sobhe-no.ir
278
شنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۶
5

خبر

4 شهید و 377 زخمی فلسطینی حاصل تازه‌ترین درگیری‌ها در بیت‌المقدس

مرحله جدید انتفاضه در #جمعه_خشم

هزاران نفر از نمازگزاران مسلمان فلسطینی همزمان با بالاگرفتن تنش‌ها میان صهیونیست‌ها و مردم فلسطین در اعتراض به تجاوز مکرر نیروهای نظامی صهیونیست به مسجدالاقصی و اعمال محدودیت در ورود نمازگزاران به این مسجد، نماز جمعه را در منطقه «باب الاسباط» و در برابر ورودی مسجدالاقصی اقامه کردند. همچنین در درگیری‌های صورت گرفته میان فلسطینیان در «جمعه خشم» درمناطق اشغالی و نظامیان صهیونیست، دست‌کم سه فلسطینی به شهادت رسیده و دویست نفر دیگر زخمی شدند.

صبح نو

خبر

لاوروف: پایگاه‌های آمریکا در سوریه غیرقانونی‌اند
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی تأکید کرد، وجود پایگاه‌های آمریکا در سوریه غیرقانونی‌اند. وی در ادامه گفت که مذاکرات با آمریکا درباره پارامترهای اصلی ایجاد مناطق کاهش تنش در جنوب سوریه ادامه دارد. دیپلمات ارشد روسیه دراین رابطه تأکید کرد:«جزئیات مربوط به چگونگی انجام عملیات برای تضمین حفظ کنترل بر اجرای آتش‌بس در این مناطق و همچنین تضمین دسترسی نامحدود به کمک‌های بشردوستانه و جابه‌جایی غیرنظامیان از این مناطق در حال نهایی شدن است.» لاوروف در ادامه تصریح کرد معتقد است کار روی این موضوع در آینده‌ای بسیار نزدیک کامل خواهد شد. در همین‌حال «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین دیروز جمعه اعلام کرد، استقرار سامانه‌های موشکی آمریکا در لیتوانی تهدید امنیتی برای روسیه است. ارتش آمریکا اوایل ژوئیه سامانه ضدموشکی «پاتریوت» را در لیتوانی مستقر کرده است.
 پیشروی‌های ارتش سوریه به سوی پایگاه اصلی داعش
عملیات ارتش سوریه و نیروهای هم‌پیمانش در عمق «البادیه» این کشور همچنان ادامه دارد. نیروهای سوری روز گذشته در محور میدان نفتی «الهیل-السخنه» به میزان 2 کیلومتر در شرق این میدان پیشروی کردند.
با احتساب این پیشروی، نیروهای سوری از سمت شمال شرق تدمر به 9 کیلومتری جنوب غرب شهر السخنه -پایگاه اصلی داعش در استان حمص- رسیده‌اند. باز گرداندن چاه نفتی الهیل و در ادامه، آزادسازی شهر السخنه و دیگر مواضع و نقاط اطراف آن به معنای پاکسازی کامل منطقه بادیه از اشغال داعش خواهد بود که مهم‌ترین هدف عملیات الفجر الکبری شمرده می‌شود. از سویی، نیروهای مقاومت لبنان و سوریه از صبح روز جمعه نیز عملیات نظامی را برای پاکسازی ارتفاعات «عرسال و قلمون» از وجود تروریست‌های تکفیری آغاز کردند.
ارتش سوریه و نیروهای مقاومت موفق شدند در ارتفاع فلیطه واقع در قلمون غربی «تله البرکان» را آزاد کنند. درجریان این عملیات شمار زیادی از عناصر تروریستی جبهه النصره کشته و زخمی شدند. همزمان، نیروهای حزب‌الله موفق شدند در ارتفاعات عرسال به سمت «القنزح و وادی القریة» در جنوب شرق این ارتفاعات پیشروی کنند.
تکمیل روند برکناری بن‌نایف از قدرت
ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی طی حکمی در جهت تضعیف جایگاه «محمدبن نایف» ولیعهد پیشین دستور داد تا دو سازمان مبارزه با تروریسم و امنیت داخلی عربستان در چارچوب نهاد جدیدی به فعالیت خود ادامه دهند. جابه‌جایی پرسنل ارشد امنیتی، تغییر رئیس گارد سلطنتی و ارتقاء مقام عبدالعزیز بن محمد الهویرینی، رئیس نهاد امنیتی جدید و معاون او به سطح وزیر از موارد اعلام شده در این حکم سلطنتی است. برخی تحلیلگران و آگاهان در مسائل عربستان سعودی این حکم را در جهت ایجاد محدودیت‌های بیشتر فعالیت و اختیارات وزارت کشور عربستان و افزایش قدرت پادشاه و «محمد بن سلمان» ولیعهد جدید می‌دانند. فرمان حکومتی صادر شده در روز پنجشنبه جایگاه دفتر محمد بن سلمان، را نیز به سطح وزارتخانه ارتقاء داد.

 

captcha
شماره‌های پیشین