sobhe-no.ir
321
چهارشنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
2

تاکید لاریجانی بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ عناصر ضد انقلاب

دولت به نقض عهدهای آمریکا پاسخ مناسب دهد

تذکر خبرگان

روز گذشته مراسم افتتاحیه سومین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری دوره پنجم به ریاست آیت الله جنتی و با حضور اعضای هیأت رییسه شامل آیات هاشمی شاهرودی، موحدی کرمانی، دری نجف آبادی و حجت الاسلام احمد خاتمی آغاز به کار کرد و موضوعاتی چون برجام، میانمار و همه پرسی اقلیم کردستان مهم‌ترین مواردی بودند که اعضای مجلس خبرگان به آن اشاره کردند .

صبح نو

دولت به نقض عهدهای آمریکا پاسخ مناسب دهد

تذکر خبرگان

روز گذشته مراسم افتتاحیه سومین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری دوره پنجم به ریاست آیت الله جنتی و با حضور اعضای هیأت رییسه شامل آیات هاشمی شاهرودی، موحدی کرمانی، دری نجف آبادی و حجت الاسلام احمد خاتمی آغاز به کار کرد و موضوعاتی چون برجام، میانمار و همه پرسی اقلیم کردستان مهم‌ترین مواردی بودند که اعضای مجلس خبرگان به آن اشاره کردند .

برجام مصداق تیر زهرآگین دشمن بود
آیت‌الله احمد جنتی رییس مجلس خبرگان رهبری اولین شخصی بود که در سومین اجلاسیه رسمی مجلس خبرگان رهبری دوره پنجم سخنرانی کرد و در سخنانش به تبیین جایگاه این نهاد پرداخت.
آیت‌الله جنتی در بخشی از سخنان خود با اشاره به فجایع میانمار خاطرنشان کرد: «قضایای میانمار قلب هر انسانی را
به درد می‌آورد و می‌سوزاند، آن‌ها مردم بی‌پناهی هستند که دچار بی‌رحم‌ترین افراد روزگار شده‌اند و متأسفانه امت اسلامی هم در برابر آن‌ها سکوت می‌کنند. هرچند جمهوری اسلامی هر کاری توانسته انجام داده و انجام خواهد داد، اما دردی از آن‌ها دوا نمی‌کند و مسأله همدردی بسیار مهم است.»
وی همچنین با اشاره به زمزمه جدایی اقلیم کردستان عراق اظهار داشت: «جدایی اقلیم کردستان به‌منظور ایجاد یک اسرائیل دیگر است که با تمام وجود باید مقابل آن ایستاد؛ چراکه این جدایی خواسته اسرائیل و عربستان سعودی است و می‌خواهند مسلمین را تضعیف کنند. کسانی که خرده عقلی داشته باشند، باید جلوی این اتفاق را بگیرند، هرچند که این توطئه‌ها راه به‌جایی نمی‌برد.»
رییس مجلس خبرگان رهبری بر لزوم استفاده از نیروهای انقلابی و متدین و وجود برنامه برای دستگاه‌های مختلف تأکید کرد و گفت: «مسوولان باید بدانند در پس لبخند دشمن، تیر زهرآگین وجود دارد و برجام مصداق تیر زهرآگین بود، لذا مؤمنین و مسلمانان نباید فریب بخورند، آیا نقض متعدد تعهدات آمریکا در قبال کشورهای دیگر برای شناخت این سرطان جهانی کافی نیست؟»
آیت‌الله جنتی در ادامه سخنان خود با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد:‌ «این انتخابات مشکلات فراوانی داشت و مقامات رسمی دولت اعم از استاندار، فرماندار و دهدار تخلف کردند و کارشان به دادگاه قضایی کشید که ازاین‌رو باید مراقب باشیم، ما نگران هستیم که نیروهای انقلابی دفع و نیروهای غیرانقلابی جذب شوند.»

تذکر به رییس جمهور
رییس مجلس خبرگان رهبری، وقتی از جذب نیروهای غیرانقلابی و دفع نیروهای انقلابی انتقاد کرد، نسبت به مسأله نفوذ و فتنه نیز هشدار داد و درباره این احساس خطر از حضور فتنه‌گران در مناصب حساس نظام گفت: «ما باید روی فتنه حساس باشیم و باید ببینیم فتنه کجا می‌خواهد نفوذ کند. حتی ما به‌عنوان خبرگان باید به رییس‌جمهور تذکر دهیم هرچند که در این جلسه رییس‌جمهور حضور ندارد.»

جدایی کردستان عراق از حکومت مرکزی
فتنه جدید بعد از داعش
پس از آن، آیت‌الله احمد بهشتی نماینده مجلس خبرگان رهبری طی سخنانی پیش از دستور اجلاسیه سوم مجلس خبرگان،
با اشاره به حوادث تروریستی به‌ویژه کشتار مسلمانان از مقام شامخ شهدای مدافع حرم به‌ویژه شهید حججی، حشد الشعبی و جبهه مقاومت تجلیل کرد و از مواضع دوگانه و تفاوت قول و عمل کشورهای غربی و برخی مدعیان حقوق بشر که در زبان تروریست را محکوم کرده اما در عمل از آن‌ها حمایت می‌کنند، به‌شدت انتقاد کرد.
نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری در پایان به موضوع همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق اشاره کرد و گفت: پس از فروکش کردن داعش و شکست آن‌ها در منطقه، دشمنان با طرح موضوع جدایی کردستان عراق از حکومت مرکزی خواب فتنه دیگری را در منطقه دیده‌اند.

حکم حکومتی ولی‌فقیه بر همگان
و حتی مجتهدان نافذ است
همچنین حجت‌الاسلام محسن سعیدی گلپایگانی، نماینده مردم استان ایلام سومین سخنران پیش از دستور جلسه نخست اجلاسیه خبرگان، با اشاره به آغاز به کار دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام، انتصاب آیت‌الله هاشمی شاهرودی به ریاست این مجمع را تبریک گفت و توفیقات مجمع را در انجام مأموریت‌های محوله مسألت کرد.
وی سپس با تأکید بر نقش و جایگاه ولایت‌فقیه، حفظ و پاسداری از ولایت‌فقیه را از شوون اصلی مجلس خبرگان دانست و تصریح کرد: «حکم حکومتی ولی‌فقیه بر همگان و حتی مجتهدان، نافذ است و نباید رأیی برخلاف آن ابراز شود. »نماینده مردم ایلام در ادامه، مسأله حکومت در اسلام و جایگاه ولی‌فقیه در نظام اسلامی را به‌صورت مبسوط تشریح کرد.

دشمن سر سوزنی از مواضعش عقب‌نشینی نکرده است
مهمان ویژه اجلاس سوم مجلس خبرگان رهبری اما
حجت الاسلام و المسلمین سعیدی، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران بود که در اجرای ماده 52 آیین نامه داخلی با موضوع «نفوذ» به ایراد سخنرانی پرداخت .
نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان مقدمه‌ای نسبت به نفوذ دشمن هشدار داد و شکست برخی انقلاب‌ها و امپراطوری های جهان را وجود زمینه‌های نفوذ در آن انقلاب‌ها دانست. وی پیشینه تاریخی نفوذ در پیش از اسلام و پس از ظهور اسلام تا قرن اخیر را تشریح کرد.
وی راهکارهای دشمن برای تحقق نفوذ در برخی کشورها را برشمرد و افزود : «ما با دوگونه نفوذ مواجهیم؛ نفوذ پیامدی و نفوذ استراتژیک؛ نفوذ پیامدی یعنی نفوذِ بخشی و موردی چون نفوذ در برخی تصمیم گیران و مراکز تصمیم گیری.» حجت الاسلام سعیدی در این باره به چند مورد از مصادیق نفوذ و افراد نفوذی که در سال‌های اخیر توسط کارشناسان و نیروهای امنیتی بازداشت و مورد ضربه قرارگرفته‌اند، اشاره کرد.
وی تأکید کرد: «دشمن سر سوزنی از آرمان‌هایش عقب نشینی نکرده است، چرا ما باید از آرمان‌هایمان کوتاه بیاییم؟ دشمن تلاش می‌کند ما را مجبور کند بین دست کشیدن از آرمان‌ها و زندگی با ذلت، یکی را انتخاب کنیم و این ماییم که با
آگاهی بخشی و بصیرت افزایی باید با آن مقابله کنیم.»

پایبندی آمریکا و غرب به برجام
باید با جدیت توسط دولت پی‌گیری شود
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رییسی در حاشیه سومین اجلاس مجلس خبرگان رهبری با حضور در جمع خبرنگاران به دو موضوع بدعهدی‌های آمریکا و مسائل حل‌شده در این دوره اجلاس خبرگان رهبری پرداخت.
وی بابیان اینکه از ابتدا اعلام‌شده بود که ما اعتمادی به آمریکا نداریم، گفت: «اما پایبندی غرب و آمریکا به این قرارداد را باید با جدیت در دیپلماسی دولت دنبال کرد تا آن‌ها ملزم به اجرای این تعهد شوند.»
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تأسف از پیش‌پرداخت‌های ایران در مسأله برجام اظهار کرد: «آن پیش‌پرداخت‌ها غرب را جسور کرده، لکن ما معتقدیم که همچنان بی‌اعتمادی به آمریکا ایجاب می‌کند ما به دنبال نسخه اصلی که کشور را در برابر هجوم دشمنان توانمند می‌کند برویم که این نسخه همان اقتصاد مقاومتی است.»
وی با تأکید بر اینکه ملت ایران از ابتدای انقلاب نشان داد که در برابر تحریم‌ها بسیار پایدار و مقاوم است، بیان کرد: «امروز بدعهدی آمریکایی‌ها و غرب باید به رخ عالم کشیده شود و پیمان‌شکنی آن‌ها را باید به ملت‌ها و دولت‌ها اعلام کنیم که این‌ها نه‌تنها در برابر ملت ما بلکه در برابر هیچ ملتی پایبند به پیمان نیستند.»
حجت‌الاسلام رییسی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر بی‌اعتمادی به آمریکا گفت: «باید به اصول اصلی نظام که اتکا به دستان توانمند جوانان است پایبند باشیم چون گره‌گشای امور کشور دستان جوانان است.»

بررسی طرح دوفوریتی تشکیل سه کمیسیون
در مجلس خبرگان
حجت الاسلام سید احمد خاتمی عضو هیات‌رییسه مجلس خبرگان رهبری در حاشیه اجلاسیه رسمی مجلس خبرگان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «طرح دوفوریتی کمیسیون سیاسی و اجتماعی را که تبدیل به سه کمیسیون اقتصادی، اجتماعی و سیاسی می‌شود بررسی می‌کنیم. افزایش تعداد اعضای کمیسیون سیاسی و کمیسیون پاسداری از ولایت‌فقیه و همچنین طرحی از کمیسیون اصل 170 و 109 نیز آمده است و اگر فرصت شد وارد بحث اصلاح آیین‌نامه انتخابات خبرگان نیز خواهیم شد.»
وی در پایان گفت: «موضوع میانمار و همه‌پرسی در اقلیم کردستان را که در حقیقت ساماندهی یک اسرائیل جدید در منطقه است در این اجلاس بررسی خواهیم کرد.»

آمریکا پرچم‌دار بر هم زدن برجام است
آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری، عضو مجلس خبرگان رهبری در حاشیه اجلاس سوم این مجلس در جمع خبرنگاران درباره اقدام ایران در صورت نقض برجام توسط آمریکا اظهار داشت: امروز در دنیا آمریکا به‌صورت آشکار پرچم‌دار بر هم زدن برجام است؛ این کشور به‌عنوان پرچم‌دار تهدید علیه ملت ایران است.
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: «این توافق که بین ایران و 6 کشور بسته‌شده فقط بین ایران و آمریکا نیست که اگر این کشور بخواهد آن را تهدید کند، برجام دچار فروپاشی شود. ما انتظار داریم هیأتی که برای نظارت بر برجام تعیین‌شده پس از بازگشت رییس‌جمهور از سازمان ملل، پاسخی درخور و متناسب با تهدیدات آمریکا بدهد تا این کشور برای همیشه احساس کند که نمی‌تواند در برابر اراده ملت ایران حرفی بزند.آن‌ها باید بفهمند که انجام هر حرکتی که بخواهد ملت ایران را تحقیر کند از توانشان خارج است.»سومین اجلاس مجلس خبرگان رهبری دوره پنجم بعدازظهرامروز با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان می‌دهد و اعضای مجلس روز پنجشنبه با مقام معظم رهبری دیدار خواهند کرد.

captcha
شماره‌های پیشین