sobhe-no.ir
1460
دوشنبه، ۱۰ مرداد ۱۴۰۱
8
روزمره نویسی

به اشتراک‌گذاری ممنوع!

چهره نگاری

کاکا و کاسیاس به ایران نمی‌آیند

خیز طارمی برای رسیدن به عنوان «پرافتخارترین لژیونر ایران»

پادشـــــــــــاه ایـــــــــــــرانی

صبح نو

روزمره نویسی

به اشتراک‌گذاری ممنوع!

هر روز تصاویر و ویدئوهای بیشتری از سیل و خسارات آن منتشر می‌شود و لحظات ناراحت‌کننده‌ای را به نمایش می‌گذارد. گاهی سیل به خانه‌ها اصابت می‌کند، گاهی خودروها را جابه‌جا می‌کند و دیروز هم در ویدئویی بی‌نهایت غم‌انگیز، اعضای یک خانواده را غرق کرد. ویدئویی که اگر از محتوای آن خبر داشتم، هیچ‌وقت گزینه نمایش آن را لمس نمی‌کردم. به‌اشتراک‌گذاری لحظات پرالتهاب، درد و رنج عمیق مردم و اتفاقات ناخوشایند، درست به همان اندازه که قلب افراد حاضر در صحنه را می‌فشارد، قلب کاربران شبکه‌های اجتماعی را هم کیلومترها آن‌طرف‌تر تکه و پاره می‌کند. شنیدن صدای فریادهای مردم مستأصل و بهت‌زده کاری ساده نیست. دیدن کشتار بی‌رحمانه سیل از توان انسا‌ن‌های عادی خارج است و زخمی که بر روح و روان افراد ایجاد می‌کند، تا مدت‌ها موجب رنجش و عذابشان می‌شود. 
به همین دلیل است که در همه روزهای سیل و ویرانی، از اطرافیانم خواهش می‌کردم تا ویدئوها و تصاویری را که تحمل تماشای آن‌ها از توان انسان خارج است، بازنشر نکنند و حتی در خلوت به تماشا ننشینند. هشدار «حاوی تصاویر ناراحت‌کننده» برای بسیاری از محتواهای این‌چنینی لازم است. بااین‌حال، در بسیاری از موارد، این هشدار جا می‌افتد و مخاطب، بدون اطلاع قبلی و ناخواسته به تماشای این محتوا می‌نشیند. 
نه‌تنها در این روزها، که در همه‌ روزهای سال باید حواسمان باشد که مخاطب این ویدئوها و تصاویر می‌تواند نوجوان، سالمند، باردار و فرد دارای اختلال‌ روانی باشد و هرکسی قادر به دیدن این صحنه‌ها نیست. دیروز که ویدئوی غرق‌شدن خانواده‌ گرفتار در سیل، ناخواسته روی صفحه تلفن همراهم پخش شد، به این فکر می‌کردم که اگر تماشای این ویدئو تا به این اندازه مرا آشفته کرده است، با خویشان و نزدیکان این خانواده چه می‌کند؟ با افرادی که تحمل تماشای این لحظات برایشان غیرممکن است و بی‌شک پیامدهای فاجعه‌باری دارد. 
به‌اشتراک‌گذاری حوادث تلخ، این تلخی را به کام بسیاری منتقل می‌کند و آسیب‌های جدی برای بخشی از جامعه به‌همراه دارد. ناراحتی، اضطراب، ترس، منفی‌گرایی، آشفتگی و... در قالب مجموعه‌ای از احساسات و عواطف منفی، به مخاطبان منتقل می‌شود و از آنجا که ظرفیت افراد با یکدیگر متفاوت است، این کار می‌تواند دربردارنده تبعات اجتماعی جدی باشد. 

captcha
شماره‌های پیشین