sobhe-no.ir
1462
چهارشنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۱
15
یادداشتی بر نمایش‌ «تن‌داده» به کارگردانی منصور صلواتی

یورش به فرهنگ عادی‌سازی

ابراهیم مهدی‌زاده داستان‌نویس و منتقد

کتاب و ادبیات

«قبیله برمودا» منتشر شد

«قبیله برمودا» حاصل دوسال تحقیق و مطالعه نویسنده درمورد سرخپوستان آمریکای شمالی(داکوتا) است؛ قبیله‌ای که هنوز هم در آن منطقه زندگی می‌کنند و آداب و رسوم جالبی دارند، آداب و رسومی شبیه مسلمانان

محفل عاشورایی سینمای ایران؛

«به خاطر هانیه» با واقعه کربلا همذات‌پنداری کرد

تجسمی

تایپوگرافی «عاشورا» به «لاله» رسید

صبح نو

محفل عاشورایی سینمای ایران؛

«به خاطر هانیه» با واقعه کربلا همذات‌پنداری کرد

سومین روز از سوگواره «سینما تکیه» عصر روز دوشنبه دهم مردادماه ۱۴۰۱ با حضور سیدمهدی جوادی، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، محسن علی‌اکبری، مدیرتولید فیلم «به خاطر هانیه»، مهوش افشارپناه، بازیگر این فیلم، مهدی کریمی، تهیه‌کننده «آژانس شیشه‌ای»، علی روئین‌تن، نویسنده و کارگردان و تنی چند از سینماگران و علاقه‌مندان به سینما و هنر در سالن زنده‌یاد عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.
 
«به خاطر هانیه» با واقعه کربلا همذات‌پنداری کرد
 محسن علی‌اکبری که به‌عنوان مدیرتولید اثر عاشورایی «به خاطر هانیه» در برنامه حاضر شده بود، گفت: سینمای ایران هیچ‌وقت صاحب محفلی این‌چنینی نبوده و خوشحالم که بنیاد سینمایی فارابی محفل «سینما تکیه» را راه‌اندازی کرده است. امیدوارم این مجلس سال‌به‌سال پربارتر شود و هنرمندان ما هم صاحب تکیه‌ای برای عزای سید و سالار شهیدان شوند و با حضور بیش تر هنرمندان در این مراسم در راستای اعتلای بیش تر سینمای عاشورایی و دینی قدم برداریم. او در ادامه با اشاره به خاطرات خود از دوران تولید فیلم «به خاطر هانیه» بیان کرد: همه‌چیز در سینما از ایده و فیلمنامه شروع می‌شود و این ایده و فیلمنامه خوب است که در سینمای دینی و ارزشی مهم‌تر از هر بخش دیگری است. «به خاطر هانیه» یک ایده خوب از طرف کیومرث پوراحمد بود که با نگارش فیلمنامه‌ای خوب به فیلمی ماندگار در عرصه سینمای دینی ما بدل شد.
او افزود: داستان این فیلم اینگونه شکل گرفته بود که زنده‌یاد اصغر عبداللهی و کیومرث پوراحمد در سفری که به بوشهر داشتند، دیده بودند در فضای آیینی و سنتی این شهر می‌توانند یک فیلم خوب را بسازند. «به خاطر هانیه» در فضای موزیکال و سوز و آهی که در مراسم عاشورای حسینی در جنوب کشور وجود دارد، ساخته شده است. البته اکثر مردم ایران با آواهای جنوبی در محرم آشنایی دارند و این آوا و نواها برای مردم تمام کشور زیبا و دلنشین است. علی اکبری در ادامه صحبت‌های خود بیان کرد: «به خاطر هانیه» تعمدا در فصل گرما ساخته شد تا به‌صورت نمادین هم که شده با واقعه کربلا همذات‌پنداری کند. این نمادها به ارتباط مخاطب با فیلم کمک بسیاری کرد و سکانس‌های عطش را برای مخاطب باورپذیرتر کرده بود. او درباره کار با یک کودک یا نوجوان در این فیلم گفت: کار با بشیرو بسیار سخت و دشوار بود. او از بین ۲۵کودک و نوجوان از روستاهای اطراف بوشهر انتخاب شد و توانست به‌خوبی این نقش را ایفا کند. در سکانسی که او دمام می‌زند درحقیقت زمان دمام‌زنی‌اش دو ساعت بود تا جایی که از حال خود خارج می‌شود.
تهیه‌کننده «به خاطر هانیه» در پایان صحبت‌های خود یادآور شد: به کیومرث پوراحمد باید تبریک بگویم که بارها به اثبات رسانده چگونه می‌تواند از کودکان آماتور در فیلمش بازی حرفه‌ای بگیرد.
 
فیلمی که یک اثر دلی بود
 در ادامه این مراسم مهوش افشارپناه، بازیگر فیلم «به خاطر هانیه» گفت: زمان زیادی از تولید این فیلم گذشته است و من به همین دلیل خاطره چندانی از این فیلم به یاد ندارم. تنها موضوعی که در خاطرم باقی مانده، این است که همه گروه با عشق و علاقه در فیلم سینمایی «به‌خاطر هانیه» کار کردند و به‌واقع این فیلم یک کار دلی بود. در ابتدا قرار بود نام این فیلم «زخم کهنه» باشد و مبنای آن هم همان زخمی بود که در صورت من بود.
افشارپناه با بیان اینکه «به‌خاطر هانیه» در جشنواره فیلم فجر آن سال خوب دیده شد اما در اکران مهجور ماند و دیده نشد، اظهار کرد: خوشحالم که در فیلم «به‌خاطر هانیه» یک کار گروهی خوب انجام شد. به یاد دارم که در آن دوران آقای علی‌ اکبری بهترین شرایط را برای تولید این فیلم فراهم کردند.

captcha
شماره‌های پیشین