sobhe-no.ir
1462
چهارشنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۱
8
روزمره نویسی

کرونا مثل هیچ‌چیز نیست

کوتاه درباره دوشنبه‌ای که اختلال اینترنت اعصاب همه را خرد کرد

قطع کن، ولی قبلش بگو

محمدناصر حق‌خواه| دو روز پیش بود که به‌شکل ناگهانی عده زیادی از کاربران در ساعات میانه روز درباره قطع‌شدن خطوط ارتباطی اینترنت یا سرعت کم و قطع و وصل مکرر اینترنت خانگی و همراه توئیت و استوری گذاشتند و از بقیه کاربران دراین‌باره سؤال کردند. البته همزمان خطوط ارتباطی تلفن همراه هم به مشکل خورده بود و پیام‌رسانی یا تماس تلفنی هم به‌سختی و گاه با تأخیر زیاد انجام می‌شد. پس از مدتی و ردوبدل‌شدن این سؤالات بین کاربران، مشخص شد که بعضی‌ها هنوز به اینترنت دسترسی دارند و سیم‌کارت شان هم خط می‌دهد و مشکل احتمالا مربوط به بخش‌هایی خاص از شهر تهران است. پس از چند ساعت و بعد از اطلاع‌یافتن همه از مشکل بود که اطلاعیه رسمی هم رسید و با تأیید این اختلال، دلیل آن هم به مردم اطلاع‌رسانی شد. اما خطوط اینترنت و موبایل چرا قطع شدند و آیا امکان رفع این مشکل وجود نداشت؟ اگر مشکل گریزناپذیر بود، آیا امکان اطلاع‌رسانی بهتر و شفاف‌تر باتوجه‌به اینکه دسترسی به اینترنت برای بعضی‌ها مساوی با ارتزاق روزانه است، وجود نداشت؟

چهره نگاری

اعلام مرگ الظواهری

موج نگاری

ششمین انقراض بزرگ زمین

صبح نو

روزمره نویسی

کرونا مثل هیچ‌چیز نیست

«کرونا دیگه مث سرماخوردگیه»، «از این به بعد همون جوری که می‌گن سرماخوردیم و کسی تعجب نمی‌کنه، کرونا هم می‌گیرن»، «دیگه باید با کرونا زندگی کنیم». 
این جملات و جمله‌های مشابه آن را این روزها زیاد می‌شنویم. 
به‌ویژه پس از واکسیناسیون درصد چشمگیری از مردم و افت کاملا محسوس درصد فوتی‌ها و مبتلایان کرونا، خیلی‌ها به باوری رسیده‌اند که پیامد آن چیزهایی مثل همان سه جمله اول است.  سه جمله‌ای که غیر از آخری هیچ‌کدام درست نیست. 
بله، ما باید با کرونا زندگی کنیم و کرونا احتمالا بخشی از بیماری‌های واگیر و نه‌چندان خطرناک عصر ما خواهد ماند؛ اما تجربه نگارنده در ابتلای اخیرش به کرونا این است که این بیماری هرچقدر هم که با واکسن زهرش را بگیریم و خفیفش کنیم، اصلا مثل سرماخوردگی نیست. 
کرونا فقط آن جاهایی را که سرماخوردگی به هم می‌ریزد، به هم نمی‌ریزد؛ فقط آب‌ریزش و گلودرد و کوفتگی نیست. 
کرونا ضعف اساسی و قوی است و بی‌حالی که تا روزها ادامه دارد، اعصابی که تا مدت‌ها بعد از مریضی هم سست است و بویایی و چشایی ازدست‌رفته‌ای که شاید به این راحتی‌ها بازنگردد و نفسی که به این راحتی‌ها راست نشود. 
کرونا شاید مثل قدیم جان نگیرد و کمی با مدد علم کنترلش کرده باشیم، اما هنوز چیز سهمگینی است و مهم‌تر از دوره نقاهت، گاهی دوره پس از نقاهت سختی هم دارد که می‌تواند تا چند ماه خیلی چیزها را به هم بریزد. 
البته که خیلی از کروناهای این روزها هم در حد همان سرماخوردگی است و زود رفع می‌شود، اما وقتی آدمیزاد عاقل می‌تواند با رعایت بعضی حداقل‌ها خودش را از کرونا دور کند، بهتر است که همین کار را انجام دهد. 
همین استفاده از ترکیب «آدم عاقل» و کمی خشونت در نوشتن و لحن تغییریافته‌ای که در خودم می‌بینم، همان باقی‌مانده‌های هنوز کرونایی است که احتمالا تا چند وقت همراه ما خواهد بود. 
پس در عین نترسیدن و اعتماد به علم و واکسن و درمان، بد نیست زیاد از حد هم شل نگیریم؛ چون کرونا شل نکرده است و هنوز گاهی آن روی ناجورش را به رخ مان می‌کشد.

captcha
شماره‌های پیشین