sobhe-no.ir
383
یکشنبه، ۰۳ دی ۱۳۹۶
5
رییس پارلمان اردن به زودی به تهران سفرمی کند

چرخش اردن

روزنامه‌نگارسرشناس فلسطینی‌تبار با اشاره به اینکه اردن در دنباله‌روی از سیاست‌های عربستان دچار اشتباه شد، تأکید کرد که «أمان» اکنون در حال اصلاح رویکرد سیاسی خود است و در یک چرخش سیاسی به طرف سوریه و جمهوری اسلامی ایران گام برداشته است.

خبر

صبح نو

خبر

نگرانی روسیه از تمرکز داعش بر افغانستان
«ولادیمیر سفرانکوف» نماینده روسیه در سازمان ملل اعلام کرد: داعش پس از شکست در عراق و سوریه تلاش دارد تا در افغانستان مستقر شود.
وی افزود: این بار داعش بر افغانستان تمرکز کرده و ما شواهدی داریم که نشان می‌دهد این گروه تروریستی در حال ایجاد پایگاه در افغانستان است.
سفرانکوف اظهار داشت: گروه تروریستی داعش بیشتر تلاش دارد تا در شمال افغانستان مستقر شود که سبب نگرانی ما شده است.
وی در ادامه تصریح کرد: حضور گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان تهدیدی برای کشورهای متحد روسیه در آسیای مرکزی محسوب می‌شود.
وزیر خارجه امارات
کار موساد برای ترور فرمانده حماس را تسهیل کرد
با بالا گرفتن تنش لفظی میان مقامات ترکیه‌ و امارات، روزنامه خبر هفت چاپ ترکیه اعلام کرد «محمد بن زاید» وزیر خارجه امارات متهم به «خیانت» است و کار تیم موساد (سازمان اطلاعاتی خارجی اسرائیل) برای ترور «محمود المبحوح» از اعضای ارشد حماس را تسهیل کرده است.
المبحوح یکی از بنیانگذاران گردان‌های «القسام» شاخه نظامی حماس بود و جسد وی در 19 ژانویه 2010 در هتل روتانای دبی کشف شد.
در ادامه این گزارش به جزئیاتی از نحوه ترور این فرمانده حماس پرداخته شده و آمده است چندین جاسوس موساد با گذرنامه جعلی وارد امارات شده‌اند و خود را به هتل اقامت المبحوح رسانده‌اند.
ماده‌ای که به بدن المبحوح تزریق شده بود پس از مدت کوتاهی موجب فلج عضلانی و از کار افتادن دستگاه تنفسی و سپس مرگ می‌شود؛ این فرمانده حماس بارها از عملیات ترور جان سالم به در برده بود.
شروط عربستان و امارات برای «عباس»
 در حمایت از فلسطین
وبگاه اطلاعاتی-اسرائیلی «تیک دبکا» فاش کرد «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی در دیدار با محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین به وی گفته است موضع فلسطین درباره قدس را حمایت می‌کند اما این حمایت مشروط است.
در ادامه این گزارش آمده است: اقدامات مهم درباره قدس پنجشنبه هفته گذشته اتفاق افتاد اما نه در نیویورک بلکه در ریاض و ابوظبی. در زمانی که مجمع عمومی سازمان ملل در حال تصویب قطعنامه‌ای در حمایت از قدس بود، نشست واقعی در مسافت 11 هزار کیلومتری و در کاخ محمد بن زاید با عباس در حال برگزاری بود.این وبگاه اسرائیلی افزود، عباس به جای اینکه در نشست نیویورک که فلسطینیان آن را سرنوشت‌ساز می‌دانستند، مجبور شد در مقابل یکی از سران ثروتمند یعنی محمد بن زاید بنشیند؛ بن زاید به عباس گفت: مبارزه شما برای قدس مهم است و امارات از شما در این مبارزه حمایت می‌کند اما به تصمیم ترامپ درباره قدس مانند یک «اعلام جنگ» نگاه نکنید، در این موضوع با شما نیستیم.بن زاید ادامه داد: اگر شما فلسطینیان خواهان ادامه حمایت ما هستید جبهه‌ای علیه دونالد ترامپ ایجاد نکنید و اگر مسیر مقابله با ترامپ را انتخاب کردید، از آن روز دیگر از شما حمایت نخواهیم کرد.
ولی‌عهد ابوظبی از عباس خواست روابط خود را فوراً با «رجب طیب اردوغان» رییس‌جمهور ترکیه پایان دهد.
در ادامه این گزارش آمده است سومین بار بود که عباس طی 24 ساعت این حرف‌ها را می‌شنید زیرا روز قبلش (چهارشنبه) با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان دیدار کرده بود و قبل از دیدار با ولی‌عهد ابوظبی با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد امارات نشست داشت.
آمریکا ادوات جنگی در اختیار اوکراین قرار می‎دهد
وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای از تصمیم واشنگتن برای تجهیز اوکراین به تسلیحات پیشرفته خبر داد، اقدامی که قطعاً به درگیری میان نیروهای مخالف و موافق دولت کی‌یف در منطقه «دونباس» دامن خواهد زد.
درگیری در این منطقه از سال ۲۰۱۴ میلادی به قیمت جان ۱۰ هزار انسان تمام شده است.علاوه‌براین، انتظار می‌رود تصمیم آمریکا رابطه واشنگتن- مسکو را بیش‌ از پیش تیره کند.این درحالی است که به ادعای وزارت خارجه آمریکا، تجهیز اوکراین به تسلیحات پیشرفته با هدف کمک به این کشور برای دفع تهاجم و دفاع از تمامیت ارضی خود صورت می‌گیرد.
در بخشی از این بیانیه ادعا می‌شود: کمک تسلیحاتی آمریکا ماهیتی کاملاً دفاعی دارد و واشنگتن به پیمان صلح مینسک پایبند است.
این‌ درحالی است که  پیشتر «پیوتور ایلیچوف» معاون نماینده روسیه در سازمان ملل، به آمریکا و کانادا درباره عواقب ارسال سلاح به اوکراین هشدار داده و گفته بود: این اقدام دولت کی‌یف را به ماجراجویی‌های نظامی جدید ترغیب خواهد کرد.

captcha
شماره‌های پیشین