sobhe-no.ir
223
یکشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
12

تلگرافی از نشست نمایشگاه کتاب

در نشست خبری سی امین نمایشگاه کتاب مطرح شد

اجتناب از سیاسی کاری در نمایشگاه کتاب

نشست خبری سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران روز گذشته با حضور آقایان سیدعباس صالحی، رییس نمایشگاه، امیرمسعود شهرام‌نیا، قائم‌مقام نمایشگاه، همایون امیرزاده، سخنگوی شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه، هومان حسن‌پور، مدیر کمیته ناشران داخلی، داوود موسایی، مدیر کمیته ناشران خارجی و محمدمهدی اسماعیلی‌راد، معاون اجرایی نمایشگاه در سالن زنده‌یاد علی عاشوری مؤسسه نمایشگاه فرهنگی ایران برگزار شد.

صبح نو

تلگرافی از نشست نمایشگاه کتاب

ایران؛ مهمان ویژه نمایشگاه کتاب چین
آقای امیرمسعود شهرام نیا، قائم مقام نمایشگاه کتاب: نمایشگاه کتاب سی‌ام چون دومین تجربه در شهر آفتاب است؛ پیش‌بینی می‌کنیم کم نقص‌تر باشد. مساحتی حدودی 135 هزار مترمربع فضای این دوره و 85 هزار مترمربع سازه‌های موقت است.
وی افزود: 40 نفر از کشور ایتالیا به ایران می‌آیند و برنامه‌های زیادی هم دارند. موضوع شهر مهمان از سال گذشته کلید خورد و امسال استانبول ترکیه به عنوان شهر مهمان انتخاب شده است. در حوزه شهرها برایمان توسعه زبان فارسی مهم است.
شهرام نیا تصریح کرد: امسال ایران به عنوان مهمان ویژه نمایشگاه کتاب چین انتخاب شده و از این کشور مهمانانی به نمایشگاه خواهند آمد و تفاهم نامه این اتفاق را امضا می‌کنیم.
بورسیه 10 نفر از کشورهای مختلف شامل نویسندگان و ناشران و آژانس‌های ادبی اتفاق می افتد. 51 نفر از رؤسای نمایشگاه‌های دنیا و مسوولان اتحادیه‌های نشر نیز در نمایشگاه حضور دارند.


کیفیت بهتر سازه‌ها
آقای اسماعیلی‌راد، معاون اجرایی نمایشگاه: هشت هزار متر فضای سالن‌های موقت افزایش داشته که شش‌هزار متر به بخش دانشگاهی و رسانه‌های دیجیتال تخصیص یافته است.
کیفیت سازه‌های نمایشگاه و غرفه‌بندی بهتر از سال‌های گذشته است. نرم‌افزار اطلاع‌رسانی از اطلاعات خانه کتاب آماده شده است و در اطلاع‌رسانی‌ها از آن استفاده می‌شود؛ همچنین غرفه‌های اطلاع‌رسانی به بیش از 30غرفه افزایش یافته است.
وضعیت تبلیغاتی ـ فرهنگی نمایشگاه با توافقاتی که با سازمان زیباسازی شهر تهران انجام شده، بهبود یافته است. امسال بر اساس توافقاتی که صورت گرفته است خط یک مترو به سمت شهر آفتاب خواهد بود. تمام ایستگاه‌های مترو این آمادگی را دارند که رنگ و بوی نمایشگاهی بگیرند. همچنین از 9 میدان شهر، واحد اتوبوسرانی آمادگی ارائه سرویس را دارد و در محوطه جلوی نمایشگاه، ساماندهی تاکسی‌ها را خواهیم داشت.


94 ناشر عربی و 45 ناشر لاتین
در بخش بین‌الملل
آقای داوود موسایی، مدیر کمیته ناشران خارجی: 94 ناشر عربی و 45 ناشر لاتین در این دوره ثبت‌نام کرده‌اند که تعداد عناوین تا عصر دیروز در بخش عربی47234 عنوان و در بخش لاتین 150 هزار و 144 عنوان بوده است. متراژ اختصاص یافته به بخش عربی دو هزار و 85 متر و بخش لاتین دو هزار 333 متر است. همچنین 204 موزع در بخش لاتین و 150 موزع در بخش عربی حضور دارند.
در سرای اهل قلم بخش بین‌الملل نیز برنامه‌های متعددی در چهار حوزه موضوعی آسیب‌شناسی ترجمه، تحلیل و نقد کتاب‌ها، کارگاه‌های حوزه بین‌الملل و چندین و چند رونمایی تدارک دیده شده و در تمام روزهای برگزاری نمایشگاه سرای اهل قلم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برنامه دارد.


آن‌هایی که نبودند آمدند
آقای هومان حسن پور، مدیر کمیته ناشران داخلی: در بخش داخلی 2643 نفر ثبت‌نام کرده‌اند که 1803 غرفه به ناشران در بخش داخلی تخصیص یافته و 226 متقاضی مستقل و 375 نمایندگی نیز حضور خواهند داشت. 240هزار عنوان در بخش داخلی عرضه خواهد شد.
در بسیاری از بخش‌ها سالن‌های موقت اضافه کردیم ولی باتوجه به حجم بالای درخواست‌ها بازهم نتوانستیم پاسخگوی همه باشیم.
سال گذشته تعدادی از ناشران به دلیل انتقال نمایشگاه به شهر آفتاب شرکت نکرده بودند یا در روزهای اول و دوم انصراف دادند ولی امسال آنها نیز برای حضور در نمایشگاه کتاب اعلام آمادگی کردند و همین مسأله تعداد درخواست‌ها را بالا برد.
مسأله قاچاق کتاب برای نشر کشور ما به معضلی دردناک تبدیل شده است. برای حل این مشکل هم گروه نظارت کمیته ناشران داخلی و هم کمیته ارزشیابی و نظارت نمایشگاه کنترل دقیقی بر این مسأله دارند تا سلامت فضای نمایشگاه را حفظ کنند. اتفاقاً برخی از اعتراضات در حوزه عدم تخصیص غرفه‌ها به این دلیل بود که وقتی فضای کافی برای پاسخگویی به همه نداشتیم به ناچار غربالگری دقیقی انجام شد و سعی کردیم ناشران فعال و فرهنگی بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

 

captcha
شماره‌های پیشین