sobhe-no.ir
321
چهارشنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
8

خبر

ساماندهی کودکان کار محل مناقشه موافقان و مخالفان

چهارراه اختلاف آسیب‌های اجتماعی

خداحافظی معابر با کودکان کار. این، قصه روزهای اخیر روزها و شب‌های خیابان‌ها و چهارراه‌های تهران است. طرح «جذب و ساماندهی کودکان کار و خیابان» با همکاری چند نهاد آغاز شده و آن طور که یکی از اعضای شورای شهر تهران گفته است، تا به حال حدود 300نفر از این کودکان جذب و به مراکز تعیین شده منتقل شده‌اند. موضوعی که البته واکنش‌های فراوانی را برانگیخته است؛ اما نهادهای مجری این طرح، آن قدر در کارشان جدی‌اند که می گویند می‌خواهند بار بر زمین مانده ساماندهی کودکان کار را پس از مدت‌ها، به مقصد برسانند.

صبح نو

خبر

تردد سرویس مدارس از محدوده طرح ترافیک
امکان تردد خودروهای سرویس مدارس از محدوده طرح در شهر تهران با دستور فرمانداری مهیا شد. آقای عیسی فرهادی فرماندار تهران از امکان تردد سرویس‌های مدارس دارای برچسب در طرح زوج و فرد خبر داده و گفته است: «این آیین‌نامه سال‌ها بود که به صورت ناقص اجرا می‌شد و امسال ساماندهی مناسبی در راستای این آیین‌نامه برای سرویس مدارس شهر تهران انجام شده است.» وی ادامه داد: «یک میلیون و 100 نفر دانش‌آموز در شهر تهران همزمان با آغاز سال تحصیلی مشغول به تحصیل می‌شوند که از چهارشنبه و روز شنبه رسماً سال تحصیلی برای این دانش‌آموزان آغاز خواهد شد لذا همه باید کمک کنیم امورات آموزش و پرورش سهل‌تر انجام شود.»

زندانیان باید تفکیک و طبقه بندی شوند
جداسازی زندانیان بر اساس جرایمی که مرتکب شده‌اند می‌تواند در بروز آسیب‌هایی که بعضاً بروز می‌کند، مؤثر باشد. آقای اصغر جهانگیر، رییس سازمان زندان‌ها یکی از پیش شرط‌های ضروری در اجرای برنامه‌های اصلاحی را تفکیک و طبقه بندی کامل زندانیان دانسته و گفته است: «یکی از راهکارهای کاهش ورودی به زندان‌ها توسعه اشتغال است. بر اساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و دستورالعمل‌های ریاست قوه قضاییه، کاهش ورودی به زندان‌ها در کنار کاهش جمعیت کیفری مهم‌ترین دغدغه سازمان زندان‌هاست.» وی با بیان اینکه در نظام زندانبانی جمهوری اسلامی ایران نگاه به زندان‌ها یک نگاه قضایی است، ادامه داد: «در بسیاری از کشورهای دنیا، زندان‌ها زیر مجموعه پلیس هستند که لاجرم نگاه پلیسی بر آنها حاکم است اما در ایران نگاه قضایی رویکرد اصلاحی و تربیتی را در دستور کار ما قرار داده است.»

رشد ۷۸ درصدی نذورات عید قربان
امسال خیرین تهرانی بیش از یک میلیارد تومان به سازمان‌های خیریه در عید قربان کمک کردند. آقای محسن ولیئی، مدیرکل امداد استان تهران گفته است: «امسال چون سال‌های گذشته به منظور احیای سنت‌های حسنه انفاق، کمیته امداد استان تهران دریافت نذورات قربانی مردم متدین و نیکوکار استان را در همه دفاتر کمیته امداد، مراکز نیکوکاری، مساجد و محل برگزاری مراسم عید قربان انجام داد و مردم استان تهران در روز عید قربان یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به نیازمندان کمک کردند.»  ولیئی با اشاره به رشد ۷۸ درصدی نذورات مردم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ادامه داد: «با توجه به کمک‌های جمع‌آوری‌شده، نذورات نیکوکاران برای بهره‌مندی نیازمندان در بسته‌های یک تا دو کیلوگرمی بین خانوارهایی که فرزندان دچار سوءتغذیه دارند، ایتام، زنان سرپرست خانوار، سالمندان و خانوارهایی که سرپرست بیمار دارند توزیع شد.»

آمادگی پلیس پایتخت برای آغاز سال تحصیلی جدید
از روز شنبه دانش آموزان به کلاس‌های درس می‌روند و این موضوع هر ساله با ترافیک همگون شده است. پلیس از آمادگی برای آغاز سال نو تحصیلی خبر داد. سردار حسین رحیمی رییس پلیس تهران گفته است: «پلیس و مجموعه پلیس راهور با تمام توان برای آغاز سال تحصیلی جدید آماده است و با همکاری آموزش و پرورش سرویس‌های مدارس باید ساماندهی شوند. ما با تمام توان برای سال تحصیلی آماده‌ایم و پلیس در این کار ارزشمند پای کار بوده و تمام توانش را به کار خواهد گرفت.» وی ادامه داد: «در بخش‌های مختلف انتظامی و ترافیکی از جمله تسهیل عبور و مرور و کاهش بار ترافیکی تأمین امنیت دانش آموزان و انجام آموزش‌های همگانی و ایمن سازی محیط‌های اطراف مدارس از سوی پلیس تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شده است.»

پرونده‌های قاچاق در اولویت
سازمان تعزیرات حکومتی از سازمان‌هایی است که با تخلفات در عرصه‌های مختلف برخورد می‌کند. آقای علیرضا آوایی وزیر دادگستری گفته است: «رسیدگی به پرونده‌های قاچاق در اولویت سازمان تعزیرات قرار دارد. یکی از آفاتی که برخی از مشاغل دارند، عادی و کم اهمیت شدن است. کار روتین ما در دستگاه قضا و پس از آن تعزیرات بازداشت، تأمین قرار و رسیدگی به تخلفات است که اگر چه برای ما عادی است اما زلزله‌ای در یک طایفه و خاندان است. در این زمینه باید جمع بندی منظمی از رسیدگی به این پرونده‌ها داشته باشیم. همه پرونده‌های تعزیرات مهم است و ما پرونده غیر مهم نداریم. حتی اگر فردی هزار تومان هم جریمه شود، از یاد نمی‌برد چه برسد به جریمه‌های بسیار سنگین.» وی افزود: «توجه به موضوع حق الناس و حساسیت کار تعزیرات باید مورد توجه قرار گیرد. گاهی اگر بخواهیم به حقوق شهروندی توجه کنیم به امنیت لطمه می‌خورد، بنابراین ایجاد تعادل بین امنیت و حقوق شهروندی بسیار
مهم است.»

captcha
شماره‌های پیشین