sobhe-no.ir
39
دوشنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۵
14
گزارش «صبح نو» از مراسم بدرقه عباس کیارستمی

اشعار ایوبی و کنایه‌های فرهادی

صبح نو

گزارش «صبح نو» از مراسم بدرقه عباس کیارستمی

اشعار ایوبی و کنایه‌های فرهادی

ایده تشییع کیارستمی از مقابل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ایده جالبی می‌نمود. غیر از نسبتی که میان کانون و عباس کیارستمی برقرار بوده است، حضور دوباره در کانون بهانه‌ای بود برای یادآوری خاطرات نخستین مواجهات فرهنگی. البته بخش ناگواری هم داشت و آن اینکه چنته امروز و درواقع سالیان اخیر کانون خالی است.
مراسم تشییع‌جنازه عباس کیارستمی، صبح دیروز  در مقابل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. مراسمی که به نسبت آیین‌های مشابه قبلی، بسیار منظم‌تر بود. دقایقی پیش از شروع برنامه، تابوت کیارستمی وارد کانون شده بود و چند دقیقه بعد، آقای مجید یراق‌بافان به قرائت قرآن پرداخت.
آقای پرویز پرستویی پشت میکروفن ایستاد تا برنامه را شروع کند. پرستویی از چند بعدی بودن کیارستمی گفت. بعد آقای ابراهیم حقیقی را دعوت کرد تا چند جمله‌ای صحبت کند. حقیقی به تأثیر کیارستمی در اضافه کردن به ادبیات سینما اشاره کرد. بعد از او آقای سیف‌الله صمدیان، در جایگاه قرار گرفت. اشاره به تلاش‌های خستگی‌ناپذیر و کار کردن‌های مداوم کیارستمی، حرف اصلی صمدیان بود. بعد از صحبت‌های صمدیان، پرستویی خبر از پخش پیام صوتی آقای آیدین آغداشلو داد. مصاحبه دو سال پیش آغداشلو و کیارستمی که در آن از خاطرات همکلاسی بودن‌ها و شرایط خانوادگی و البته نگاهشان به مرگ گفته بودند، این روزها زیاد دست به دست می‌شد. آغداشلو هم به اهمیت کیارستمی در سینمای جهان اشاره کرد و گفت: صدایی که عباس کیارستمی در گنبد دوار افکند مدت‌ها خواهد پیچید و دلیل آن نسل به نسل بررسی خواهد شد و این‌طور است که جاودانگی به وجود خواهد آمد.
 دل‌تنگی برای حوض خالی ماهی‌ها
حالا نوبت آقای حجت‌الله ایوبی شده بود که طبق انتظار، متن شعرگونه‌ای خواند. بعد از ایوبی، آقای ابراهیم فروزش صحبت کرد و بعد هم آقای اصغر فرهادی. فرهادی با زبانی کنایه‌آمیز، ماندن کیارستمی در ایران و تلاش‌هایش را برای جهانی کردن سینمای ایران ستود. کنایه‌هایی که البته تشویق‌های بیشتری را عاید این کارگردان کرد: «از تو ممنونم که مسیر سنگلاخ سینمای ایران را هموار کردی. تو اگر در تپش باغ خدا را دیدی، همتی کن و بگو ماهی‌ها حوضشان بی‌آب است!»
آقای داریوش شایگان، بعد از فرهادی صحبت کرد. کمتر کسی انتظار حضور او را داشت و جمعیت حاضر در مراسم، آشکارا شگفت‌زده شده بود. شایگان نکته خاصی نگفت، مگر اشاره به خاطره هم‌نشینی یک هفته‌ای‌اش با کیارستمی در ایتالیا. آقای مسعود کیمیایی هم چند جمله‌ای حرف زد و در پایان نوبت به آقای احمد کیارستمی، پسر بزرگ عباس کیارستمی رسید. احمد، از آقایان رضا میرکریمی و سیف‌الله صمدیان و خانم رخشان بنی‌اعتماد تشکر کرد. به خاطراتش در کانون گریزی زد و از برادر کوچکترش بهمن به خاطر مراقبت‌های چند ماهه‌اش از پدر قدردانی کرد.

کنایه به کادر پزشکی
احمد کیارستمی در صحبتی کنایه‌آمیز به ادامه زحمات برادرش با توجه به مسائل پیش‌آمده هم اشاره کرد. خیلی راحت می‌شد فهمید که اشاره او به مسائل مطرح شده درباره تشخیص و عملکرد اشتباه کادر پزشکی است. پایان‌بخش مراسم، درخواست پرستویی برای حضور پیدا نکردن جمعیت در قبرستان ترک‌مزرعه لواسان بود و بعد، به سیاق مراسم تشییع هنرمندان، حجت‌الاسلام سید محمود دعایی نماز میت را خواند.

مانور نزدیکان رییس‌جمهور
در عکس‌های منتشر شده از مراسم دیروز، غیر از انبوه چهره‌های سینمایی که حضورشان طبیعی می‌نمود، حضور دو نفر بسیار عجیب است. یکی آقای حسین فریدون، برادر رییس‌جمهور و یکی هم آقای مصطفی کواکبیان، نماینده مجلس شورای اسلامی. باید خوش‌بین باشیم و این حضور را به پای ادای احترام ایشان به یک هنرمند بگذاریم و نه تلاششان برای گرفتن عکس یادگاری با سلبریتی‌ها.

captcha
شماره‌های پیشین