sobhe-no.ir
151
سه شنبه، ۰۷ دی ۱۳۹۵
1
آمار تلگرام‌بازی ایرانیان درآمد

اعتیاد میلیاردی

رییس پژوهشگاه فضای مجازی کشور گفته است که 11 هزار کانال تلگرامی وجود دارد که بیش از 5 هزار عضو دارند. مدیران این کانال‌ها طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی باید هویت خودشان را با ثبت‌نام در یک سامانه اینترنتی برای وزارت ارشاد احراز کنند.

روایت جامعه‌شناختی دکتر علیرضا شجاعی‌زند از دو دوره رهبری در جمهوری اسلامی ا

خط امامی‌های ضد ولایت فقیه

واکنش‌ها به سی‌فعال ضدانقلاب در ارسال نامه‌ای به دونالد ترامپ رئیس‌جمهور جدید آمریکا که در آن خواستار افزایش تحریم‌ها علیه ایران شده‌اند، روبه افزایش است

سی‌وطن فروش

نامه جمعی از فعالان سیاسی خارج‌نشین به ترامپ و درخواست اعمال تحریم علیه ایران، یادآور جریانی بود که در قضایای 88 سردمداری می‌کرد. جریانی که تمام تلاش خود را کرد تا با ایجاد آشوب و بلوا در کشور، زمینه‌ساز فشارهای بین‌المللی بر ایران باشد، اما حضور اجتماعی این جریان در کشور نتوانست تا بیشتر از 9 دی دوام بیاورد.

آزمونی برای مبارزه ساختاری با فساد

تکه‌ای از یک پازل بزرگ

بازی حیثیتی با نیروهای فرهنگی انقلاب

پایان اصول‌گرایی غیرانقلابی

نگاهی به حمل‌ونقل عمومی پایتخت

بدهی دولت به ترافیک تهران پرداخت می‌شود؟

حال تهران خوب نیست و این موضوع را همه می دانند؛ اما کسانی که باید راه چاره برای حال بد تهران پیدا کنند، دست روی دست گذاشته اند. علت های قفل شدن خیابان ها و آلودگی هوا مشخص است و همه آن را از بر هستند. راهکارها هم مشخص است؛ اما اجرایی کردن آن به بودجه نیاز دارد. بودجه ای که چند سالی می شود دولت ها (هم دولت فعلی و هم دولت قبلی) از پرداخت آن به شهرداری شانه خالی می کنند و برای همین همچنان بخش حمل و نقل عمومی تهران چه در بخش اتوبوسرانی، چه تاکسیرانی و چه مترو دچار کمبودهایی است که گفته می‌شود به احتمال زیاد با پرداخت بدهی دولت به شهرداری قابل حل خواهدبود. شش سال می شود مترو در انتظار اختصاص سهم ۲ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی است که از سوی مجلس هشتم در سال 89 مصوب شد. در کنار این مبلغ بدهی، سهمیه سالانه بودجه را هم که هر سال کمتر از سال قبل از سوی دولت به شهرداری پرداخت می شود،اضافه کنید که موجب شده حال تهران هر روز بدتر از دیروز شود.

سردار جوانی در گفت‌وگو با «صبح نو»:

#ایران_سوریه_نشد

«عاشورای سبز»! روزی که حرمت امام مظلوم حفظ نشد، حمله به عزاداران و نمازگزاران ظهر عاشورا و هلهله و شادی و زدن بوق‌های ممتد، اتفاقاتی بود که جنبش سبز رقم زد، اما حركت عظیم روز نهم دى ماه 88 حجت را بر همه تمام كرد.۹دی حماسه‌ای عجیب بود؛ یکپارچگی مردم نه برای حمایت از دولت یا رییس جمهور بلکه اتحاد مردم فقط برای دفاع از هویت نظام جمهوری اسلامی بود؛ دفاع از ولایت فقیه، دفاع از رهبری و دفاع از ارزش‌های اسلامی و نکته‌ای که نهم دی را متمایز می‌کند، حضور میلیونی مردم و نمایش اعتماد به نظام در اوج فضاسازی دشمنان خارجی و داخلی بود.

درنگی بر وضعیت تولیدات ثبت‌نام کرده در جشنواره فیلم فجر

پرش هنر و تجربه‌ای در جدول تولید

طبق آخرین اعلام رسمی دبیرخانه سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر، امسال 256 اثر به دبیرخانه ارسال شده است که از این تعداد 73 اثر، فیلم‌های بلند سینمایی، 82 اثر، مستند، 64 اثر در بخش هنروتجربه و 37 اثر فیلم‌های اول هستند، اما اگر جشنواره را تکه‌ای البته مهم از پازل سینما بدانیم، باید این آمار را از دو وجه چگونگی طی کردن پروسه تولید و نحوه اکران، آنالیز کنیم.

سرمقاله

چالش رأی‌های ریخته

صبح نو

سرمقاله

چالش رأی‌های ریخته

پژوهش‌های میدانی می‌گوید که شاخص‌های رشد و کاهش محبوبیت برخی جریانات سیاسی دست‌خوش دگرگونی‌هایی قابل‌توجه شده است؛ این‌که عوامل یا علل این اتفاق چیست، موضوعی قابل‌توجه است که باید در جای دیگری بدان پرداخت؛ اما آنچه روی‌داد از باب صحنه اجتماعی ناظر به انتخابات 96، می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد. در واقع کلیدی که در 92 ساخته و عرضه شد، نتوانست قفل‌های معهود را بگشاید و این ناکارآمدی موجبات کاهش سرمایه اجتماعی دولت را فراهم آورد؛ اما اینک پرسش این است که ریزش رأی مذکور به کجا سرازیر خواهد شد؟ ظاهراً کسی می‌تواند این رای‌ریخته ناشی از پایگاه متزلزل 50 و 7دهم درصدی انتخابات گذشته ریاست‌جمهوری را از آن خود سازد که تغییر وضع موجود را نمایندگی کند. دولت، مسوول و مدافع وضعیت کنونی است که به نقل از سران آن، درگیر‌ودار مشکلاتی نظیر اشتغال و رکود  است و مداوم وعده می‌دهد که در دوره آتی این مسائل را حل خواهد کرد. وعده‌ای که احتمال مسموع افتادن آن در شرایط کنونی میان افکار عمومی دور از نظر به نظر می‌رسد، مگر آن‌که آن‌ها موفق شوند تا دوگانه‌سازی‌ای نظیر جنگ و صلح را برای فضای رقابت‌ها حاکم و تثبیت کنند. بخش عمده‌ای از رأی ایجاد‌شده از ماحصل ناتوانی #دولت_حرف، احتمالاً در موقعیت رقیب این مشکلات سر بر خواهد آورد، آن‌هم به نحوی که رقیب مذکور بتواند با گزاره‌هایی خاص و ابتکاری، اعتماد عمومی را احیا و جذب کند. تا این‌جای کار، دشوارترین گزینه، رسیدن به همان گزاره‌های سلبی و ایجابی است که همزمان بتواند از اشتباه‌کاری‌های موجود بگذرد و در عین‌حال طرحی نو در اندازد. این چالشی است فراروی جریان انقلابی که می‌خواهد سکا‌نداری اداره کشور را در اختیار بگیرد و ساده‌ترین ابزار دست‌یابی به چنین گزینه‌هایی، ندادن وعده‌هایی غیرعملی، رؤیایی و شعاری است که دیگران معمولاً داده‌اند و امید ملت را به یأس مبدل کرده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین