sobhe-no.ir
1461
سه شنبه، ۱۱ مرداد ۱۴۰۱
10
راهنما

چگونه روضه خانگی برپا کنیم؟

«صبح نو» به مناسبت ایام عزاداری ماه محرم پرونده ای درباره مجلس روضه خانگی منتشر می کند

اینجا چراغی روشن است

صبح نو

راهنما

چگونه روضه خانگی برپا کنیم؟

عزاداری از طریق گوش دادن به صدای مداحان و همین‌طور عزاداری‌های صداوسیماست تا دل‌های‌مان را روانه حرم امام‌حسین(ع) و حضرت‌عباس(ع) کنیم.
همان‌طور که هر شب از شب‌‌های محرم تا اولین دهه به نام یکی از بزرگان فرهنگ عاشورایی است به‌راحتی می‌توانیم برنامه‌های عزاداری آن‌ها را از اینترنت دانلود کرده و هر شب یکی را گوش دهیم؛ بنابراین هر شب رأس ساعت مشخصی اعضای خانواده می‌توانند دور هم جمع شوند، زیارت عاشورا، حدیث کساء و ادعیه اهل‌بیت(ع) را قرائت کنند و پس از آن به عزاداری حسینی گوش دهند و خود نیز با آن همنوا شوند.
اگر بچه‌ها در این میانه خسته شدند و نتوانستند پابه‌پای بزرگ‌ترها شوند، بهتر است فرصتی برای استراحت به آن‌ها بدهید، غذا یا تنقلاتی تهیه کنید تا بتوانند تا پایان همراه شما باشند.
سامانه‌هایی نیز درزمینه درخواست مداح برای روضه‌های خانگی راه‌اندازی شده و طرح‌هایی چون طرح سدره که می‌توانید در آن‌ها برای عزاداری شرکت کنید و با تعداد اندک و فاصله‌گذاری اجتماعی یک روضه ترتیب دهید.
نذری حسینی را فراموش نکنید. اگر توان این را ندارید که هر شب بتوانید برای امام‌حسین(ع) و یاران‌شان اطعام کنید، شب‌های مخصوصی مثل شب شهادت امام‌حسین (ع)، عاشورا، تاسوعا نذری بدهید.
وسایل عزاداری برای بچه‌ها فراهم کنید. بچه‌های کوچک از کودکی علاقه به وسایل عزاداری حسینی مثل سنج و دمام، زنجیر و علم و کتل دارند، برخی از این وسایل مثل طبل‌های کوچک که صدای کمی دارد یا سنج و زنجیر را می‌توان با لباس‌های خاص مشکی برای بچه‌ها فراهم کرد تا در خانه آن‌ها را بپوشند یا در حیاط منزل عزاداری کنند.

captcha
شماره‌های پیشین