sobhe-no.ir
278
شنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۶
5

خبر

4 شهید و 377 زخمی فلسطینی حاصل تازه‌ترین درگیری‌ها در بیت‌المقدس

مرحله جدید انتفاضه در #جمعه_خشم

هزاران نفر از نمازگزاران مسلمان فلسطینی همزمان با بالاگرفتن تنش‌ها میان صهیونیست‌ها و مردم فلسطین در اعتراض به تجاوز مکرر نیروهای نظامی صهیونیست به مسجدالاقصی و اعمال محدودیت در ورود نمازگزاران به این مسجد، نماز جمعه را در منطقه «باب الاسباط» و در برابر ورودی مسجدالاقصی اقامه کردند. همچنین در درگیری‌های صورت گرفته میان فلسطینیان در «جمعه خشم» درمناطق اشغالی و نظامیان صهیونیست، دست‌کم سه فلسطینی به شهادت رسیده و دویست نفر دیگر زخمی شدند.

صبح نو

4 شهید و 377 زخمی فلسطینی حاصل تازه‌ترین درگیری‌ها در بیت‌المقدس

مرحله جدید انتفاضه در #جمعه_خشم

هزاران نفر از نمازگزاران مسلمان فلسطینی همزمان با بالاگرفتن تنش‌ها میان صهیونیست‌ها و مردم فلسطین در اعتراض به تجاوز مکرر نیروهای نظامی صهیونیست به مسجدالاقصی و اعمال محدودیت در ورود نمازگزاران به این مسجد، نماز جمعه را در منطقه «باب الاسباط» و در برابر ورودی مسجدالاقصی اقامه کردند. همچنین در درگیری‌های صورت گرفته میان فلسطینیان در «جمعه خشم» درمناطق اشغالی و نظامیان صهیونیست، دست‌کم سه فلسطینی به شهادت رسیده و دویست نفر دیگر زخمی شدند.

در همین‌حال، رژیم صهیونیستی با استقرار دو هزار نیروی امنیتی در قدس شریف به‌ویژه بخش قدیمی آن و کارگذاشتن موانع و نرده‌های فلزی در مناطق مختلف بیت‌المقدس، این شهر را به پادگان نظامی تبدیل کرده است. پلیس این رژیم نیز با اعلام اینکه به مردان زیر 50 سال اجازه ورود به بخش قدیمی قدس را نمی‌دهد، برای متفرق کردن فلسطینیان حاضر در پشت گیت‌های ورودی، به شلیک گلوله پلاستیکی و گاز اشک‌آور اقدام کرد که طی آن ده‌ها نفر زخمی شده‌اند.
علاوه براین، با یورش نظامیان صهیونیست به نمازگزاران فلسطینی در منطقه «رأس العامود» واقع در شرق مسجدالاقصی، «محمد محمود شرف» جوان فلسطینی 17 ساله‌ای هدف شلیک گلوله شهرک‌نشینان صهیونیست قرار گرفت و به شهادت رسید. وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد پانزده فلسطینی دیگر در بیت‌لحم کرانه باختری بر اثر استنشاق گازهای سمی دچار حالت خفگی شده‌اند.
بنا به اعلام مقامات فلسطینی، تاکنون دست‌کم 377 فلسطینی در درگیری با صهیونیست‌ها مجروح شده‌اند. نیروهای پلیس رژیم صهیونسیتی روز گذشته همچنین حدود 20 فلسطینی از جمله « حاتم عبد‌القادر» مسوول سابق پرونده قدس در جنبش فتح را بازداشت کردند. در آخرین خبرها، مسوولان تشکیلات خودگردان شهادت سه فلسطینی دیگر را در این درگیری‌ها تأیید کردند.
در پی تعرض مکرر صهیونیست‌ها به قدس شریف طی هفته اخیر، از جمله کار گذاشتن گیت‌های ورودی در مسجدالاقصی،گروه‌های مختلف فلسطینی دیروز را «جمعه خشم» نامیدند و از تمامی مردم فلسطین و کشورهای اسلامی خواستند در اعتراض به این تعرض‌ها به خیابان‌ها بیایند.  تنش‌های اخیر درپی تصمیم پلیس صهیونیست‌ها به نصب ورودی‌های فلزی و دستگاه‌های الکترونیکی فلزیاب در محوطه مسجدالاقصی آغاز شد. رژیم آپارتاید اسراییل سال‌ها به‌دنبال ایجاد محدودیت در ورود مسلمانان به این مسجد و تغییر هویت اسلامی آن بوده است. برخی ناظران عقیده دارند هدف نهایی رژیم صهیونیستی تخریب تدریجی مسجدالاقصی و بازسازی معبد سلیمان در این منطقه است. با این‌وجود، کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی نیز که به ریاست «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم تشکیل شده بود، باقی‌ماندن ردیاب‌های فلزی در ورودی‌های مسجد‌الاقصی را تصویب کرد. این رژیم همچنین به نظامیان خود اختیار تام داد هر نوع اقدامی را که برای حفظ امنیت اسرائیلی‌ها لازم دید، بدون تعلل انجام دهد.
جمعه هفته گذشته نیز نظامیان صهیونیست پس از عملیات شهادت‌طلبانه سه فلسطینی که موجب هلاکت دو نظامی اسراییلی در بخش شرقی بیت‌المقدس شد، با بستن محوطه مسجدالاقصی، مانع از برگزاری مراسم نماز جمعه شدند. این نخستین‌بار از سال 1969 بود که رژیم جعلی اسراییل مانع از برگزاری نماز در مسجدالاقصی می‌شد.
صهیونیست‌ها روز یکشنبه در حالی ورودی‌های این مسجد را به روی مردم گشودند که حفاظ‌های فلزی و دستگاه‌های ردیاب الکترونیکی در محل نصب کرده بودند. گروه‌های فلسطینی معتقدند صهیونیست‌ها اساساً حق اعمال محدودیت در عبور و مرور مسلمانان در مسجدالاقصی را ندارند زیرا این بخش از بیت‌المقدس در حاکمیت این رژیم قرار ندارد. حتی پس از تصرف بخش شرقی بیت‌المقدس از سوی صهیونیست‌ها درخلال جنگ شش روزه در ژوئن سال ۱۹۶۷ نیز کمیته‌ای ویژه زیرنظر اردن، مدیریت اماکن مذهبی بیت‌المقدس را برعهده دارد.

هنیه: حماس «قرارداد قرن» را مردود می‌داند
از سویی «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس همزمان با «جمعه خشم» و در خطبه‌های نماز جمعه در مسجد «العمری» غزه اعلام کرد تظاهرات روز جمعه بازگشت توجه به مسأله قدس را دنبال می‌کند. هنیه گفت: ملت ما با اعلام خشم خود در این روز می‌خواهد بار دیگر اعتبار و اهمیت قدس و مسجدالاقصی را به آنها بازگرداند. وی افزود: «گیت‌های ورودی در مسجدالاقصی و دوربین‌های مداربسته، اهانتی به این مسجد شریف است.» هینه تأکید کرد: «تمامی توطئه‌های رژیم صهیونیستی در قدس و مسجدالاقصی شکست خواهند خورد.» از نظر وی مسأله قدس، مسأله‌ای سیاسی و عقیدتی است و هدف از اعتراض‌های گسترده تأکید بر محوریت مسأله فلسطین است.
وی گفت: اولین دستاورد نبرد قدس آن است که مسیر قطب‌نما را به سمت صحیح خود بازگرداند. رئیس دفتر سیاسی حماس در ادامه اعلام کرد حماس آنچه  «قرارداد قرن» نامیده می‌شود مردود می‌داند. آنچه را «موسی ابومرزوق» از اعضای ارشد حماس نیز قبلاً نسبت به سیاست جدید آمریکا و تلاش این کشور برای تحقق به اصطلاح قرارداد قرن (در جهت عادی‌سازی روابط کشورهای عرب با رژیم کودک‌کش صهیونیستی) هشدار داده بود. وی تأکید کرده بود سیاست آمریکا مبتنی بر تشکیل تشکیلات فلسطینی به جای کشور، ائتلاف با مصر و اردن، پایان دادن به مشکل آوارگان و اسکان آنان و تأکید بر یهودی‌بودن رژیم صهیونیستی در مسیر تحقق صلح فراگیر در منطقه است.

تلاش اردوغان برای مدیریت بحران
رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه در گفت‌وگوی تلفنی با محمود عباس رئیس دولت فلسطین اعلام کرد: ایجاد محدودیت‌ها از سوی اسرائیل در ورود به مسجد القصی غیر قابل قبول است. در این گفت‌وگوی تلفنی موارد نقض حقوق فلسطینیان از سوی اسرائیل نیز مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.
اردوغان در گفت وگوی تلفنی با «رئون ریولین» رئیس رژیم صهیونیستی نیز تصریح کرد: مسجد الاقصی برای جهان اسلام حائز اهمیت است و باید در اسرع زمان، گیت‌های الکترونیکی نصب شده در ورودی‌های مسجد الاقصی برداشته شده و تنش‌ها خاتمه یابند. رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه، این خشونت غیر‌قابل‌قبول است، اظهار داشت: باید به اماکن دینی و مقدس و وضعیت تاریخی آن‌ها احترام گذاشته شود و مسلمانان در چارچوب آزادی دین و عبادت بدون هیچ محدودیتی بتوانند وارد مسجد الاقصی شوند.

استمداد عباس از داماد ترامپ
«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از «جرد کوشنر» داماد و مشاور ارشد رئیس‌جمهور آمریکا خواست تا برای برداشته‌شدن دستگاه‌های فلزیاب نصب‌شده میانجی‌گری کند. عباس گفت اگر اسرائیل از تدابیر خود در قدس ومسجدالاقصی دست برندارد، وضعیت بی نهایت خطرناک خواهد شد.
از سویی، کاخ‌سفید روز پنج‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی شدید درباره حوادث مسجدالاقصی در قدس اشغالی، از رژیم صهیونیستی و اردن خواست که برای کاستن از شدت بحران‌ها، تلاش کنند. کاخ‌سفید تأکید کرد از نزدیک تحولات اخیر را دنبال می‌کند.

تظاهرات در مناطق مختلف جهان در حمایت از قدس
هزاران نفر در مالزی پس از نماز جمعه دست به تظاهرات گسترده در اعلام حمایت از مسجدالاقصی زدند. «زاهد حمیدی» معاون نخست‌وزیر مالزی نیز در این تظاهرات شرکت داشت که در نزدیکی سفارت آمریکا انجام شد. مردم اردن نیز با برگزاری تظاهرات گسترده در امان، همبستگی خود را با قدس و مسجدالاقصی اعلام کردند. همچنین تعدادی از مردم ترکیه روز جمعه در واکنش به تدابیر امنیتی شدید رژیم صهیونیستی در شهر قدس و مسجد الاقصی، مقابل کنیسه بزرگ شهر «استانبول» تظاهرات کردند. «خالد البطش» از اعضای ارشد جهاد اسلامی نیز در تجمعی که دیروز در غزه برگزار شده بود، گفت: قدس همچنان شهری عربی است که به کمک کشورهای عربی و اسلامی نیاز دارد. تظاهرات در مناطق مختلف نوار غزه با مشارکت اعضای گردان‌های «القسام» شاخه نظامی حماس نیز برگزار شد. از سوی دیگر، هزاران نفر از مردم یمن ظهر روز جمعه حملات شدید رژیم صهیونیستی به قدس و مسجدالاقصی را به شدت محکوم کردند. پیش‌تر «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله یمن از ملت یمن خواسته بود تا روز جمعه برای همبستگی با مسجدالاقصی و فلسطین تظاهرات کنند.

captcha
شماره‌های پیشین