sobhe-no.ir
1462
چهارشنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۱
8
روزمره نویسی

کرونا مثل هیچ‌چیز نیست

کوتاه درباره دوشنبه‌ای که اختلال اینترنت اعصاب همه را خرد کرد

قطع کن، ولی قبلش بگو

محمدناصر حق‌خواه| دو روز پیش بود که به‌شکل ناگهانی عده زیادی از کاربران در ساعات میانه روز درباره قطع‌شدن خطوط ارتباطی اینترنت یا سرعت کم و قطع و وصل مکرر اینترنت خانگی و همراه توئیت و استوری گذاشتند و از بقیه کاربران دراین‌باره سؤال کردند. البته همزمان خطوط ارتباطی تلفن همراه هم به مشکل خورده بود و پیام‌رسانی یا تماس تلفنی هم به‌سختی و گاه با تأخیر زیاد انجام می‌شد. پس از مدتی و ردوبدل‌شدن این سؤالات بین کاربران، مشخص شد که بعضی‌ها هنوز به اینترنت دسترسی دارند و سیم‌کارت شان هم خط می‌دهد و مشکل احتمالا مربوط به بخش‌هایی خاص از شهر تهران است. پس از چند ساعت و بعد از اطلاع‌یافتن همه از مشکل بود که اطلاعیه رسمی هم رسید و با تأیید این اختلال، دلیل آن هم به مردم اطلاع‌رسانی شد. اما خطوط اینترنت و موبایل چرا قطع شدند و آیا امکان رفع این مشکل وجود نداشت؟ اگر مشکل گریزناپذیر بود، آیا امکان اطلاع‌رسانی بهتر و شفاف‌تر باتوجه‌به اینکه دسترسی به اینترنت برای بعضی‌ها مساوی با ارتزاق روزانه است، وجود نداشت؟

چهره نگاری

اعلام مرگ الظواهری

موج نگاری

ششمین انقراض بزرگ زمین

صبح نو

موج نگاری

ششمین انقراض بزرگ زمین

چند روز پیش مجموعه‌ای از تصاویری منتشر شد که توجه دنیا را به خود جلب کرد. مجموعه‌ای با عنوان «سلفی‌های آخرالزمان» که هوش مصنوعی DALL-E آن‌ها را منتشر کرد. از این هوش مصنوعی خواسته شد تصاویری را که مردم آخرالزمان از خود ثبت می‌کنند، پیش‌بینی کند و این تصاویر باورنکردنی بود. انسان‌هایی که در شهرهای سوخته و در میان دود و سرخی آتش ایستاده‌اند و با پوست‌های جمع‌شده و درحال ذوب‌شدن به دوربین خیره ماند‌ه‌اند. انسان‌هایی که لباس‌های عادی اما تکه‌و‌پاره و از فرم افتاده پوشیده‌اند و چهره‌هایشان رنج و درد بسیاری دارد که شبیه به فیلم‌های تخیلی ژانر وحشت است. این نتایج کابوس‌وار اما بارها به بحث گذاشته شده است. بسیاری از افراد تاکنون درباره آینده زمین گفت‌وگو کرده‌اند و در بازه‌های دور و نزدیک، برخی از این پیشگویی‌ها تحقق یافته است. امروز که سیلاب در دل تابستان بخش‌هایی از خاورمیانه را با خود می‌برد و جنگل‌های کالیفرنیا در آتشی باورناپذیر و بی‌سابقه می‌سوزند، همه‌وهمه نشان‌دهنده تحقق برخی از این پیشگویی‌هاست.
 زمین رو به نابودی می‌رود و خودخواهی انسان مدرن به این روند دامن می‌زند و روزبه‌روز زمین را بیشتر به تاراج می‌برد. دیروز هم دانشمند ژاپنی، کونیو کایهو، در مقاله‌ای از ششمین انقراض بزرگ زمین گفت و اعلام کرد که تا پایان سال2500 چنین اتفاقی رخ نخواهد داد، اما پس از آن می‌توان انتظارش را داشت. این متخصص وضعیت آب‌وهوایی زمین می‌گوید: برای نجات ساکنان زمین و جلوگیری از انقراض دسته‌جمعی، باید کاری انجام داد.
 در 540میلیون سال گذشته زمین که پنج انقراض بزرگ رقم خورده است، 95درصد از گونه‌های روی زمین از بین رفته‌اند و گونه‌های جدید به زمین پا گذاشته‌اند. سؤال بعدی و سؤال مهم دانشمندان این است که انقراض بزرگ بعدی چه زمان از راه می‌رسد و همه این‌ها در حالی است که از آخرین انقراض بزرگ روی کره زمین، حدود 540میلیون سال می‌گذرد. در دهه‌های گذشته و پس از انقلاب صنعتی، فرایند تخریب زمین از آنچه پیش‌بینی می‌شد، سریع‌تر اتفاق افتاد و این مسئله، دانشمندان را با چالشی بزرگ روبه‌‌رو ساخته است. تغییرات آب‌وهوایی زمین که هرسال نمود بیشتری پیدا می‌کند، برخی شاخص‌های انقراض بزرگ را در دل خود جای داده است. میانگین دمای سطح زمین، رابطه‌ای مستقیم با این خطر جدی دارد و کاهش تنوع زیستی نیز یکی از نشانه‌های آن است. کایهو می‌گوید: یکی از نشانه‌های انقراض دسته‌جمعی کاهش دما تا 7درجه سانتی‌گراد است و از آن طرف، گرمایش زمین نیز می‌تواند به همان اندازه خطرناک باشد. او این احتمال را مطرح می‌کند که تا زمانی نه‌چندان دور و در نسبت با عمر کره زمین، به‌زودی دما 9درجه سانتی‌گراد افزایش خواهد یافت و 9درجه یعنی احتمال بزرگ‌ترین انقراض دسته‌جمعی بشر. افزایش دمای 5درجه سانتی‌گرادی کره زمین می‌تواند باعث انقراض بشر شود، اما احتمالات جدید این رقم را 9درجه معرفی کرده‌اند. از زمان انقلاب صنعتی تاکنون، دمای کره زمین حدود 2درجه سانتی‌گراد افزایش داشته است و این گرمایش به تغییرات آب‌وهوایی جدی و خسارات جبران‌ناپذیر زیادی به منابع کره زمین منجر شده است. با نرخ فعلی انتشار گازهای گلخانه‌ای در سراسر جهان، تا پایان این قرن با 4.4درجه سانتی‌گراد افزایش دما مواجه خواهیم بود و کایهو پیش‌بینی می‌کند که در بدترین سناریو ممکن، تغییر دما تا 9درجه سانتی‌گراد، تا 2500 رخ نمی‌دهد، اما پس از آن همه‌چیز به عملکرد انسان بستگی دارد. 

captcha
شماره‌های پیشین