sobhe-no.ir
1462
چهارشنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۱
12

صبح نو

رییس مجلس شورای اسلامی:

خلأ هوشمندسازی در اجرای طرح دارویار مردم را اذیت خواهد کرد

  مدتی است ساماندهی بازار دارو دغدغه دولت شده است که با حذف ارز ترخیصی و اجرای طرح دارویار سعی در کنترل آن دارد. رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی دارو غلط‌ترین حرف ممکن در اجرای طرح دارویار است، گفت: مردم عزیز باید بدانند ما در حوزه دارو و یارانه‌ها به هیچ عنوان ظرفیت ارز را حذف نخواهیم کرد، در حقیقت یارانه‌ها به‌صورت مستقیم به خود افراد پرداخت می‌شود.
 محمدباقر قالیباف در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی پس از قرائت گزارش کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره طرح دارویار گفت: بحث مربوط به دارو در کشور بسیار مهم و اساسی است، متاسفانه بحث مصطلحی در زمینه ارز ترجیحی دارو مطرح می‌شود که همه جا می‌گویند حذف ارز ترجیحی از دارو صورت خواهد گرفت که این غلط‌ترین حرف ممکنی است که زده می‌شود.
وی تاکید کرد: مردم عزیز باید بدانند ما در حوزه یارانه دارو و یارانه‌ها به هیچ عنوان، ظرفیت ارز را حذف نخواهیم کرد، درحقیقت یارانه‌ها به‌صورت مستقیم به خود افراد پرداخت می‌شود، به‌صورتی‌که شرکت‌های بیمه‌گذار این یارانه را در اختیار بیمار قرار می‌دهند؛ لذا این آرامش باید در جامعه باشد که ارز دارو به‌هیچ‌عنوان حذف نمی‌شود و نه قانونگذار و نه دولت به هیچ عنوان چنین سیاستی را ندارند و نخواهند داشت.
رییس مجلس شورای اسلامی، ضمانت اجرای این طرح را هوشمندسازی دانست و گفت: اگر خلائی در زمینه هوشمندسازی وجود داشته باشد و این موضوع در اجرای طرح دارویار صورت نگیرد، مطمئن باشید مردم اذیت خواهند شد، علاوه بر این افرادی که فاسد بوده و در حوزه‌‌های دارو منفعت می‌بردند به‌صورت ریالی منفعت خود را خواهند برد.
قالیباف با یادآوری اینکه سال گذشته و امسال در تبصره7 قانون بودجه استفاده از نسخ الکترونیکی را در قانون بودجه داشتیم، اضافه کرد: نسخه و نسخه‌پیچی در داروخانه باید به‌صورت الکترونیکی باشد و پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان باید کامل باشد، این مهم به همان اندازه اجرای طرح دارویار از اهمیت بالایی برخوردار بوده و ما در مجلس به‌صورت جدی پیگیر اجرای دقیق این موضوع خواهیم بود.
 
نباید هیچ فرد ایرانی تحت پوشش بیمه نباشد
وی تاکید کرد: اگر فردی در کشور تحت پوشش بیمه قرار نگیرد نمی‌تواند از این امکان استفاده کند، پس ما نباید هیچ فرد ایرانی داشته باشیم که تحت پوشش بیمه سلامت یا تامین اجتماعی و بیمه‌های ما نباشد. البته امسال در مجلس برای سه دهک پایین جامعه پیش‌بینی کردیم که برای پنج‌میلیون و 300هزار نفر از افرادی که بیمه نبودند، پوشش بیمه‌ای انجام گیرد. طبق آخرین اخبار تا پایان خردادماه پنج‌میلیون و 92هزار نفر به‌صورت غیرحضوری تحت پوشش بیمه قرار گرفتند که امیدواریم جمعیت باقی‌مانده نیز که بیشتر مشکل هویتی داشتند، به‌زودی تحت پوشش بیمه قرار گیرند که در این زمینه باید از وزارت بهداشت تقدیر و تشکر کرد.
رییس قوه مقننه ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود حدود 5 الی 6میلیون نفر دیگر در کشور هنوز تحت پوشش بیمه‌ای قرار نداشته باشند که این افراد نیز باید هر‌چه سریع‌تر تحت پوشش قرار گرفته تا با اجرای این طرح با مشکل افزایش قیمت دارو مواجه نشوند. صندوق حمایت از بیماران صعب‌العلاج‌ نیز در تکمیل کارت سلامت به این موضوع کمک می کند.
 
اجرای درست و دقیق طرح دارویار
 قالیباف با بیان اینکه اجرای طرح تحول سلامت تجربه پیش روی ما برای اجرای هرچه بهتر طرح دارویار است، افزود: اجرای طرح تحول سلامت تابلوی تمام‌عیاری برای اجرای درست و دقیق طرح دارویار است که اجرای آن علاوه‌بر نقاط مثبت قابل‌تقدیر با نقاط ضعفی نیز همراه بود که اگر این ضعف‌ها اینجا نیز تکرار شود هزینه‌های اضافی به بیت‌المال تحمیل می‌شود و منفعت آن به مردم نخواهد رسید.
 وی تصریح کرد: پولی که از بیمه‌ها به داروخانه‌ها منتقل می‌شود 5 الی 6ماه زمان می‌برد، حتی در برخی موارد 8 الی 9ماه این موضوع مشمول زمان شده است. خواهش من این است سازمان برنامه و وزارت بهداشت با تکمیل پرونده الکترونیک سلامت، پول مربوط به بیمه دارو را صرف هزینه‌های دیگری که در قانون هم پیش‌بینی شده، شود؛ به تعبیر دیگر، پول مربوط به دارو باید پول رنگی باشد و دقیقا همان پول باید طبق قانون به‌صورت برخط به داروخانه‌ها تزریق شود. این ارقام ماهانه معادل سه تا پنج‌هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.
رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مواد اصلی و داروهایی که به‌صورت ارزی وارد کشور می‌کنیم و در اختیار شرکت‌های تولیدی قرار می‌دهیم، نیازمند نظارت دقیق بر این ارز، میزان خرید و توزیع به وقت آن برای تولید دارو است و در این زمینه بانک مرکزی، وزارت بهداشت به‌ویژه سازمان غذاودارو به این موضوع توجه داشته باشند که بیماران چه در حوزه سرپایی و چه افرادی که در بیمارستان‌ها هستند، در حوزه تامین دارو با مشکل مواجه نشوند.

captcha
شماره‌های پیشین