sobhe-no.ir
1460
دوشنبه، ۱۰ مرداد ۱۴۰۱
7
نگاه

سیل قابل پیش‌بینی نیست

احد وظیفه رییس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی / بخشی از تلفات‌ ناشی از سیل که سال‌های متوالی در شهرهای مختلف به وجود آمده ناشی از سوءمدیریت ما از منابع است؛ بنابراین نیمی از ویرانی‌های اخیر تقصیر خودمان است

نگاه

خودت را فریاد کن!

امیررضا طلاچیان

سرمقاله

در قبال نگاه مردم مسوول است

صبح نو

سرمقاله

در قبال نگاه مردم مسوول است

در این روزهای حوادث یکی از مسائلی که روزنامه‌ها، تلویزیون و اخبار باید به آن توجه داشته باشند انتخاب عکس مناسب در انعکاس دادن حادثه موردنظر است. چند روز پیش دو روزنامه کشور به‌دلیل انتشار عکس نامناسب دررابطه با حوادث سیل اخیر ازسوی معاونت مطبوعات تذکر گرفتند.
رسانه در مقابل نگاه مردم مسوول است و باید در انتخاب تصویر حادثه‌ای که در معرض نگاه مردم قرار می‌گیرد، حساسیت بیشتری نشان دهد. در همین رابطه هیات نظارت بر مطبوعات برای جلوگیری از انتشار تصاویر دلخراش، خشونت‌آمیز و مغایر با سلامت روانی جامعه، طی اطلاعیه‌ای توجه اصحاب رسانه و مدیران مسوول را به نکات مهمی جلب و تاکید کرد که ضروری است در تولیدات رسانه‌ای به تاثیرات مثبت و منفی و بازخورد آن‌ها بر رفتارهای اجتماعی توجه شود. وسایل ارتباط جمعی می‌‏توانند با تثبیت و تحکیم هنجارهای اجتماعی، زمینه گسترش اخلاق، انسجام ملی و قانونمداری را فراهم کنند و در مقابل با کارکردهای منفی و تخطی از اخلاق حرفه‌ای، موجب تهدید سلامت فکری و روانی آحاد جامعه و ترویج الگوهای نابهنجار رفتاری و فرهنگی شوند. در این راستا، از رسانه‌ها خواسته شد تا از انتشار عکس‌ها‌، تصاویر و فیلم‌های حاوی محتوای خشونت‌آمیز اعم از رفتار تهاجمی جسمی یا لفظی با مضامینی همچون قتل، جنایت، خودکشی، کودک‌آزاری، همسرآزاری، حیوان‌آزاری و مواردی از این دست به‌ویژه در رسانه‌هایی با رویکرد حوادث اجتماعی خودداری کنند. همین‌طور انتشار عکس‌ها‌، تصاویر و فیلم‌های حاوی محتوای دلخراش با موضوع تصادفات و حوادث غیرمترقبه که موجب جریحه‌دار شدن احساسات و افکار عمومی می‌شود و نیز تحریک افراد و گروه‌ها به ارتکاب اعمال پرخطر یا خشونت‌آمیز که زمینه‌ساز بروز تشنج و اعمال خشونت در جامعه و موجب تفرقه و تضعیف وحدت ملی ‌شود و آرامش روانی آحاد جامعه را مخدوش کند نیز ممنوع شد.
در سوی دیگر، مردم نیز باید به این مهم در صفحات مجازی خود توجه داشته باشند که نباید هر عکسی را که می‌بینند انتشار دهند و نسبت‌به انتشار آن آگاهانه‌تر عمل کنند.

captcha
شماره‌های پیشین