sobhe-no.ir
321
چهارشنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
5
خونسردی کره از تهدیدات نظامی

گره کور در شبه جزیره

شورای امنیت سازمان ملل متحد هفته گذشته به اتفاق آرا، قطعنامه‌ای برای تحریم کره‌شمالی تصویب کرد که خواستار ممنوع کردن واردات منسوجات و کاهش واردات نفت خام به این کشور شد. این تصمیم پس از آن از سوی سازمان ملل گرفته شده که کره‌شمالی چندین آزمایش موشکی فراتر از آب‌های ساحلی خود انجام داد که اعتراض ژاپن، کره‌جنوبی و آمریکا را در بر داشت.

خبر

صبح نو

خونسردی کره از تهدیدات نظامی

گره کور در شبه جزیره

شورای امنیت سازمان ملل متحد هفته گذشته به اتفاق آرا، قطعنامه‌ای برای تحریم کره‌شمالی تصویب کرد که خواستار ممنوع کردن واردات منسوجات و کاهش واردات نفت خام به این کشور شد. این تصمیم پس از آن از سوی سازمان ملل گرفته شده که کره‌شمالی چندین آزمایش موشکی فراتر از آب‌های ساحلی خود انجام داد که اعتراض ژاپن، کره‌جنوبی و آمریکا را در بر داشت.


پیشنهاد اخراج کره از سازمان ملل
این اعتراض‌ها فراتر از منطقه شبه جزیره دامنه بین‌المللی هم به خود گرفت و در تازه‌ترین نشست سازمان ملل، برخی کشورها خواستار فشار بیشتر و قطع رابطه با کره‌شمالی شدند. یکی از مقام‌های ارشد سنای آمریکا از چین و ۲۰ کشور دیگر خواست تا فشار بر کره‌شمالی را با قطع روابط، بستن ساختمان‌ها و تاسیسات دیپلماتیک و اخراج از سازمان ملل افزایش دهند.
 رویترز در این باره نوشت: کوری گاردنر  رییس کمیته شرق‌آسیا در سنای آمریکا در نامه‌ای که قرار است برای سفرای چین و 20 کشور دیگر ارسال شود، خواستار پایان فوری روابط سیاسی و اقتصادی این کشورها با پیونگ یانگ شده است.

سفر هسته‌ای ترامپ به چین و ژاپن
کره‌شمالی با نادیده گرفتن قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل همچنان به توسعه برنامه‌های موشکی و هسته‌ای ادامه می‌دهد. بسیاری از جمهوری‌خواهان آمریکایی خواستار اقدام شدیدتر علیه کره‌شمالی شده‌اند. جمهوری‌خواهان از دولت ترامپ خواسته‌اند تا تحریم‌های ثانویه شدیدتر و مجازات‌های سخت‌تری را علیه شرکت‌ها، بانک‌ها و کشورهایی اعمال کند که با کره‌شمالی همکاری دارند.
 از سویی دیگر؛ رییس‌جمهور آمریکا هم در سخنانش در سازمان ملل به موضوع کره‌شمالی اشاره کرد و تهدیدات ناشی از آزمایش‌های هسته‌ای پیونگ‌یانگ را متذکر شد.
دونالد ترامپ همچنین در ماه نوامبر قصد دارد تا به کشورهای ژاپن، کره‌جنوبی و چین سفر و موضوع مهار برنامه هسته‌ای کره‌شمالی را مطرح کند.

تأکید وزیر دفاع آمریکا بر گزینه‌های نظامی علیه کره‌شمالی
رویترز، در مطلبی دیگر به نقل از وزیر دفاع آمریکا، نوشت: گزینه‌های نظامی علیه کره‌شمالی در برنامه‌های آمریکا وجود دارد. جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا بار دیگر به گزینه‌های نظامی علیه کره‌شمالی اشاره کرد که ممکن است سئول با یک ضد حمله وحشیانه از سوی پیونگ‌یانگ روبرو شود. ولی وزیر دفاع آمریکا از اشاره به نوع گزینه‌های نظامی و اینکه آیا آمریکا از سلاح‌های کشنده استفاده خواهد کرد یا نه، خودداری کرده است.

 استقرار سامانه دفاع موشکی ژاپن در جزیره هوکایدو
اما خبرگزاری فرانسه، با پرداختن به استقرار سامانه دفاع موشکی ژاپن در جزیره هوکایدو ژاپن نوشت:چند روز پس از شلیک موشک کره‌شمالی که بر فراز جزیره هوکایدو به پرواز درآمد، ژاپن سامانه دفاع موشکی دیگری را در این جزیره مستقر خواهد کرد.
ایتسونوری اونودرا وزیر دفاع ژاپن در جمع خبرنگاران تاکید کرد: به عنوان بخشی از تدابیر لازم برای آماده شدن در شرایط اضطراری، امروز سامانه دفاع موشکی دیگری را در جزیره هوکایدو مستقر می‌کنیم.
تنش‌ها در منطقه در شرایطی تشدید شده است که کره‌شمالی ششمین آزمایش اتمی خود را انجام داده و در کمتر از یک ماه دو فروند موشک را شلیک کرده که از فراز آسمان ژاپن عبور کرده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن هم  اخیراً  تاکید کرد: جامعه بین‌المللی باید همچنان متحد باشد و تحریم‌ها علیه کره‌شمالی را اجرا کند.
وی در ادامه تصریح کرد: این آزمایش‌ها مغایر با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است و نشان می‌دهد کره‌شمالی اکنون آمریکا و اروپا را هدف قرار داده است.نخست‌وزیر ژاپن افزود: دیپلماسی و گفت‌وگو در قبال کره‌شمالی کارایی نخواهد داشت و فشار قاطع از سوی جامعه بین‌المللی برای مقابله با تهدیدات ناشی از کره‌شمالی کاملاً لازم و ضروری است.

همکاری پنتاگون و کره‌جنوبی در شبه جزیره
 راشا تودی هم به نقل از «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا، نوشت: آمریکا و کره‌جنوبی درباره گزینه استقرار سلاح‌های اتمی در شبه‌جزیره کره صحبت و رایزنی کردند.
وی افزود: «اینجا موضوع مذاکراتی است که با متحدانمان درباره یک موضوع داریم و در جریان است و آنها خواستار چنین موضوعی هستند. ما فقط دوست همدیگر نیستیم بلکه متحدان مورد اعتماد هم هستیم و ما همه موضوعات را با هم مطرح می‌کنیم.» رییس پنتاگون در ادامه اعلام کرد که در ارتباط با کره‌شمالی، گزینه‌های نظامی وجود دارد که کره‌جنوبی را در معرض خطر جدی قرار نخواهد داد.

روسیه آمریکا را به خویشتنداری دعوت کرد
 از سویی دیگر؛ فرانس پرس نوشت: «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه با اشاره به تهدیدات نظامی آمریکا علیه کره‌شمالی، معتقد است: مسکو تشدید تنش‌ها در شبه‌جزیره کره را با دغدغه بسیار دنبال می‌کند. ما خواهان خویشتن‌داری طرفین درگیر و عدم اتخاذ اقدامات تحریک‌آمیز هستیم.

کره‌شمالی: تحریم‌های آمریکا سرعت هسته‌ای ما را بیشتر می‌کند
خبرگزاری رسمی کره‌شمالی هم با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا سرعت برنامه هسته‌ای این کشور را بیشتر می‌کند، نوشت: یک مقام وزارت خارجه کره‌شمالی معتقد است؛ تحریم‌های اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد «شرورانه‌ترین، غیراخلاقی‌ترین و ضدانسانی‌ترین اقدام خصمانه برای نابودی فیزیکی مردم کره‌شمالی» است.

مخالفت چین با تحریم کره‌شمالی
روزنامه پیپلز دیلی (People’s Daily) که متعلق به حزب کمونیست چین است از درخواست واشنگتن از پکن برای وارد کردن فشار بیشتر بر کره‌شمالی به منظور جلوگیری از برنامه تسلیحاتی این کشور انتقاد کرد.
این روزنامه نوشته است؛ چین حدود 90 درصد از روابط تجاری کره‌شمالی را در اختیار دارد که پکن هیچ‌گاه مسوولیت تحمیلی از سوی آمریکا را قبول نخواهد کرد.
در پی این موضوع لو کانگ سخنگوی وزارت امورخارجه چین در مصاحبه با خبرنگاران خطاب به آمریکا و کره‌شمالی گفت: برخی گروه‌ها به ارسال پیام‌های تهدید‌آمیز از طریق کلامی و عملی ادامه می‌دهند که هشدار در زمینه اقدام نظامی شامل آن است. چنین اقداماتی نه تنها به حل مشکل کمک نمی‌کند بلکه شرایط را پیچیده‌تر می‌کند.

راهکار آلمان برای حل بحران کره‌شمالی
خبرگزاری آلمان هم روز گذشته به راهکاری برای حل بحران شبه‌جزیره اشاره کرد و نوشت: «زیگمار گابریل» وزیر‌امور خارجه آلمان می‌گوید که برای حل کشمکش حاضر با «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی، بر سر برنامه اتمی این کشور قوه تخیل و گام‌های جسورانه لازم است. باید به کره‌شمالی نشان داد که برای حفظ امنیت، تضمین دیگری غیر از بمب اتمی وجود دارد.
گابریل تاکید کرد که کیم (رهبر کره‌شمالی) دیوانه نیست، بلکه استراتژی‌ای را دنبال می‌کند که با خونسردی درباره‌اش فکر شده است. او فکر می‌کند وقتی بمب اتم داشته باشد، امنیت کشورش تأمین شده است؛ چون کسی جرأت نخواهد کرد او را تهدید کند.
گابریل گفت باید منتظر بود و دید که تحریم‌های اخیر علیه کره‌شمالی چه تاثیری خواهد داشت. تحریم نیاز به زمان دارد تا تاثیرش را بگذارد.

captcha
شماره‌های پیشین