sobhe-no.ir
151
سه شنبه، ۰۷ دی ۱۳۹۵
8

خبر

نگاهی به حمل‌ونقل عمومی پایتخت

بدهی دولت به ترافیک تهران پرداخت می‌شود؟

حال تهران خوب نیست و این موضوع را همه می دانند؛ اما کسانی که باید راه چاره برای حال بد تهران پیدا کنند، دست روی دست گذاشته اند. علت های قفل شدن خیابان ها و آلودگی هوا مشخص است و همه آن را از بر هستند. راهکارها هم مشخص است؛ اما اجرایی کردن آن به بودجه نیاز دارد. بودجه ای که چند سالی می شود دولت ها (هم دولت فعلی و هم دولت قبلی) از پرداخت آن به شهرداری شانه خالی می کنند و برای همین همچنان بخش حمل و نقل عمومی تهران چه در بخش اتوبوسرانی، چه تاکسیرانی و چه مترو دچار کمبودهایی است که گفته می‌شود به احتمال زیاد با پرداخت بدهی دولت به شهرداری قابل حل خواهدبود. شش سال می شود مترو در انتظار اختصاص سهم ۲ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی است که از سوی مجلس هشتم در سال 89 مصوب شد. در کنار این مبلغ بدهی، سهمیه سالانه بودجه را هم که هر سال کمتر از سال قبل از سوی دولت به شهرداری پرداخت می شود،اضافه کنید که موجب شده حال تهران هر روز بدتر از دیروز شود.

سیاست زدگی با چاشنی بی‌تدبیری

ترافیک تهران هم سیاسی شده است!

صبح نو

خبر

هر 3 ساعت یک ایرانی در انتظار دریافت عضو فوت می‌کند
قائم مقام اداره پیوند اعضای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: «هر سه ساعت، یک نفر ایرانی در نوبت انتظار دریافت عضو جان خود را از دست می‌دهد.» به گزارش ایرنا آقای امیر قبادی گفت: «پایه‌های اصلی اهدای عضو، ساختاری، فرهنگی و علمی هستند که بعد فرهنگ سازی و نقش رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما پررنگ‌تر و تأثیرگذارتر است. عناصر مهم در اهدای عضو خانواده، مسوولان، جامعه پزشکی، سازمان‌های مردم نهاد، رهبران دینی، نام آوران، خیران و ارگان‌های فرهنگ سازند که باید در اهدای عضو ورود کنند. جامعه علوم پزشکی به تنهایی با تمام تلاش خود 20 درصد در راستای تشویق مردم به اهدای عضو نقش دارد پس اگر اهدای عضو یک منطقه در دنیا بالا برود فقط نقش دانشگاه نیست بلکه به صورت عمده کار فرهنگ‌سازی توسط رسانه‌ها و قابل تقدیر است. تمام مسوولان مربوط و حتی خیران دست به دست هم دهند تا با فرهنگ‌سازی رضایت به اهدای عضو افزایش یابد.»
حداقل حقوق بازنشستگان در سال آینده تعیین شد
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشورگفت: «برای سال آینده دولت ۱۰۰۰ میلیارد تومان علاوه بر بودجه مصوب به ما کمک کرده تا حقوق حداقل بگیران را به یک میلیون تومان برسانیم.» به گزارش فارس، آقای محمود اسلامیان به واگذاری بیمه ملت به بازنشستگان اشاره کرد و گفت: «قرار است تا بخشی از سهام بیمه ملت به صندوق بازنشستگی واگذار شود و هدف از این طرح آن است که بازنشستگان در طرح‌های اقتصادی صندوق شرکت داده شوند.» او در مورد جزئیات بیشتر این طرح گفت: «12.5 درصد سهم بیمه ملت به 100 هزار بازنشسته در قالب وام قرض‌الحسنه واگذار می‌شود که این جزء اولین طرح‌هاست و سعی می‌کنیم سهامی را که ریسک کمتری دارند، به بازنشستگان بدهیم. به هر بازنشسته 750 هزار تومان سهام تعلق می‌گیرد و ظرف چند روز گذشته 25 هزار نفر از بازنشستگان از این طرح استقبال کرده‌اند و امیدواریم طرح‌های اقتصادی دیگری را هم به مرور اجرا کنیم.» مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور در پاسخ به اینکه چه برنامه‌ای برای افزایش کف حقوق بازنشستگان در سال 96 دارید؟ گفت: «در سال 95 دولت 700 میلیارد تومان علاوه بر بودجه مصوب به ما کمک کرد، تا کف حداقل حقوق بازنشستگان را از 700 هزار تومان به 900 هزار تومان برسانیم.» او در مورد بودجه سال 96 گفت: «برای سال 96 نیز رقم 1000 میلیارد تومان اضافه بر بودجه مصوب کرده‌اند، تا از این محل بتوانیم حقوق پایین بازنشستگان را بیش از 10 درصد افزایش دهیم و در نتیجه کف حقوق بازنشستگی برای سال آینده زیر یک میلیون و 50 هزار تومان نخواهد بود.»
واکنش سردار کمالی به معافیت افسرده‌ها از سربازی
روز یکشنبه خبری در مورد معافیت مشمولان دارای افسردگی از خدمت سربازی منتشر شد، موضوعی که صحت و سقم آن را از رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح پیگیری کردیم. سردار موسی کمالی درباره اینکه آیا مشمولان دارای افسردگی از سربازی معاف می‌شوند یا خیر؟ گفت: «برابر قانون و آیین‌نامه‌های موجود تمامی مشمولان دارای افسردگی اعم از خفیف و شدید از سربازی معاف نمی‌شوند بلکه معاف از رزم خواهند شد.» او با بیان اینکه امکان معافیت از سربازی به دلیل افسردگی وجود ندارد، گفت: «بنابراین اظهاراتی که در مورد معافیت مشمولان و سربازان دارای افسردگی منتشر شده، مورد تأیید نیست.» رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح درباره سربازانی که ممکن است در حین خدمت به افسردگی مبتلا شوند گفت: «در صورتی که علائم افسردگی در سربازان بروز پیدا کرده و یا آنان به این دلیل به ستاد کل نیروهای مسلح مراجعه کنند در حین خدمت نیز این افراد تحت بررسی قرار گرفته و در صورت تأیید افسردگی، معاف از رزم از خدمت‌شان صادر خواهد شد.»  
طرح ویژه پلیس برای برخورد با خودروهای شخصی  
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از آغاز طرح برخورد با ورود مسافربرهای شخصی و غیرمجاز به پایانه‌های تاکسیرانی خبر داد. سردار محمدرضا مهماندار درباره اجرای این طرح گفت: «در راستای ساماندهی حمل و نقل مسافر و برخورد با مسافربرهای شخصی و غیرمجاز در پایانه‌های تاکسیرانی این طرح به مرحله اجرا درآمده است و بر این اساس با تمامی خودروهای شخصی و غیرمجاز که وارد پایانه‌های مسافربری شده برابر قانون برخورد خواهد شد.» او با بیان اینکه دوربین‌هایی نیز برای برخورد با ورود خودروهای شخصی و غیرمجاز در ورودی پایانه‌های تاکسیرانی نصب شده، ادامه داد:‌ «علاوه بر دوربین‌ها، مأموران راهور درتمام پایانه‌های تاکسیرانی نیز مستقر شده و نسبت به اعمال قانون این تخلف اقدام خواهند کرد.» رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با بیان اینکه در اجرای این طرح تمام خودروهای غیرمجاز اعم از پلاک تهران و شهرستان جریمه خواهند شد، گفت:‌ «اجرای این طرح در روزهای آتی نیز ادامه خواهد داشت.» مهماندار با تأکید بر اینکه فقط تاکسی‌ها مجاز به ورود به پایانه‌های تاکسیرانی هستند، درباره مبلغ جریمه این خودروها نیز گفت: «برابر قانون توقف وسایل نقلیه در ایستگاه وسایل حمل و نقل عمومی 30 هزار تومان و حمل مسافر توسط خودروهای شخصی و غیرمجاز نیز 30 هزار تومان جریمه در پی دارد، بنابراین اگر خودرویی شخصی وارد پایانه شده و اقدام به مسافربری هم بکند در مجموع 60 هزار تومان جریمه خواهد شد.»

 

captcha
شماره‌های پیشین