sobhe-no.ir
1462
چهارشنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۱
7
یادداشت

زنگ خطر تالاب‌ها

علی ارواحی متخصص مدیریت زیست‌بوم‌های تالابی / تدوین و تصویب برنامه‌های مدیریتی به‌تنهایی زمینه حفاظت و احیای تالاب‌های کشور را فراهم نمی‌کند و چه بسا با گذشت زمان، اینگونه تداعی شود که برنامه‌های مدیریتی کمکی به مدیریت یکپارچه و حفاظت موثر تالاب‌ها نکرده و اعتماد ذی‌نفعان نسبت‌به سودمندی این دست برنامه‌ها، از دست برود

نگاه

بذر جنگ جدید در اروپا

حنیف غفاری دکترای روابط بین‌الملل

گفتار

مهربانی‌های معضل‌ساز

صبح نو

گفتار

مهربانی‌های معضل‌ساز

این روزها در اتفاقاتی که سیل رقم زده است، سگ‌های زنده‌یاب نقش پررنگی داشتند، همان‌طور که در دیگر حوادث نیز این سگ‌ها نقش مهمی را بازی می‌کنند. این سگ‌ها برای این کار تربیت شده‌اند و سگ‌هایی ارزشمند محسوب می‌شوند.
در کنار آن مهربانی زیاد و ناآگاهانه‌ای که در برخی به‌ظاهر طرفداران حیوانات در حق سگ‌های ولگرد می‌کنند، آن‌ها را به موجودی تماما مضر برای محیط‌زیست و جامعه تبدیل می‌کند. سگ‌های ولگرد بر اثر غذا دادن برخی مردم ناآگاه زادوولد بیش تری کرده، گاهی با گرگ‌ها آمیزش می‌کنند و گرگاس‌ها را که گونه‌ای خطرناک برای انسان و جامعه است به وجود می‌آورند. گرگاس‌ها ظاهر سگ و ذات خطرناک گرگ را دارند، می‌توانند به‌راحتی از دیوار خانه‌ها بالا بروند و به مردم و اهالی یک روستا ضربه‌های جانی وارد کنند.
حال عده‌ای که سگ را فقط به چشم یک حیوان اهلی می‌بینند، برای ازبین‌بردن پنجاه قلاده سگ ولگرد دلسوزی کرده، کمپین محافظت از سگ‌ها را برپا و اعلام کرده‌اند که هزار سگ با ضربه تیر تفنگ کشته شده‌ا‌ند. درصورتی‌که این موضوع صحت ندارد. مهم‌تر از آن اینکه نباید سگی را که برای نجات جان انسان تربیت شده در کنار گرگاسی قرار دهیم که می‌تواند به‌راحتی جان انسان را بگیرد.

captcha
شماره‌های پیشین