sobhe-no.ir
321
چهارشنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
4

خبر

نطق رییس جمهور آمریکا در سازمان ملل مملو از خشونت و دروغ بود

ترامپ در لباس هیتلر

چند ماه است که اظهارات جنجالی و غیر‌مسوولانه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور تاجر آمریکا موجب افول قدرت و تغییر نگاه دیگر کشورها به ایالات متحده شده است؛ هم او که دخالت در شبه جزیره، خاورمیانه، آسیای مرکزی و به آشوب کشیدن آنها را نوعی تجارت برای مردم خود می‌داند، روز گذشته اولین نطق جنجالی خود را در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل ایراد کرد.

صبح نو

نطق رییس جمهور آمریکا در سازمان ملل مملو از خشونت و دروغ بود

ترامپ در لباس هیتلر

چند ماه است که اظهارات جنجالی و غیر‌مسوولانه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور تاجر آمریکا موجب افول قدرت و تغییر نگاه دیگر کشورها به ایالات متحده شده است؛ هم او که دخالت در شبه جزیره، خاورمیانه، آسیای مرکزی و به آشوب کشیدن آنها را نوعی تجارت برای مردم خود می‌داند، روز گذشته اولین نطق جنجالی خود را در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل ایراد کرد.

دیروز عصر (به وقت ایران) ترامپ رییس جمهور آمریکا، سخنرانی خود را در حالی آغاز کرد که بر خلاف رویه معمول سخنرانی‌های مجمع عمومی، ابتدا با گزارشی از وضعیت داخلی آمریکا سعی کرد اوضاع عمومی ایالات متحده را در حال بهبودی جلوه دهد تا بتواند توجیهی برای پرداختن به مسائل دیگر کشورها داشته باشد. وی در ابتدای سخنان خود از دستاوردهای اقتصادی دولتش تمجید کرد و گفت: «مشاغل زیادی را ایجاد کرده‌ایم. حدود ۷۰۰ میلیارد دلار برای ارتش و دفاع خود هزینه خواهیم کرد. ارتش ما به‌زودی به قوی‌ترین حالت تاریخ خود می‌رسد.» این البته آغازی بود برای اینکه ترامپ دلیل تجهیز میلیارد دلاری ارتش آمریکا را نیز بازگو کند. ترامپ که این روزها از تهدیدهای بی محابای کره‌شمالی در امان نیست، اولین مساله سیاست خارجی خود را این بار به کره شمالی اختصاص داد. او با رجزخوانی دیپلماتیک خود مدعی شد: «این قدرت را داریم که دنیای بهتری بسازیم و اجازه نمی‌دهیم دولت‌های خودکامه ارزش‌های ما را متزلزل کنند. رژیم‌های خودکامه و یاغی که در سازمان ملل هم نماینده دارند، ما را تهدید می‌کنند. به عنوان رییس جمهور آمریکا؛ کشورم را بر همه چیز مقدم می دانم.» البته این صحبت ترامپ با رفتارهایی که او در قبال کالیفرنیا، مسلمانان و مهاجران آمریکا، توفان‌ها و بیکاری جوانان آمریکا اتخاذ کرده، متناقض است به‌طوری که در ادامه سخنانش گفت: «گروهی از حکومت‌های کوچک در جهان قرار دارند که به حقوق مردم خود نیز
احترام نمی‌گذارند. رژیم کره شمالی مسوول گرسنگی مردمش است.» گویی اینکه گرسنگی مردم کره شمالی بر گرسنگی مردم آمریکا مقدم است.
ترامپ که در زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از پاره کردن قطعی برجام سخن می‌گفت، اکنون با مشاهده مقاومت مردم ایران در برابر تهدیدهایی که حالا برای عوام مردم ایران هم نخ نما شده، کمی موضعش را در برابر برجام تعدیل کرده و از ناچار بودن در پذیرفتن برجام سخن می‌گوید. او در موضوع برجام که حالا ترجیع بند سخنانش شده، در مجمع عمومی نیز گفت: «توافق هسته‌ای با ایران، بدترین توافقنامه در طول تاریخ آمریکا بود. این توافقنامه یکجانبه است. به‌صراحت بگویم این توافقنامه مایه شرمندگی و خجالت برای آمریکا بوده است. توافقنامه هسته‌ای ایران را اگر پوششی برای توسعه برنامه هسته‌ای باشد، نخواهیم پذیرفت.» رییس جمهور آمریکا در ادامه گفت: «ما دیگر نمی‌توانیم اجازه دهیم از ما سوء استفاده شود یا ما را وارد توافقنامه‌های یک طرفه کنند که در آن آمریکا در مقابل، چیزی به دست نمی‌آورد.» وی افزود:« تا زمانی که من رییس جمهور هستم، از منافع آمریکا بالاتر از بقیه دفاع می‌کنم». این سخنان ترامپ در حالی است که پا را فراتر از یک توافق گذاشته و با رویکردی تاجرانه که مخصوص این برج ساز یانکی است، به دنبال کسب منافعی بیشتر نیز هست. ترامپ با اظهاراتش ثابت کرد او یک تاجر است و  نه سیاست‌مدار؛ اوفاقد چارچوب ذهنی ایدئولوژیک است؛ در لحظه و بدون تفکر سخن می‌گوید و نظر خود را به‌راحتی عوض می‌کند. چرخش دیدگاه ترامپ درباره عربستان یا تغییر موضع او در برابر چین یا حتی تلطیف دیدگاهش درباره ناتو و روسیه، به خوبی گویای این موضوع است. سیاست‌های دوگانه ترامپ به‌گونه ای است که وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای، روز پنج شنبه از اضافه شدن نام 5 شخص و 2 مؤسسه ایرانی به فهرست تحریمی‌های این کشور خبر داد، در کنار این تحریم‌ها «دونالد ترامپ» تعلیق تحریم‌های ایران به موجب مفاد توافق هسته‌ای «برجام» را نیز تمدید کرده است اما به دنبال راهی برای تغییر این توافق است.
 این یاوه گویی ها درحالی است که  موگرینی با پیش‌بینی سخنان جنجال برانگیز رییس جمهور آمریکا در مجمع عمومی، احتمال اقدامات یکجانبه آمریکا برای خروج از برجام یا تضعیف آن را نیز مطرح کرد و مدعی شد برخی نشانه‌ها حاکی است که ترامپ در گزارش بعدی دولتش به کنگره، پایبندی ایران را تأیید نخواهد کرد.
این اظهارات ترامپ البته سریعاً  مورد واکنش رییس جمهور فرانسه قرار گرفت و مکرون در جواب او گفت: برجام بهترین توافق ممکن بوده و بیرون رفتن از آن تصمیم اشتباهی است و آمریکا نباید این کار را انجام دهد.
در ادامه، ترامپ مدعی شد ایران از پول نفت برای تأمین مالی حزب الله استفاده می‌کند که عرب‌ها و مسلمانان بیگناه را به قتل می‌رسانند و گفت باید با ایران که فقط خشونت و هرج و مرج صادر می‌کند، مقابله کنیم. وی ادعا کرد ایران به تقویت دیکتاتوری بشار اسد کمک کرد و جنگ در یمن را هدایت می‌کند.
 این اظهارات ترامپ در حالی است که  روز گذشته (سه‌شنبه 28 شهریورماه) سخنگوی وزیر دفاع آمریکا از اعزام سه هزار نیروی جدید به افغانستان خبر داد. این اقدام به دنبال استراتژی جدید دونالد ترامپ درخصوص افغانستان اتخاذ شده است. ارتش آمریکا، اکنون 11 هزار نیرو در افغانستان دارد که طولانی‌ترین مأموریت نیروهای آمریکایی است.
از سویی دیگر می‌توان به بزرگ‌ترین قرارداد نظامی عربستان و آمریکا اشاره کرد. امضای بزرگ‌ترین قرارداد نظامی دنیا میان عربستان و آمریکا، سوء استفاده واشنگتن از نیاز ریاض به حمایت از این کشور در تحولات خاورمیانه است. لذا در آینده این عربستان خواهد بود که هزینه ماجراجویی‌های ترامپ را در منطقه می‌پردازد و امروزه شاهد بمباران مردم بی دفاع یمن بر اثر تهاجم هواپیماهای گروه‌های ائتلاف به رهبری عربستان بر این کشورهستیم. هر چند نباید حمایت از گروه‌های تروریستی تکفیری سعودی‌ها در سوریه و عراق را فراموش کرد که با حمایت‌های مالی و تسلیحاتی ریاض
صورت می‌گیرد.
ارزش این قرارداد نظامی 100 میلیارد دلار عنوان شده و بدون اشاره به جزئیات مفاد آن، گفته می‌شود این بسته معاملاتی به طور کلی شامل خدمات تعمیر و نگهداری، کشتی، موشک‌های دفاع دریایی و امنیت دریایی،15 - Fو سایر تجهیزات هوایی، زمینی و دریایی است. در همین خصوص یکی از مقام‌های کاخ سفید که خواست نامش فاش نشود به رویترز اعلام کرد توافق مذکور در یک دهه آینده ممکن است از 300 میلیارد دلار هم فراتر برود.
ترامپ که به نظر می‌رسد پراکنده‌ترین سخنرانی تاریخ آمریکا در مجمع عمومی را ارائه داده بود، در پایان سخنانش گفت: ما باید با همه گونه تهدیدات حاکمیتی از اوکراین گرفته تا دریای چین جنوبی مقابله کنیم و اینگونه از آسمان ریسمانی که بافته بود،پرده برداری کرد؛ گویی اینکه او نیز توهم کدخدا بودن را باور کرده و خود را مسوول نجات جهان می‌داند. شاید بهترین جواب برای این ادعاهای بی اساس ترامپ پاسخ کوتاهی است که دیانا فاین‌اشتاین، سناتور دموکرات آمریکایی چندی پیش با «مخوف و حال‌بهم زن» خواندن رفتارهای ترامپ، خطاب به پرزیدنت ترامپ گفت: «بزرگ شو و
به کارت برس!»
البته این اظهارات تاجر آمریکایی یک حامی و مشوق داشت، بنیامین نتانیاهو. نخست وزیر رژیم صهیونیستی بعد از سخنان جنجالی ترامپ گفت: در ۳۰ سالی که با سازمان ملل سر و کار دارم، هیچ وقت سخنرانی‌ای تا این حد شجاعانه و شاخص نشنیده بودم! رئیس‌جمهور ترامپ حقایق را در مورد خطرات جهان و لزوم رویارویی با آن‌ها گفت. سخنرانی‌ای که کارشناس بی بی سی آن‌را شبیه نظرات هیتلر
خواند.

 

captcha
شماره‌های پیشین