sobhe-no.ir
383
یکشنبه، ۰۳ دی ۱۳۹۶
5
رییس پارلمان اردن به زودی به تهران سفرمی کند

چرخش اردن

روزنامه‌نگارسرشناس فلسطینی‌تبار با اشاره به اینکه اردن در دنباله‌روی از سیاست‌های عربستان دچار اشتباه شد، تأکید کرد که «أمان» اکنون در حال اصلاح رویکرد سیاسی خود است و در یک چرخش سیاسی به طرف سوریه و جمهوری اسلامی ایران گام برداشته است.

خبر

صبح نو

رییس پارلمان اردن به زودی به تهران سفرمی کند

چرخش اردن

روزنامه‌نگارسرشناس فلسطینی‌تبار با اشاره به اینکه اردن در دنباله‌روی از سیاست‌های عربستان دچار اشتباه شد، تأکید کرد که «أمان» اکنون در حال اصلاح رویکرد سیاسی خود است و در یک چرخش سیاسی به طرف سوریه و جمهوری اسلامی ایران گام برداشته است.

«عبدالباری عطوان» روزنامه‌نگار عرب در یادداشتی که روز گذشته در روزنامه «رأی الیوم» به چاپ رسید، نوشت: اردن در دنباله‌روی از طرح‌های آمریکا در سوریه و دیگر کشورهای منطقه ظرف 7 سال گذشته دچار اشتباه شد و در نتیجه جز حاشیه رفتن چیزی عایدش نشد، اما اکنون در حال تصحیح خط سیر سیاسی خود است.
از این روست که« عاطف الطراونه » رییس پارلمان اردن قصد دارد که با سفر به دمشق از پارلمان سوریه و برای شرکت در نشست پارلمانی در تهران درباره موضوع قدس شرکت کند که خوب است اما کافی نیست، لازم است اردن به سیاست نامفهوم خود پایان دهد و وزیر امور خارجه خود را برای بازگرداندن روابط به حال اول به پایتخت دو کشور ایران و سوریه اعزام کند.
به گفته این نویسنده سرشناس عرب زبان، درهای گفت‌وگوی میان امان و تهران به زودی باز می‌شود و اردن از اینکه در محاسبات خود دچار اشتباه و انزوای سیاسی شده، پشیمان و امیدوار است تا در حمایت از ماهیت عربی قدس اشغالی، به دنبال ارتقای روابط خود با ائتلاف‌های جبهه مقاومت باشد.

مسأله قدس و تیرگی روابط اردن و عربستان
اما سؤالی که در ذهن تداعی می‌شود این است که چرا اردن که از حامیان و طرفداران سیاست‌های عربستان سعودی و متحدانش در منطقه غرب آسیاست این‌گونه اقدام به چرخش سیاسی به سمت سوریه و ایران کرده است. سؤالی که می‌توان در ولیعهدی شاهزاده جوان سعودی یعنی « محمد بن سلمان» دید.
به گفته کارشناسان، روابط اردن و عربستان در پرتو ولی‌عهدی محمد بن سلمان به سردی گرایید تا آنجا که «القدس العربی» نخستین تنش‌های سیاسی دو کشور را در کنفرانس پارلمان‌های عربی در مغرب عنوان کرد و نوشت: هیأت سعودی در این کنفرانس خواستار تغییر وضعیت اماکن مقدس اسلامی و مسیحی قدس و خروج آن از قیمومیت اردن شده بود که این امر خشم هیأت اردنی را برانگیخت و«عاطف الطراونه» رییس پارلمان اردن از نشست کمیته تدوین بیانیه پارلمان‌های عربی در شهر رباط مغرب خارج شد.
پیش از این حادثه هم نیز روابط امان و ریاض شاهد سردی بود که دلیل آن هم بازداشت «صبیح المصری» بازرگان اردنی و یکی از مهم‌ترین ستون‌های اقتصاد اردن در عربستان بود که اگرچه قضیه وی حل شد و او به اردن بازگشت اما مقامات ارشد اردن در تماسی با ریاض سعی کردند از تأثیرات منفی آن بر اقتصاد اردن که از بحران شدید رنج می‌برد، بکاهند.
تنش‌های موجود میان دو طرف تا آنجا افزایش یافت که «عبدالله دوم» پادشاه اردن در اعتراض به سیاست‌های آل سعود و آمریکا مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و نگرانی اردن از «معامله قرن» در اجلاس اخیر استانبول حاضر شود و در کنار «رجب طیب اردوغان» رییس‌جمهور ترکیه قرار گیرد.

دیدار رییس پارلمان اردن با سفیر ایران و سوریه
اما تیرگی و سردی روابط اردن و عربستان که بر سر موضوع قدس و سوریه به وجود آمده است، موجب شد تا اواخر هفته گذشته شاهد دیدارهای رسمی رییس پارلمان اردن با سفیر ایران و کاردار سفارت سوریه باشیم. موضوعی که منابع اردنی هم برآن صحه گذاشتند و گزارش دادند که «عاطف الطراونه» رییس مجلس نمایندگان اردن با «مجتبی فردوسی» سفیر ایران در امان دیدار کرد و از شرکت در کنفرانس پیش روی تهران خبر داد. همچنین الطراونه در دفتر خود با «ایمن علوش» کاردار سفارت سوریه در امان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.
اردن که مدت 7 سال به امید عربستان سعودی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس عمل کرد، چیزی جز وعده‌های دروغین و تحقیر به دست نیاورد و کار به جایی رسید که عربستان که صدها میلیارد دلار به آمریکا در قالب قراردادهای نظامی می‌داد، درصدد تسلط و سیطره بر اردن برآمد و حتی از این کشور خواست اجلاس سازمان همکاری اسلامی را در استانبول تحریم کند یا سطح مشارکت خود را در آن کاهش دهد.
هر چند اردن به‌صورت دیرهنگام، تحرکات خوبی را برای تصحیح این مسیر نادرست و برگرداندن سوریه به نهادهای عربی آغاز کرده است اما می‌توان امیدوار بود که کانال‌های روابط دیپلماتیک با سوریه پس از شکست داعش در حال باز شدن است.
به نظر می‌رسد اردنی‌ها از سیاست قبلی خود مبنی بر تنش با ایران که برگرفته از سیاست‌های آل سعود و رژیم صهیونیستی بوده، عدول کرده‌اند و با آزاد سازی عراق و سوریه که پس از داعش روی داده، در حال حرکت به سوی مسیری‌اند که در نهایت به نفع قدس است.
اردن با داشتن جمعیتی 6 میلیونی از شمال با سوریه، از شمال شرقی با عراق و از شرق و جنوب با عربستان سعودی و از غرب با فلسطین اشغالی و کرانه باختری رود اردن همسایه‌است و اقتصادش را بر گردشگری، ذخایر کوچک نفتی و عبور لوله‌های نفتی از خاک خود گره زده است.

قهرمان پور: شکست سیاسی عربستان
دلیل چرخش سیاسی اردن به سمت ایران است
آقای رحمان قهرمان پور، کارشناس امور غرب آسیا، در گفت و گو با خبرنگار روزنامه صبح نو با اشاره به اینکه اردن وضعیت ویژه‌ای در خاورمیانه دارد، گفت: اردن که در حال حاضر 50 درصد جمعیت آن را آوارگان فلسطینی تشکیل می‌دهند، مجبور است سیاست‌های داخلی خود را نسبت به مسائل منطقه و فلسطین
منطبق سازد.
وی با اشاره به اینکه هر گونه تحول در مسائل فلسطین می‌تواند تبعات اقتصادی و امنیتی برای اردن داشته باشد، افزود: اردن ناچار است تا در خصوص مسائل فلسطین با احتیاط ورود کند حتی چون در همسایگی اسرائیل هم به سر می‌برد، مجبور است تا روابط نزدیکی با قدرت‌های اروپایی و غربی که با اسرائیل در ارتباط‌اند داشته باشد.
این کارشناس امور غرب آسیا با اشاره به چرخش سیاسی اردن به سمت ایران و رویگردانی از عربستان سعودی، افزود: تصمیم اخیر ترامپ در خصوص اعلام قدس برای اسرائیل موجب نگرانی اردن شده است. اردن به دلیل آسیب پذیری نمی‌تواند هزینه سیاسی این تحول را بدهد و از این رو روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران و ترکیه برقرار کرده است.
قهرمان پور، با بیان اینکه اردن در مواقعی که عربستان دچار ضعف یا شکست سیاسی می‌شود، به دنبال نشان دادن خود در منطقه است، یادآور شد: از آنجا که سیاست‌های شاهزاده جوان سعودی «محمد بن سلمان» در منطقه با شکست روبه‌رو شده است، اردن تلاش می‌کند تا جایگزین مناسبی به جای عربستان در منطقه باشد چرا که معتقد است خاندان هاشمی وارث خلافت پیامبرند و اقدامات شایسته‌ای در مکه و مدینه داشته‌اند.

نگاهی به توسعه روابط ایران و اردن
در سال 93 بود که پس از 6 سال، سفیر جدید اردن در ایران شروع به کار کرد و«ناصر جوده» وزیر امور خارجه پادشاهی اردن بعد از گذشت ۸ سال نخستین وزیر خارجه اردنی بود که همان سال، به ایران سفر کرد.سفری که در قالب دیدار دوجانبه و به دعوت دکتر ظریف وزیر خارجه کشورمان انجام گرفت و برای گسترش همکاری‌های دوجانبه در ابعاد اقتصادی دیداری با رییس‌جمهور کشورمان نیز داشت.اما پیش از این، آخرین سفر یک مقام اردنی به تهران به سفر قائم‌مقام وزیر خارجه وقت اردن برای شرکت در شانزدهمین اجلاس سران غیرمتعهد در تابستان ۹۱ بازمی‌گردد.  دی‌ماه سال 92 در راستای بهبود روابط ایران و اردن، دکتر محمد جواد ظریف در جریان یک سفر منطقه‌ای به اردن رفت و علاوه بر دیدار با وزیر خارجه آن کشور با ملک عبدالله دوم پادشاه این کشور دیدار و گفت وگو کرد که این دیدار سرآغاز تحولی تازه در روابط دو کشور بود. با توجه به تحولات اخیر در منطقه که به نفع ائتلاف مقاومت در حال شکل گیری است می‌توان گفت؛ امان از این می‌ترسد که احتمالاً آمریکایی‌ها اردن را به نفع اسرائیل در قضیه فلسطین و در ازای حل مسائل قدس قربانی کنند. به نظر می‌رسد اردنی‌ها از سیاست قبلی خود مبنی بر تنش با ایران که برگرفته از سیاست‌های آل سعود و رژیم صهیونیستی بوده، عدول کرده‌اند و با آزاد سازی عراق و سوریه که پس از داعش روی داده، در حال حرکت به سوی مسیری‌اند که در نهایت به نفع قدس است.

captcha
شماره‌های پیشین