sobhe-no.ir
1461
سه شنبه، ۱۱ مرداد ۱۴۰۱
6

صبح نو

درخواست کارگردانان برای جلوگیری از بحران بیکاری در سینما

شورای مرکزی کانون کارگردانان خانه سینما از محمد خزاعی، رییس سازمان سینمایی خواست تا در دوران سخت اقتصادی در برابر سنگ‌اندازی‌ها در حوزه تولیدات شبکه نمایش خانگی تدبیری بیندیشد.
اسفند سال گذشته جمعی از کارگردان‌های سینما برای بحرانی که پیش‌بینی می‌کردند امسال برای خیل عظیمی از اعضای صنوف سینمایی رخ دهد، ابراز نگرانی کرده و نسبت‌به عواقب آن هشدار دادند. آن‌ها معتقد بودند با شرایطی که در جریان صدور پروانه ساخت و نمایش سینمایی و همین‌طور در ساترا و سامانه الماس (سامانه صدور مجوز تولید سریال در VOD) در شبکه نمایش خانگی ایجاد شده، سینمای ایران با یک بحران شدید بیکاری در بهار و تابستان ۱۴۰۱ مواجه خواهد شد.
حال در نیمه تابستان1401 شورای مرکزی کانون کارگردانان در نامه‌ای خطاب به محمد خزاعی خواستار اندیشیده شدن تمهیدی برای رفع بحران بیکاری شده است.
در این نامه آمده است: «همانگونه که استحضار دارید و برابر نامه هشدارآمیز سال گذشته ۲۸صنف سینمایی درخصوص ابراز نگرانی از فرایند صدور مجوز تولید و پخش آثار نمایش خانگی ازسوی ساترا و نیز باتوجه‌به چگونگی رویکرد و عملکرد سختگیرانه آن در ماه‌های اخیر، قابل پیش‌بینی بود که سیاست و رویه فعلی ساترا نتیجه‌ای جز سنگ‌اندازی، بی‌توجهی به جریان تولید و درنهایت رکود و بیکاری اهالی سینما نخواهد داشت.
اینک و باتوجه‌به مشکلات بی‌شمار معیشتی که با ادامه این روند پیش‌روی فعالان و اهالی سینما قرار گرفته و بی‌تردید با راکد نگه داشته‌شدن جریان تولید و پخش آثار نمایش خانگی، ما را با بحران بیکاری‌های بیش تری مواجه خواهد کرد، یک‌بار دیگر درخواست می‌شود دلسوزانه و در پاسخ به مطالبه بحق سینماگران دراین‌باره شرایطی فراهم نمایید تا در این دوران سخت اقتصادی با تدبیر و درایت جنابعالی  این گره بزرگ از مشکلات اهالی فرهنگ گشوده شود.»
علاوه‌براین درخواست‌های صنفی، در ماه‌های گذشته، کارزاری ازسوی تعدادی از سینماگران با نوشتن نامه‌ای به رییس‌جمهور برای بازگشت مدیریت شبکه نمایش خانگی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به راه افتاد و به امضای بیش از چهارهزار نفر رسید که البته هنوز به سرانجامی نرسیده، این در حالی است که در چند هفته اخیر دامنه اختلاف بین پلتفرم‌ها و ساترا نیز بالا گرفته و کار به تهدید برای جلوگیری از فعالیت یکی از اصلی‌ترین پلتفرم‌های نمایش اینترنتی رسید. در این زمینه، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هم تاکید کرد: ممکن است مثل هر بخش دیگری در شبکه نمایش خانگی هم اشکالی باشد اما بنای ما این است که کمک کنیم تا این مشکلات حل شود و اصلا نمی‌پسندیم که نگاه تهدیدمحور به این حوزه وجود داشته باشد.
در این میان البته نباید فراموش کرد که پلتفرم هایی که تولید محتوا می نمایند باید به قواعد و قوانین پایبند باشند و در مقابل روال های قانونی نیاستندکه در پی آن مشکلاتی برای اهالی فیلم و سینما پیش نیاید.

captcha
شماره‌های پیشین