی بدین منظور تعریف کرده‌اند.
پدیدار، با اشاره به اینکه بهتر است یک شاخص رسمی و علمی از دولت در این باره تعریف شود، ادامه داد: همه شرایطی که عنوان شد نشان می‌دهد که بازار امروز دلار ما نیازمند ثبات و آرامشی است که بانک مرکزی و دستگاه‌های مرتبط با داشتن یک برنامه مدون می‌توانند آن را برقرار سازند و شاهد اختلال‌هایی اینچنینی در سطح بازار و بهای دلار نباشیم.

captcha
شماره‌های پیشین