sobhe-no.ir
292
چهارشنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۶
11
شبکه نمایش تضعیف می‌شود؟

تغییر ترکیب تیم برنده تلویزیون

شبکه نمایش سیما در دوسال اخیر به عنوان یکی از موفق‌ترین شبکه‌های تلویزیون عمل کرده‌است، اما اخیراً به نظر می‌رسد، روند رو به رشد این شبکه تحت تأثیر برخی سیاست‌ها متوقف شده است.

خبر

صبح نو

شبکه نمایش تضعیف می‌شود؟

تغییر ترکیب تیم برنده تلویزیون

شبکه نمایش سیما در دوسال اخیر به عنوان یکی از موفق‌ترین شبکه‌های تلویزیون عمل کرده‌است، اما اخیراً به نظر می‌رسد، روند رو به رشد این شبکه تحت تأثیر برخی سیاست‌ها متوقف شده است.

 پیرو سیاست‌های مدیریتی مدیران وقت تلویزیون درجهت افزایش شبکه‌های سیما، درکنار برخی شبکه‌های ناموفق، برخی از شبکه‌های ایجاد شده به موفقیت خوبی دست یافتند.شبکه نمایش نمونه اصلی این نسل از شبکه‌ها بود که به رغم خریدهای کم، توانست با استفاده از آرشیو تلویزیون، مخاطبان زیادی را به خود جذب کند.

شبکه‌ ممتاز نسل جدید
نسل جدید شبکه‌های سیما که در زمره رسانه‌های دیجیتال به حساب می‌آیند، درکنار کیفیت و وضوح برتر تصاویر، به تولید و پخش محتوای متفاوت با شبکه‌های سنتی اهمیت زیادی می‌دهند. ایجاد شبکه‌های موضوع محور و تماتیک، یکی از اولویت‌های مدیران وقت سیما قرار گرفت و مولود آن شبکه موفق نمایش شد.
شبکه‌ای که به‌رغم محدودیت در خرید و تأمین آثار جدید نمایشی، توانست با استفاده از مدیریتی کاربلد و بهره‌گیری از تاکتیک‌های نوین رسانه‌ای، مخاطبان قابل توجهی را از قشر سینمادوست به خود جذب کند. شبکه نمایش بین شبکه‌های مختلف سیما در استفاده از موشن گرافیک و آیتم‌های متنوع در این زمینه، جزو اولین و بهترین‌ها بوده و توانسته با این رویه، جذابیت بصری زیادی برای چشمان مخاطب ایجاد کند و در عین حال ریتم تندی هم در برنامه‌ها وجود داشته باشد. این شبکه با الگوبرداری از شبکه‌های سینمایی بین المللی، توانسته به استاندارد قابل قبولی دست یابد.
به گزارش خبرنگار صبح‌نو، از سال گذشته و پیرو درک حرفه‌ای مدیران، خرید و پخش سریال‌های برتر دنیا از این شبکه عملیاتی شد و در پی این سیاست، سریال‌های موفقی چون «خانه‌پوشالی» و «فرار از زندان»روی آنتن رفت. همین اقدام باعث جان گرفتن آنتن کم رمق تلویزیون و آشتی بخش قابل توجهی از مخاطبان با رسانه ملی شد و توانست شبکه نمایش را در زمره شبکه‌ای موفق بین شبکه‌های سینمایی بین المللی قرار دهد.
طی مصاحبه مدیرتامین برنامه شبکه نمایش با «صبح‌نو» در اواخر سال گذشته، خبر پخش چند سریال جدید مانند، UNDERGROUND و PERSON OF INTEREST و چند برنامه سینمایی جدید از این شبکه اعلام شد اما با گذشت چند ماه، برخی اخبار غیررسمی از تغییر سیاست‌های مدیران جدید سیما در مقابل شبکه نمایش اطلاع می‌دهند.

تغییر مدیران، تغییر سیاست‌ها
به نظر می‌رسد با توجه به مطرح شدن دوباره شبکه تماشا در جهت پخش سریال، نظراتی درباره خارج شدن باکس سریال از شبکه نمایش به وجود آمده است. حتی این احتمال وجود دارد که شبکه آی‌فیلم هم تحت تأثیر این تصمیمات قرار بگیرد و در بستر و فراگیری پخش آن تغییراتی اعمال شود.
ظاهراً به پخش سریال‌های آمریکایی نقدهایی وارد شده و به همین خاطر چند سریال جدید خریداری شده‌اند، با آن‌که بخشی از روند آماده‌سازی برای پخش راه هم طی کرده‌اند، همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند. البته فصل جدید سریال خانه پوشالی که اخیراً به بازار عرضه شد، در بررسی پژوهش به سرمی‌برد و نزدیک به جمع بندی برای پخش از تلویزیون است.
طبق تصمیمات جدید، ممکن است شبکه نمایش صرفاً به پخش آثار سینمایی اقدام کند و باکس سریال از این شبکه حذف شود. نکته‌ای که قطعاً باعث ضربه خوردن به شبکه نمایش و همینطور ریزش بخشی از مخاطبان تلویزیون خواهد شد.
حتی با فرض انتقال سریال‌های روز به شبکه تماشا، بازهم به دلیل وجود مجموعه‌های متعدد شرقی و کم کیفیت دراین شبکه، این مجموعه‌های ویژه کارکرد لازم را نخواهند داشت.
درباره فیلم‌های سینمایی شبکه نمایش، باتوجه به حذف باکس سریال ازاین شبکه، لزوم تأمین آثار بیشترسینمایی به وجود می‌آید و قرار است آثارجدید بیشتری خریداری شوند که البته از فصل پاییز به آنتن خواهند رسید. نکته مهم دراین زمینه کیفیت آثار خریداری شده است؛ آیا طبق سیاست‌های معمول سیما، بازهم قرار است فیلم‌های درجه دو و سه خریداری شوند یا باتوجه به مخاطبان حرفه‌ای شبکه نمایش، آثار روز و باکیفیت گزینش خواهند شد؟

سنگ‌اندازی من‌وتو
البته شبکه نمایش برای تأمین سریال‌های روز آمریکایی با مشکلاتی هم در خارج از مرزها روبروست. ظاهراً مواردی  مثل ROOTS2016 بوده که گزینه خرید تلویزیون برای پخش بوده ولی شبکه‌های فارسی زبان بیگانه مثل «من‌وتو» با کمپانی پخش کننده سریال رایزنی کرده و آن‌ها را از فروش به تلویزیون ایران منصرف کرده‌اند.
 البته درباره آثار سینمایی با توجه به وجود پخش کنندگان محلی در منطقه، رویه ساده‌تری برای خرید وجود دارد.
پخش پیشتازان فضا
مجموعه STAR TREK یا «پیشتازان فضا» شامل12فیلم سینمایی است که 9نسخه از آن‌ها تاکنون توسط آقای محمود قنبری دوبله شده است. ظاهراً تا نسخه 2014 این فیلم خریداری شده ولی نسخه 2016 آن به دلایلی قابلیت پخش ندارد. این سری فیلم قرار است در باکس فیلم‌های دنباله دار پخش شود؛ این بخش مدتی است که آغاز به کار کرده است. در واقع این فیلم‌های دنباله دار قرار است خلأ سریال‌های این شبکه را پر کنند ولی طبعاً موضوع فیلم و سریال دو بحث مجزا هستند که حتی بینندگان خاص خود را دارند.

سرنوشت شبکه نمایش؟
سریال‌هایی که از شبکه نمایش پخش شده با نهایت دقت و هوشمندی انتخاب شده‌اند. برای مثال «خانه‌پوشالی» که در عین کیفیت فوق‌العاده، به لحاظ محتوایی به سیاست‌های کلی کشور نزدیک است و بخش‌هایی از پشت پرده هرم قدرت در ایالات متحده و فساد جاری در آن را نشان می‌دهد.دیالوگ ماندگار رهبری که به نوعی دراین سریال هم بیان شد: « ما آمریکایی‌ها با دست راست دست می‌دهیم و در دست دیگرمان سنگ است» موضوعی که باعث تعجب خبرنگار آمریکایی شده بود و گفته بود که مسوولان عالی جمهوری اسلامی هم خانه پوشالی را نگاه می‌کنند! یا مجموعه «ریشه‌ها» که حتی رهبرمعظم انقلاب هم، مطالعه رمان این سریال رابرای آشنایی با تاریخ ایالات متحده توصیه کرده‌اند.
حذف پخش سریال‌های روز دنیا از شبکه نمایش، اشتباه راهبردی مدیران سیما خواهد بود. زیرا پخش این مجموعه‌ها از شبکه‌های سراسری نه به لحاظ رسانه‌ای منطقی است و نه با توجه به سیاست‌های فرهنگی رسانه ملی. روندی که در شبکه نمایش با پخش سریال‌های ویژه به وجود آمد، موجی بود که توانست روح تازه‌ای به تلویزیون بدمد و این تغییر سیاست که به دلیل تغییر مدیران است، قطعاً به ضرر دو طرف مخاطب و تلویزیون خواهد بود. شبکه‌های سراسری قابلیت تماتیک شدن را ندارند، در صورتی که شبکه نمایش به این هویت دست یافته و مخاطب حرفه‌ای سینمایی توقع دارد، همچنان بیننده آثار روز ازاین شبکه باشد. پخش سریال‌های روز در باکس زمانی، موضعی خاص در نقش رده بندی سنی را دارد و از طریق آن، هم خانواده‌ها محیط امن‌تری در مقابل تلویزیون دارند و هم مخاطب بزرگسال و حرفه‌ای سینمایی به خوراک مورد نیاز خود می‌رسد. آیا مسابقات تخصصی ورزشی مثل، فرمول یک و ... بهتر است از شبکه تخصصی ورزش پخش شوند یا شبکه‌های سراسری؟ یک اصل قدیمی و ثابت در حوزه‌های مختلف وجود دارد و آن هم، این است که نباید به ترکیب تیم برنده دست زد.

 

captcha
شماره‌های پیشین