sobhe-no.ir
223
یکشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
13

مصرف سینمایی خانوارهای ایرانی چقدر است؟

مرکز آمار ایران به منظور ترسیم تصویری جامعه از وضعیت فعالیت‌های فرهنگی کشور طرح «آمارگیری از فعالیت‌های فرهنگی خانوار» را برای نخستین مرتبه در سال 1393 اجرا کرده است. در این طرح، اطلاعات تفصیلی درباره فعالیت‌های فرهنگی و ویژگی‌های رفتاری اعضای خانوارهای کشور در بهار سال 1393 طی یک مرحله عملیات میدانی جمع‌آوری شده است. شورای فرهنگ عمومی کشور نیز چند مرتبه طی چند موج، برخی ویژگی‌های مصرف فرهنگی کشور را مورد پژوهش قرار داده است. گزارش زیر ترکیبی از پژوهش‌های فوق است.

انسان «کرامت» دارد!

خبر

صبح نو

انسان «کرامت» دارد!

چند سال پیش در یکی از اختلافات خانوادگی یکی از آشنایان، هر چه بزرگ‌ترها تلاش کردند مشکل حل نشد و گفت‌وگوها به صلح و آشتی نرسید و بعدها معلوم شد که زخم زبان‌های آغاز ازدواج و تحقیرها و توهین‌ها کار خودش را کرده است و سال‌ها بعد کار را به بحرانی کشانده که هیچ‌کس نمی‌تواند راه حلی برایش بیابد.
وقتی با انسان روبه‌رو می‌شویم -‌چه در جنبه محدود فردی و چه در بُعد گسترده اجتماعی- با گرامی‌ترین موجود آفرینش و گل سرسبد خلقت مواجه هستیم که اسلام بیشترین تکریم و تجلیل را از او به عمل آورده است.
انسان در ذات خود دارای حرمت و شخصیت و عزت و کرامتی است که خداوند به او ارزانی داشته و تا زمانی که این حرمت و کرامت حفظ شود، پیام الهی را می‌پذیرد و اگر این گوهر گرانبهای وجود انسان از دست برود به هر آلودگی و مشکلی دچار خواهد شد.
راه تخفیف آسیب‌های اجتماعی و مفاسد اخلاقی و‌... پیش از هر چیزی تکریم انسان است که فرمود: «‌من کرمت نفسه هانت علیه شهواته/ هر که وجودش گرامی باشد شأن خود را والاتر از آن خواهد یافت که به شهوات آلوده شود» و این مبنا و اساسی است که می‌توان در طراحی نظام تربیتی و برنامه‌های تبلیغی و رسانه‌ای بسیار از آن بهره برد.
اگر مخاطب را موجودی حقیر و ضعیف فرض کردیم که شعور و درک خیر وصلاح ندارد و ما باید برایش تصمیم بگیریم بی‌تردید تنها موقتاً در برابر فشار و قدرت ما تسلیم و در هر موقعیت گریز دچار انحراف و آلودگی می‌شود ولی اگر او را مانند امیر‌مؤمنان علی (ع) دربردارنده معادن طلا و نقره دانستیم که باید با تلاش و سختی و حوصله و صبر ارزش‌های درونی‌اش را شکوفا کنیم، آن وقت در سخت‌ترین شرایط نیز‌، خود به تنهایی شایستگی و لیاقت این اعتماد و احترام را نشان می‌دهد.
همواره تکریم انسان و عزت بخشیدن به او نتیجه خواهد بخشید و برعکس، بی‌احترامی و تحقیر و توهین به مردم آزار‌دهنده است و هرگز فراموش نمی‌شود و گرچه شاید به ظاهر این آزردگی‌ها چندان به چشم نیاید، لیکن آتش زیر خاکستر است.
همین زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی هستند که با کوچک‌ترین محرک‌های سیاسی و اقتصادی فوران می‌کنند و گدازه‌ها را بیرون می‌ریزند و آن وقت معلوم می‌شود که بی‌اعتنایی به شخصیت و کرامت انسان‌ها طی سال‌ها چه خطری را به‌صورت پنهان و بی‌صدا ایجاد کرده است.
این مبنای دفاع از آزادی‌های اجتماعی و تکریم انسان است زیرا رشد و تعالی و ارزش دادن به شخصیت انسان جز از این راه ممکن نیست و به تعبیر دقیق و زیبای امام موسی صدر‌: «آزادی برترین ابزار برای بهره‌وری از نیروهای وجودی انسان است. آدمی در جامعه‌ای که آزاد نباشد، قدرت خدمت ندارد و اگر آزادی نداشته باشد، نمی‌تواند تمامی نیروهای خویش را به‌کار گیرد و همه موهبت‌ها را پرورش دهد.»
امام موسی صدر به‌عنوان فقیهی جامعه‌شناس که انسان را محور و اساس آفرینش می‌بیند و هدف دین را رشد و سعادت این انسان ارزیابی می‌کند، آزادی را زمینه تحقق سعادت انسانی می‌داند و می‌گوید: «‌آزادی بهترین وسیله برای به‌کارگیری نیروهای درونی فرد در خدمت به جامعه و نشانه احترام به کرامت انسانی و خوش‌گمانی به انسان است، در‌حالی‌که فقدان آزادی نشانه بدگمانی به انسان و کاستن از کرامت اوست.»
جامعه‌ای که از چنین انسان‌هایی با این گونه تربیت و پرورش تشکیل شده باشد حتی بدون مراقبت‌های امنیتی و انتظامی نیز به راه خیر و صلاح خواهد رفت زیرا با تکریم عزتمندانه انسان دیگر به چنین پاسبان‌هایی هم نیازی نخواهد داشت.

  یادداشت
  حجت‌الاسلام محمدرضا زائری

 

captcha
شماره‌های پیشین