sobhe-no.ir
223
یکشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
15
عبور اصلاح‌طلبان از روحانی

تروآی جهانگیری

« من آمده‌ام تا به عنوان نماینده جریان اصلاح‌طلب از تمام فرصت‌ها استفاده کنم.» این جمله آقای جهانگیری در اولین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بود، اما کسی فکرش را هم نمی‌کرد همین جمله برنامه ریزی اصلاح طلبان برای انتخابات 96 را تغییر دهد.

سید مصطفی میر سلیم: امکان انکار وعده‌ها دیگر نیست

توئیت‌گاه

صبح نو

عبور اصلاح‌طلبان از روحانی

تروآی جهانگیری

« من آمده‌ام تا به عنوان نماینده جریان اصلاح‌طلب از تمام فرصت‌ها استفاده کنم.» این جمله آقای جهانگیری در اولین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بود، اما کسی فکرش را هم نمی‌کرد همین جمله برنامه ریزی اصلاح طلبان برای انتخابات 96 را تغییر دهد.

 

بعد از تصمیم گیری قطعی آقای روحانی برای حضور در رقابت‌های انتخابات 96، چهره‌های اصلاح طلب با قاطعیت او را پیروز انتخابات می‌دانستند اما از سوی دیگر تصمیم داشتند تا بدون چون و چرا به رییس جمهور اعتماد نکنند، به همین منظور حضور کاندیدای پوششی یا ضربه گیر مطرح شد، سرانجام در روز آخر ثبت‌نام نامزدهای ریاست جمهوری، آقای اسحاق جهانگیری وارد عرصه رقابت شد و عنوان ضربه گیر روحانی را به خود اختصاص داد.
قرار بود آقای جهانگیری درمناظره ها از عملکرد دولت و کارنامه چهارساله آقای رییس جمهور حمایت کند و مسأله ثبت‌نام جهانگیری دلیل عمده‌اش که بر همگان نیز روشن است، اطلاع داشتن از آمار و ارقام و دفاع از دستاوردهای دولت است؛ صرفاً به این دلیل که رییس‌جمهور محترم در ریز بسیاری از امور قرار ندارند. به هرحال ترس از  شکست به خوبی در رفتار مردان اول دولت یازدهم مشاهده می‌شود.

روحانی عارفی دیگر!
بعد از پخش اولین مناظره انتخاباتی از سوی صدا و سیما اما ماجرا عوض شد؛ جهانگیری با دست پر در مناظره حاضر شد و در دفاع از عملکرد دولت پرداخت، حتی در برخی قسمت‌ها اشتباهات آقای روحانی را اصلاح کرد. این حضور پر قدرت معاون اول و انفعال روحانی اما سبب شد تا برخلاف برنامه ریزی پیشین، میزان قابل توجهی از آرای روحانی به سبد جهانگیری ریخته شود که این امر نگرانی‌های شیخ اعتدال را به حقیقت بدل کرد.
بر این اساس، عملکرد اسحاق جهانگیری در مناظره ماموریتش برای پوشش و حمایت از روحانی را تغییر داد. از اواسط مناظره بسیاری از چهره‌های شاخص اصلاح طلب در فضای مجازی از جهانگیری حمایت کرده و خواستار کنار رفتن روحانی شدند؛ حتی روزنامه‌های اصلاح طلب روز گذشته در تیتر اصلی خود «جهانگیری» را پیروز مناظره معرفی کردند و روحانی به حاشیه کشیده شد.
آقای محمدعلی ابطحی معاون پارلمانی و رئیس دفتر دولت اصلاحات در توئیتی در حین مناظره نوشت: «میگم راه نداره روحانی وقتشو بده به جهانگیری؟ پدیده این دوره جهانگیری است. چه خوب که کاندیدا شد.»

تنها یک نفر می‌ماند
روز گذشته آقای موسوی لاری نایب رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در نشست خبری با موضوع انتخابات شوراها و ریاست جمهوری با گردشی 180 درجه درباره حمایت اصلاح طلبان از روحانی گفت: جریان اصلاحات از فرصت پدید آمده در جریان انتخابات ریاست جمهوری باید برای طرح دیدگاه‌های خود استفاده کند.ما باید بگوییم به عنوان جریان اصلاحات برای اداره کشور چه برنامه‌ای داریم و اگر با آقای روحانی  یا هرکس دیگری همکاری می‌کنیم می‌خواهیم این برنامه‌ها اجرایی شوند.
وی تاکید کرد: «ما اطمینان داریم که جمع بندی روشن خواهیم داشت. آقای جهانگیری دیدگاه‌های خود را که ناظر بر دیدگاه  اصلاح طلبان است مطرح خواهد کرد. آقای روحانی نیز به عنوان کاندیداهای اصلی و محوری دیدگاه‌های خود را مطرح می‌کند و در نهایت همان جمعی که از آقای روحانی به عنوان کاندیدای اصلی و آقای جهانگیری به عنوان فردی که دیدگاه‌های اصلاح طلبان را بیان می‌کند حمایت کرد، کمک می‌کند تا در مرحله نهایی و فینال یک نفر ورود کند.»

خداحافظ روحانی!
به نظر می‌رسد اصلاح طلبان عبور از روحانی را به عنوان کاندیدای اصلی خود کلید زد‌ه‌اند. پیش از این بارها جریان‌های مختلف اصلاح طلبی از عملکرد روحانی و خلف وعده‌هایش گلایه کردند و حال با ورود توفانی جهانگیری در مناظره اول، در صددند تا کلیددار پاستور را برای همیشه کنار بگذارند.
در انتخابات سال 92  مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، حجت‌الاسلام حسن روحانی را پیشنهاد داد و عارف کاندیدای خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری بود و در روزهای نزدیک به رأی‌گیری کاندیدای رهبر اصلاحات به‌خاطر پدر معنوی این جریان، از رقابت‌ها کنار رفت تا آرای اصلاح‌طلبان هم به سبد روحانی سرازیر شود.حال رییس جمهور حامی خود را از دست داده است و جهانگیری کاندیدای مطرح شده از سوی لیدر اصلاحات است و حمایت قاطع اصلاح‌طلبان را به دنبال خود دارد.
تنها باید تا مناظره دوم صبر کرد و تصمیم نهایی اصلاح طلبان را برای بدست گرفتن بی چون و چرای قدرت به نظاره نشست و دید که اما روحانی حاضر است تا به نفع جهانگیری از رقابت‌های انتخاباتی کنار کشیده و صندلی پاستور را برای معاونش خالی کند؟

 

captcha
شماره‌های پیشین