sobhe-no.ir
209
چهارشنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۶
14
به بهانه مصاحبه سیما فکر با دکتر منوچهر آشتیانی

تاریخ به مسیر کسانی می‌رود که می‌دانند چه می‌خواهند

سخن گفتن از وطن، در مورد خاص «ایران»، وضعیت پیچیده‌ای پیدا کرده است. در حالی که وطن خودش یک مفهوم سیاسی است، در مورد خاص ایران، ما با خوانشی از وطن روبرو هستیم که اساساً فرهنگی و متمرکز بر آداب و رسوم و مناسک آیینی و اسطوره‌ای است. هرچند رژیم پهلوی تمایل داشت که این مفهوم فرهنگی را به طریقی، به سیاست مطلوب خودش وصل کند و از آن در سیاست، نیرو بگیرد، اما همان موقع نیز ایران، تا حدزیادی یک مفهوم پیراستۀ فرهنگی-اسطوره ای باقی ماند.

خبر

صبح نو

خبر

ساخت ۴۲۳ مسجد در لندن
موسسه گیت استون گزارشی از نرخ قابل توجه تعطیلی کلیساها و تأسیس مساجد جدید در لندن و سایر نقاط اروپا ارائه داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، موسسه گیت استون روز یکشنبه گزارشی از نرخ  قابل توجه تعطیلی کلیساها در لندن پایتخت انگلستان و دیگر نقاط اروپا، همچنین رشد قابل توجه تأسیس مساجد در این مناطق ارائه داد.
موسسه گیت استون در رابطه با تغییر دیدگاه مردم در رابطه با مذهب نوشت: شهر لندن در مقایسه با مجموع بعضی کشورهای مسلمان نیز اسلامی‌تر است.  ۴۲۳ مسجد جدید اخیراً در این شهر ساخته و ۵۰۰ کلیسا به تعطیلی کشیده شده‌اند.
 این درحالی است که بسیاری از مساجد لندن با مشکل افزایش جمعیت و کمبود ظرفیت روبرو هستند. به طوری که بعضی مساجد مجبورند نماز جماعت روز جمعه را در خیابان‌ها برگزار کنند.
بعضی تحلیلگران نیز معتقدند در ۲۰ سال آینده نمازگزاران مساجد بسیار بیشتر از مسیحیان شرکت کننده در مراسم کلیسا خواهند بود. تخمین زده شده که تا سال ۲۰۲۰ تعداد نمازگزاران در مساجد لندن به حداقل ۶۸۳ هزار نفر برسد درحالی که تعداد مسیحیان شرکت کننده در مراسم کلیسا به ۶۷۹ هزار نفر کاهش خواهد یافت.
هم اندیشی در باب اندیشه‌های
سیدجواد طباطبایی برگزار می‌شود
مدیریت همکاری‌های علمی و بین المللی با همکاری انجمن جامعه شناسی ایران هم اندیشی دوم در باب اندیشه‌های دکتر سید جواد طباطبایی را برگزار می‌کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، مدیریت همکاری‌های علمی و بین المللی با همکاری انجمن جامعه شناسی ایران هم اندیشی دوم در باب اندیشه‌های دکتر سید جواد طباطبایی را با محوریت کتاب خواجه نظام الملک طوسی و تدوام فرهنگی ایران در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌کند.
این هم اندیشی یکشنبه ۲۰ فروردین  ۱۳۹۶ از ساعت ۱۳ الی ۱۹ در محل سالن حکمت واقع در بزرگراه کردستان، خیابان دکتر صادق آئینه وند، طبقه همکف پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور جمعی از اندیشمندان برگزار می‌شود.
برگزاری دوره آموزشی گفت‌وگوی بین ادیان اسلام و مسیحیت در ژنو
با ابتکار مرکز اسلامی و حوزه علمیه انگلیس، از 16 الی 21 مارچ 2017 دوره ویژه‌ای برای بیست نفر از فعالان و علاقه‌مندان گفت‌ وگوی اسلام و مسیحیت در شهرهای ژنو و مونته سوئیس برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری فارس، در این دوره که با همکاری شورای جهانی کلیساها و مرکز آموزش جنبش فوکولار برگزار شد، آموزش‌های تئوری و کاربردی در زمینه مبانی، سیاست‌ها و اهداف گفت‌وگوی ادیان و روابط اسلام و مسیحیت توسط حجت‌الاسلام محمدعلی شمالی مدیر مرکز اسلامی انگلیس و مؤسسه مطالعات اسلامی قم ارائه شد.
ضمناً شرکت کنندگانی که از کشورهای انگلیس، کانادا و آمریکا بودند، از نزدیک با شورای جهانی کلیساها، فدراسیون جهانی کلیسای لوتری و جنبش فوکولار آشنا شده و از مسوولان و اساتید ایشان نیز استفاده کردند.
بازدید از مقر اروپایی سازمان ملل متحد و موزه بین‌المللی نهضت اصلاح دینی در ژنو و دیدار از مراکز شیعی از اهداف این سفر بودند.
در اختتامیه این دوره آموزشی، شورای جهانی کلیساها ضمن ابراز خرسندی از این برنامه ارزنده، اظهار امیدواری کردند که بتوانند بار دیگر با همکاری دکتر شمالی، برنامه‌های آموزنده دیگری نیز برای توسعه و تعمیق گفت‌وگوهای بین ادیانی داشته باشند.
انتشار کتاب «فرهنگ‌نامه اعتکاف»
 آیت‌الله ری‌شهری
در آستانه فرارسیدن ایام البیض که جمع کثیری از هموطنان در مساجد جامع شهرها معتکف می‌شوند، کتاب «فرهنگ‌نامه اعتکاف» تألیف آیت‌الله محمدی ری شهری از سوی انتشارات دارالحدیث منتشر شد.
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، در این کتاب ارزشمند سعی شده است تمام مباحث مربوط به اعتکاف  از منظر قرآن و حدیث مورد بررسی قرار گیرند .
کتاب فرهنگنامه  اعتکاف در 350 صفحه و به قیمت 15 هزار تومان قابل استفاده برای معتکفان عزیز خواهد بود و از کتاب‌هایی است که مطالعه آن در سه روز اعتکاف بسیار سودمند است.

captcha
شماره‌های پیشین