sobhe-no.ir
321
چهارشنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
6
خبر تازه دادستان کل کشور در نشست خبری

21 کیفر خواست علیه قضات صادر شده است

گم شدن جوانان در میان اولویت‌های دولت

سازمانی که دگرباره جوان نخواهد شد...

سازمان ملی جوانان یکی از سازمان‌های زیر مجموعه دولت بود که در دولت دوم اصلاحات به‌جای شورای عالی جوانان تشکیل شد، اما هنوز ۱۰ سال و اندی از عمرش نگذشته بود که با دستور آقای محمود احمدی‌نژاد و تصویب مجلس منحل شد و به یکی از معاونت‌های وزارت ورزش و جوانان تقلیل پیدا کرد، ادغامی که انتقادات فراوانی را به دنبال داشت.

صبح نو

گم شدن جوانان در میان اولویت‌های دولت

سازمانی که دگرباره جوان نخواهد شد...

سازمان ملی جوانان یکی از سازمان‌های زیر مجموعه دولت بود که در دولت دوم اصلاحات به‌جای شورای عالی جوانان تشکیل شد، اما هنوز ۱۰ سال و اندی از عمرش نگذشته بود که با دستور آقای محمود احمدی‌نژاد و تصویب مجلس منحل شد و به یکی از معاونت‌های وزارت ورزش و جوانان تقلیل پیدا کرد، ادغامی که انتقادات فراوانی را به دنبال داشت.

بعد از انحلال این سازمان در سال 1390 و تغییر و تحولات در وزارتخانه‌ها و به وجود آمدن وزارت ورزش و جوانان، امور جوانان به این وزارتخانه سپرده شد اما ماه عسل این انحلال و سپرده شدن به وزارتخانه هیچ بود و
نه تنها مشکلی از جوانان کشور حل نشده بلکه با افزایش بوروکراسی‌های اداری و سردرگمی و پاس‌کاری‌های مداوم، مسائل و مشکلات جوانان روی زمین مانده است. وعده‌های توخالی که دست جوانان را در پوست گردو گذاشت و باعث شد همان اندک کاری که در زمان حیات سازمان ملی جوانان انجام می‌شد نیز به دست فراموشی سپرده شود. آقای نصرالله پژمانفر نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی دراین باره گفته است: «اینکه وزارت ورزش و جوانان نتوانسته در حوزه جوانان درست عمل کند، به این دلیل است که آیین‌نامه‌ها و اقدامات در ارتباط با این ادغام انجام نشده است.»

جوانان در وزارت ورزش جایی ندارند!؟
با روی کار آمدن وزیر ورزش و جوانان، امیدها به اینکه مسائل و مشکلات در سایه حضور وزیر بهتر و سریع‌تر حل می‌شود باعث شد تا صدای منتقدان به این روش حذف سازمان ملی جوانان درنیاید که تنها سازمان مربوطه در این حوزه بود، اما با وجود اینکه بیش از یک دهه از عمر این وزارتخانه می‌گذرد نه وزرای قبلی و نه وزیر فعلی در هیچ جای اقدامات و برنامه‌ریزی‌های خود، جایگاهی برای جوانان قرار نداده‌اند.  آقای محمد مهدی تندگویان، نماینده شورای چهارم شهر تهران که به تازگی معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان شده است با اشاره به اینکه حوزه جوانان جزو پرموضوع‌ترین و پرمشکل‌ترین حوزه کاری دولت با توجه به اهداف و قول‌هایی است که رییس‌جمهور در این زمینه داده، گفته است: «مطالبات جوانان سال‌هاست باقی مانده و نادیده گرفته شده و یا اینکه به جایگاه واقعی خود نرسیده است. پیگیری این مطالبات حجم بالایی از کار را می‌طلبد.» این اظهارنظری واضح و صریح درباره وضعیتی است که چراغ خاموش زیر سایه سنگین ورزش و گرایش‌های ورزشی وزرای این وزارتخانه و عدم تمایل واضح آنها به پرداختن به مسائل جوانان، به وجود آمده است. این قابل قبول نیست کشوری که بیشترین جمعیت جوان را بین حداقل کشورهای منطقه دارد در این حوزه دچار این غفلت شود. انگار جوانان جایی ندارند در وزارتخانه‌ای که سازمانشان را بلعید.

جوانان آخرین گزینه انتخابی
در حالی‌که کشورهای دیگر در انتخاب جوانان برای مسوولیت‌های دولتی و رده بالا حتی وزارت،
رکورد زنی می‌کنند، در کشور ما آخرین انتخاب‌ها به جوانان می‌رسد اما اینکه کدام جوانان بین انتخاب‌ها باشند نیز خود دارای ابهاماتی است که هیچگاه روشن نشده است. ما در این بخش بسیار عقب هستیم و نیروهای جوان باید پشت سر نیروهای سن بالا بمانند تا بلکه بر حسب اتفاق بتوانند به جایی برسند. تندگویان با تاکید بر اهمیت برقراری روابط بین‌المللی خوب در حوزه جوانان، افزود: «این حوزه در کشور مورد غفلت قرار گرفته در حالی‌که در سایر کشورها به این موضوع پرداخته و نهادهای مشخصی را به وجود آورده‌اند. در حوزه جوانان از طریق سمن‌ها به این سمت می‌رویم که جوانان در حوزه‌های مختلف مدیریتی در کشورها جدی گرفته شوند. برای مثال در کشورهای مختلف وزرای جوانی داریم. حتی کشورها در زمینه سنی وزرایشان در حال رکوردزنی هستند. اگر بتوانیم تعاملی با حوزه جوانان سایر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی که در این حوزه فعالند برقرار کنیم، می‌توانیم سطح جوانان در حوزه بین‌المللی را ارتقاء ببخشیم.» جوانان نیروهای خلاق، پرانرژی و توانمندی هستند که اگر به آنها بها داده شود و فرصت شکوفایی داشته باشند می‌توانند برای مشکلات کشور راه حل‌های امروزی بیایند و آنها را برطرف کنند. اعتماد به نسل جوان در کشور وجود ندارد و این موضوع بروز سرخوردگی را به‌ویژه در میان قشر تحصیلکرده به وجود می‌آورد، امروز از هر 100نفر جوان در کشور حداقل 90 نفر دارای مدرک دانشگاهی هستند و البته بیشترین بیکاران جامعه را نیز همین جوانان تحصیلکرده تشکیل می‌دهند.

وعده احیای سازمان ملی جوانان چه شد
آقای روحانی اردیبهشت امسال و پیش از انتخابات رسماً اعلام کرد، سازمان ملی جوانان دوباره احیا خواهد شد و از قرار برای تصدی مسوولیت این سازمان لیستی پنج نفره نیز آماده شده است اما این وعده انتخاباتی در همان اندازه وعده باقی مانده است، زمانی که هر 6ماه یکبار مساله جوانان موضوع هیات دولت می‌شود، چه انتظاری می‌توان داشت که این سازمان به‌صورت مستقل از وزارت ورزش و جوانان فعالیت کند. آقای مهدی صولی، معاون سابق سازمان ملی جوانان پیش از این در این‌باره گفته است: «همان‌طور که پیشنهاد طرح احیای سازمان ملی جوانان یک پیشنهاد سیاسی و تبلیغاتی بود نه یک پیشنهاد کارشناسی و مبتنی بر کارایی، انحلال آن هم دقیقاً اقدامی تبلیغاتی و سیاسی است، نه مبتنی بر بررسی‌های کارشناسی.»
صولی معتقد است: «مشکل اصلی جوانان در کشور ابقا یا انحلال یک سازمان نیست، مشکل اصلی دقیقاً همین گونه تصمیم‌گیری‌های عجولانه و غیرکارشناسی و برخورد سیاسی و تبلیغاتی با مساله جوانان است؛ اگر قرار است به‌طور مجدد سازمانی به عنوان متولی امور جوانان تشکیل شود باید روند تشکیل آن بر اساس الزامات و پیش‌شرط‌های منطقی طی شود.
یعنی ابتدا باید ضرورت‌های موضوع در شورای عالی جوانان مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد و سپس در صورت انطباق با سیاست‌های کلان نظام در موضوع جوانان و با عنایت به اسناد فرادستی، ادله منطقی آن تدوین و در مرحله بعد فرایند لازم برای کسب اعتبار قانونی آن طی شود. به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.»
سیاسی‌کاری در امور جوانان و تبدیل شدن جوانان به موضوع دسته چندمی دولت، باعث دور افتادن هرچه بیشتر جوانان از گود مدیریتی کشور می‌شود و حاصل آن فرار مغزها، بی‌اهمیتی به اوضاع کشور و در واقع از بین رفتن حس وطن دوستی است که باید وجود داشته باشد. برخوردهای دوگانه دولت با موضوع جوانان اگر ادامه پیدا کند به نفع هیچ‌کس جز خود دولت نیست اما مسلماً به ضرر کشور است.

 

captcha
شماره‌های پیشین