sobhe-no.ir
274
دوشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۶
11
انتشار جزئیات جدیدی از دیدار رهبر انقلاب با عوامل فیلم

«ماجرای نیمروز» ادامه دارد

روز گذشته پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی بخشی از جزئیات دیدار اسفند 95 عوامل فیلم «ماجرای نیمروز» با رهبر انقلاب را منتشر کرد. انتشار این مطلب در حالی صورت می‌گیرد که بی‌بی‌سی فارسی در برنامه پنجشنبه شب خود مدعی شده بود این فیلم بخشی از تاریخ را تحریف کرده و تصویری «شیطان‌صفت» از منافقین ارائه داده است.

تک و پاتک رسانه‌ای معاون دادستان و وزیر ارتباطات

خبر

صبح نو

انتشار جزئیات جدیدی از دیدار رهبر انقلاب با عوامل فیلم

«ماجرای نیمروز» ادامه دارد

روز گذشته پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی بخشی از جزئیات دیدار اسفند 95 عوامل فیلم «ماجرای نیمروز» با رهبر انقلاب را منتشر کرد. انتشار این مطلب در حالی صورت می‌گیرد که بی‌بی‌سی فارسی در برنامه پنجشنبه شب خود مدعی شده بود این فیلم بخشی از تاریخ را تحریف کرده و تصویری «شیطان‌صفت» از منافقین ارائه داده است.

 
«تصویری که از دهه 60 هجری شمسی در محصولات فرهنگی اعم از کتاب، مجلات، فیلم‌های سینمایی و برنامه‌های تلویزیونی ارائه می‌شود چقدر به تاریخ وفادار است.» این‌ها جملاتی است که مجری برنامه
نوبت شما شبکه بی‌بی‌سی فارسی برنامه پنجشنبه‌شب خود را با آنها آغاز می‌کند. برنامه با فیلم «ماجرای نیمروز» آغاز می‌شود. رضا علیجانی کارشناس بی‌بی‌سی فارسی در این برنامه با ادعای تحریف وقایع در «ماجرای نیمروز» می‌گوید: «این روایت، یک روایت مخدوش است و نوعی تزویر و فریبکاری در مورد آن دیده می‌شود.»
کارشناس بی‌بی‌سی سعی زیادی در اثبات این گزاره دارد که فیلم این مسأله را که چرا مجاهدین به این نقطه کشیده شدند، مغفول می‌گذارد و از کنار آن بی‌توجه می‌گذرد. کارشناس دیگر بی‌بی‌سی در این برنامه در ادامه به فیلم‌های ماجرای نیمروز، سیانور و امکان مینا با موضوع منافقین اشاره کرده و می‌گوید: «تهیه‌کننده دو فیلم از این سه فیلم یک نفر است؛ آقای سیدمحمود رضوی که تهیه‌کننده ماجرای نیمروز است. یک نفر مشاور امنیتی به‌نام مرتضی اصفهانی هم در این سه فیلم حضور دارد.» او علت اصلی مشاور امنیتی فیلم را تعیین خط و ربط‌های اصولی حاکم بر فیلم می‌داند.
آقای مرتضی اصفهانی، مشاور امنیتی «ماجرای نیمروز» در مصاحبه نوروزی خود با ویژه‌نامه «صبح‌نو» در مورد همکاری خود با پروژه‌هایی این چنینی از سریال «تعبیر وارونه یک رؤیا» به کارگردانی فریدون جیرانی تا «روز شیطان» بهروز افخمی و «ماجرای نیمروز» محمدحسین مهدویان می‌گوید: «[در این پروژه‌ها] فیلمساز حتماً مشاور خبره داشته است. من یک چریک قبل از انقلاب اسلامی و یک رزمنده جمهوری اسلامی هستم. در اطلاعات عملیات ستاد جنگ‌های نامنظم شهید چمران از ایشان آموختم که نقش اطلاعات در جنگ تا چه میزان تاثیرگذار است و با توجه به علاقه‌ای که به فیلمسازی داشتم، همیشه همه چیز را در ذهنم ذخیره می‌کردم و حالا تلاش می‌کنم تجارب 50 سال مبارزه را در اختیار کسانی قرار دهم که می‌خواهند فیلم بسازند.»

دعوا بر سر تاریخ
به نظر می‌رسد دعوای تاریخی بر سر ارائه روایت از تاریخ انقلاب به نقاط جالبی رسیده است. بعد از روایتی که بعضی رسانه‌های بیگانه مانند «بی‌بی‌سی فارسی» و «من و تو» با پخش چند مستند از زمان انقلاب داشتند، حالا روایت تاریخی که «ماجرای نیمروز» از دهه شصت و یکی از مهم‌ترین پرونده‌ها و موضوعات این دهه ارائه می‌کند، محل اعتراض کارشناسان بی‌بی‌سی قرار گرفته است تا جایی که ابایی ندارند که از یکی از منفورترین موضوعات جامعه ایران در میان نحله‌های مختلف سیاسی، تلویحاً دفاع کنند: «فیلم یک تصویر شیطان‌صفت از مجاهدین ارائه می‌کند!»
«ماجرای نیمروز» در جشنواره فیلم فجر سال گذشته با استقبال خوب مردم و منتقدان روبه‌رو شد. فیلم می‌رفت که با نامهربانی جشنواره هم روبه‌رو شود. با این حال شدت حمایت منتقدان و رسانه‌ها از این اثر به حدی بود که جشنواره به ناچار تن به «ماجرای نیمروز» داد. فیلم در نهایت با دریافت چهار سیمرغ از جشنواره سربلند بیرون آمد. بعد از جشنواره اما اتفاق مهم‌تری افتاد: «حضور بیست و اندی نفر از عوامل و دست‌اندرکاران فیلم در بیت رهبری و دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای!» دیداری مفصل که تعداد قابل توجهی از عوامل از تهیه‌کننده تا کارگردان و بازیگر در آن حضور داشتند.

دیدار آیت‌الله خامنه‌ای با عوامل «ماجرای نیمروز»
آقای ابراهیم امینی، نویسنده و بازیگردان فیلم در گفت‌وگو با ویژه‌نامه نوروزی «صبح‌نو» گفته بود: «جلسه‌ای برای نمایش فیلم در محضر ایشان برگزار شد و من هم حضور داشتم... درباره ماجرای نیمروز فرموده بودند بسیار خوب است. نکته‌ای که برای من جالب بود این بود که ایشان به تفکیک درباره رشته‌ها و شاخه‌های مختلف، سخنانی را مطرح کردند یعنی درباره کارگردانی، فیلمبرداری و فیلمنامه با دقت و جزئیات صحبت کرده بودند.» حالا پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی جزئیات جدیدی از دیدار اول اسفند 95 روایت کرده است.
در بخش‌هایی از متنی که مرکز اسناد منتشر کرده، آمده است: پس از اکران فیلم ماجرای نیمروز در سی‌وپنجمین دوره جشنواره فیلم فجر، این فیلم در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، اکران شد و پس از آن عوامل این فیلم در 1 اسفندماه 1395 به دیدار مقام معظم رهبری رفتند و ایشان ضمن تفقد عوامل این اثر نظراتشان را درباره فیلم بیان فرمودند. پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی بخشی از بیانات مقام معظم رهبری را که در این جلسه مطرح فرمودند   منتشر می‌کند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار عوامل فیلم ماجرای نیمروز فرمودند: «این فیلم بسیار خوب بود. همه اجزای فیلم عالی بود، کارگردانی عالی بود. بازی‌ها عالی، قصه عالی بود. فیلم خوش‌ساخت بود.»

تماشای فیلم و تکرار شیرینی روز انهدام تیم خیابانی
خاطره رهبر انقلاب از روز درگیری با تیم موسی خیابانی در سال 1360 از دیگر مسائلی است که ایشان روایت کرده است: «آن روزی که این قضیه (محاصره منزل موسی خیابانی) اتفاق افتاد من محضر امام (ره) بودم. بچه‌ها آمدند و گفتند؛ از جمله همین آقای سیف‌اللهی؛ آمدند و گفتند که قضیه تمام شده. آمدند که به امام گزارش بدهند. با دیدن فیلم شیرینی آن روز تکرار شد.»
از نکات دیگر این دیدار اشاره رهبر انقلاب به شهید لاجوردی در این فیلم است: «ان‌شاالله یک کاری هم برای آقای لاجوردی بکنید. ایشان از آن شخصیت‌هایی است که شایسته است برایشان کار انجام بشود. در این فیلم اسمش بود اما لاجوردی کسی است که از قبل از انقلاب ما به او می‌گفتیم مرد پولادین!» رهبر انقلاب در انتهای این دیدار با تفقد مجدد در مورد فیلم عنوان کرده‌اند: «فیلم خیلی خوب بود. خیلی عالی بود.» تمجید رهبر انقلاب از اثر قبلی مهدویان و عالی توصیف کردن «ایستاده در غبار» و تمجید از اقدام سیدمحمود رضوی در اختتامیه جشنواره فجر برای دعوت از همه عوامل فیلم و دختر خردسال محجبه‌اش برای حضور روی سن سینمای سالن همایش‌های برج میلاد، از دیگر حاشیه‌های جذاب این دیدار بوده است.

captcha
شماره‌های پیشین