sobhe-no.ir
321
چهارشنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
5
خونسردی کره از تهدیدات نظامی

گره کور در شبه جزیره

شورای امنیت سازمان ملل متحد هفته گذشته به اتفاق آرا، قطعنامه‌ای برای تحریم کره‌شمالی تصویب کرد که خواستار ممنوع کردن واردات منسوجات و کاهش واردات نفت خام به این کشور شد. این تصمیم پس از آن از سوی سازمان ملل گرفته شده که کره‌شمالی چندین آزمایش موشکی فراتر از آب‌های ساحلی خود انجام داد که اعتراض ژاپن، کره‌جنوبی و آمریکا را در بر داشت.

خبر

صبح نو

خبر

استقرار تانک‌های ترکیه در نزدیکی مرز عراق
برخی منابع اعلام کردند که با نزدیک شدن به موعد برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان عراق در سوم مهرماه جاری، نیروهای ارتش ترکیه در ۲ کیلومتری مرزهای مشترک با این کشور مستقر شده‌اند.
تانک‌ها و ادوات نظامی ترکیه در نزدیکی مرز با عراق و در ۲ کیلومتری مرزهای مشترک مستقر شده‌اند و تجهیزات حفاری این نیروها با کندن زمین شرایط را برای ایجاد مواضع نظامی در این منطقه فراهم می‌کند.
منابع نظامی ارتش ترکیه اعلام کردند که قرار است رزمایش نظامی این نیروها که بدون اطلاع قبلی آغاز شده تا روز چهارم مهرماه یک روز بعد از برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان ادامه یابد.
 
حملات هوایی رژیم صهیونیستی به منطقه‌ای
 در جنوب لبنان
شبکه المیادین گزارش داد که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی روز گذشته منطقه تل الرشاحة واقع در خاک لبنان و سوریه از سمت مزارع شبعا را هدف قرار دادند.  رژیم صهیونیستی مدعی شد که با استفاده از سامانه موشکی «پاتریوت» (patriot) به یک پهپاد حزب الله لبنان که از سوریه در حال ورود به سرزمین‌های اشغالی بود، شلیک کرده است.
نیروی هوائی صهیونیست‌ها در این باره ادعا کرد که این پهپاد سوری قصد داشت از بلندی‌های جولان اشغالی عبور کند که مورد اصابت موشک «پاتریوت» قرار گرفت.اسرائیل مدعی شده این پهپاد ساخت ایران و متعلق به حزب الله لبنان بوده است.
 
اسپانیا سفیر کره شمالی را اخراج کرد
وزارت خارجه اسپانیا  اعلام کرد که از سفیر کره شمالی خواسته است تا پایان ماه جاری خاک اسپانیا را ترک کند. علت اصلی این اقدام، مخالفت مکرر پیونگ یانگ با توقف برنامه هسته‌ای اعلام شده است.
وزارت خارجه اسپانیا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: سفیر کره شمالی فراخوانده و این تصمیم به وی اعلام شده است که باید تا 30 سپتامبر فعالیت‌های خود را متوقف کرده و خاک اسپانیا را ترک کند.
شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌های جدیدی را علیه کره شمالی اعمال کرده است. آمریکا از همه کشورها خواسته است تا روابط دیپلماتیک و مالی خود را با کره شمالی قطع کنند.
 
بحران شبه جزیره کره باید از روش‌های سیاسی
 حل شود
آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در آغاز نشست مجمع عمومی سازمان ملل بر حل بحران شبه جزیره کره با راه حل سیاسی تاکید کرد.
وی در خصوص کره شمالی تاکید کرد: بحران شبه جزیره کره باید از روش‌های سیاسی حل شود. قطعنامه اخیر شورای امنیت علیه کره شمالی پیام روشنی داشت و این بود که کشورها باید به تعهدات بین‌المللی خود عمل کنند.
دبیر کل سازمان ملل  همچنین در خصوص میانمار، گفت که عملیات نظامی علیه مسلمانان میانمار متوقف شود. وی افزود: زمانی که تنش‌ها زیاد می‌شود، احتمال خطای محاسباتی هم بالا می‌رود. بنابراین موضع‌گیری‌های تند می‌تواند منجر به سوء تعبیر شود، اکنون زمان تدبیر است.
 
کشته شدن ۲۵ نفر در درگیری‌های سودان جنوبی
یک مسوول محلی در سودان جنوبی اعلام کرد که شورشیان با حمله به نیروهای دولتی در ولایت نفت‌خیز الوحده، ۲۵ نفر از جمله چند غیرنظامی را به قتل رساندند. لام تونقوار وزیر اطلاع‌رسانی در ولایت لیتش شمالی گفت که در درگیری‌های شهرک «نیالدیو» دستکم 25 نفر کشته شدند که در میان آنها علاوه بر نیروهای پلیس محلی، زنان و افراد سالخورده نیز وجود داشتند.
همچنین «تابان دینق قای» یک سخنگوی نظامی دولت سودان جنوبی نیز تصریح کرد که این حمله شورشیان، همزمان با گفت‌وگوی قبایل طرفدار دولت و مخالفان در نیالدیو به منظور برقراری صلح در این منطقه رخ داد.
 بازاری در مرکز لندن در پی کشف بسته‌ای مشکوک
تخلیه شد
گزارش کشف بسته‌ای مشکوک به پلیس لندن، تخلیه بازاری در این شهر را به دنبال داشت. بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، بازار لیدن‌هال یکی از قدیمی‌ترین مراکز خرید لندن است.
گزارش‌ها حاکی از این است که تخلیه محل پس از آن آغاز شد که نیروهای پلیس به مغازه داران دستور دادند تا از محل خارج شوند.
چند روز پیش هم محفظه‌ای سفید رنگ با ماده‌ای نامعلوم داخل آن، در یکی از واگن‌های مترو لندن منفجر شده و درپی آن چندین نفر زخمی و دچار سوختگی شدند.

 

captcha
شماره‌های پیشین