sobhe-no.ir
383
یکشنبه، ۰۳ دی ۱۳۹۶
12

دیدار رحیم‌پور ازغدی با آیت‌الله مصباح یزدی

گفت‌وگو با مسعود معینی‌پور، مدیر جدید شبکه 4 سیما

به حرف محافظه‌کاران گوش نمی‌دهم

خبر انتصاب آقای مسعود معینی‌پور، عضو هیات علمی دانشگاه باقرالعلوم (ع) به مدیریت شبکه 4 سیما واکنش‌های مختلفی را برانگیخت. این واکنش‌ها عمدتاً از جانب جوانان «جناح مؤمن فرهنگی» مثبت بود. واکنش‌هایی که نشان از امیدهای تازه برای استفاده از ظرفیت شبکه 4 سیما در جهت تحقق اهداف رسانه‌ای انقلاب دارد. در گفت‌وگو با او، این امیدها و الزامات تحققش را به بحث گذاشتیم.

صبح نو

دیدار رحیم‌پور ازغدی با آیت‌الله مصباح یزدی

به گزارش خبرگزاری مهر،  استاد رحیم پورازغدی در این دیدار خطاب به آیت‌الله مصباح یزدی گفت: کاری که جمع محدودی ازجمله حضرت‌عالی، در قبل و بعد از انقلاب انجام داده‌اید، در سرنوشت شیعه و اسلام، یک نقش بی‌بدیلی داشته است. اگر فعالیت‌های این جمع نبود اصلاً فلسفه‌های مضاف و پایه‌های اصلی تمدن سازی و گفت وگو با جهان را آموزش ندیده بودند.
وی افزود: چه‌بسا امروز، حتی  بچه‌های انقلابی نیز ارزش این کار را درک نمی‌کنند. بسیاری از آن‌ها گمان می‌کنند این امور، لقمه آماده‌ای بوده که از قبل وجود داشته و نمی‌دانند چقدر زحمت کشیده شده تا این لقمه، آماده شده است.
ازغدی ادامه داد: شما استاد خوبی برای نسل ما بوده‌اید؛ برخی از معضلاتی که در آثار دیگر آقایان به حل آن‌ها اشاره نشده بود، پاسخ یا حداقل راهکار رسیدن به پاسخ آن توسط حضرت‌عالی ارائه شد. فلسفه‌های مضاف که حلقه وصل فلسفه محض و حکمت عملی و تمدن سازی است، دارای گره‌های کور بسیاری بود که تنها چند نفر نقش اساسی در باز شدن این گره‌ها داشتند و شما ازجمله آن‌ها هستید.
وی در پایان گفت: شما که تجربه چندین دهه را داشتید و در متن این مسائل بوده‌اید، اگر بخواهید بدانید که دو سه مورد از مسائل نظری اصلی که به‌عنوان اولویت به شمار می‌رود و در ادامه کارهای انجام شده است، چیست؟ تهدیدهای اصلی در مسائل نظری چیست؟ به عبارت بهتر اگر امروز چهل سال جوان‌تر بودید، چه مسائلی را در اولویت کاری خود قرار می‌دادید؟
آیت‌الله مصباح یزدی نیز در این دیدار گفت: با توجه به نوع فعالیت‌های شما می‌توان گفت که شما کم‌نظیر یا بی‌نظیرید.
وی افزود: ما از شهید بهشتی بسیار استفاده کردیم؛ هم در تحول فکری و هم برنامه‌های حوزه؛ اما خود آقای بهشتی می‌فرمود من ساخته دو محمدحسین هستم؛ یکی آقای طباطبائی و یک آقای بروجردی و لذا نسبت به این دو بزرگوار بسیار ارادت داشت.
وی گفت: به نظر من در چند مسأله باید بیشتر کار شود؛ در حوزه علوم، علوم اجتماعی و به‌ویژه علوم انسانی که اسلامی سازی آن‌ها مطرح است، در بین آن، آنچه بیشتر احتیاج به کار دارد، رابطه مسائل فردی و اجتماعی یا به‌عبارت‌دیگر رابطه روانشناسی و  جامعه‌شناسی در قسمت‌های مختلف آن است. همچنین در مسائل دینی تبیین رابطه تقدیر با اختیار مهم به نظر می‌رسد؛ تبیین توحید افعالی با وجود وظایف سنگین که تا پای جان دادن بر عهده انسان وجود دارد باید موردتوجه قرار گرفته و تبیین شود.
مصباح یزدی تصریح کرد: مسائل اخلاقی حتی در مورد مبلغان نیز مهم است؛ باید دید کسانی که به‌عنوان روحانی و اسلام‌شناس فعالیت می‌کنند، چه کمبودهایی دارند؟
علاوه بر کمبودهای معرفتی و لزوم شناخت شاخه‌های مختلف معرفتی، کمبودهایی که در جهت خودسازی است، چگونه رفع می‌شود؟ چراکه ریشه همه مشکلات، مفاسد اخلاقی است و از «منیت افراد» شروع می‌شود؛ فرعون «من» را گفت و رسید به‌جایی که گفت من خدای شما هستم. منیت، راحت‌طلبی، رفاه‌زدگی و ...آفات هستند.
وی ادامه داد: آیا ما که مسوول تبیین دین برای مردم هستیم، دین در زندگی خودمان اصل است یا در حاشیه قرار دارد؟ لذا برنامه‌ای که بتواند این کمبودها را، از دانشگاه و حوزه گرفته تا خانواده‌ها و مسوولان برطرف کند، چیست؟

captcha
شماره‌های پیشین