sobhe-no.ir
1460
دوشنبه، ۱۰ مرداد ۱۴۰۱
2
نمایندگان مجلس نسبت به بلاتکلیفی در تعیین افزایش حقوق بازنشستگان اعتراض دارند

فرمول جدید برای افزایش حقوق

حدادی: امیدواریم دولت هرچه سریع‌تر مصوبه جدیدی درباره میزان افزایش حقوق بازنشستگان به تصویب برساند و بازنشستگان عزیز از بلاتکلیفی چندماه در افزایش حقوق خود بیرون بیایند

یک پاراگراف ، یک خبر

پنج شهید خان‌طومان شناسایی شدند

پیگیری حاج‌قاسم به ثمر نشست

صبح نو

نمایندگان مجلس نسبت به بلاتکلیفی در تعیین افزایش حقوق بازنشستگان اعتراض دارند

فرمول جدید برای افزایش حقوق

حدادی: امیدواریم دولت هرچه سریع‌تر مصوبه جدیدی درباره میزان افزایش حقوق بازنشستگان به تصویب برساند و بازنشستگان عزیز از بلاتکلیفی چندماه در افزایش حقوق خود بیرون بیایند

موضوع افزایش حقوق بازنشستگان به مناقشه مجلس و دولت تبدیل شده است. اکنون قریب دو هفته از ابطال مصوبه دولت مبنی بر افزایش 10درصدی حقوق بازنشستگان ازسوی رییس مجلس می‌گذرد. مجلس معتقد است که افزایش قیمت‌ها بار مالی زیادی را بر بازنشستگان تحمیل کرده و افزایش 38درصدی حقوق آن‌ها، کمترین حق این قشر است. در مقابل اما متناسب با گرانی‌ها، برای افزایش حقوق بازنشستگان تدبیری صورت نگرفته است و با گذشت بیش از چهارماه از سال جدید، فرمول دریافتی بازنشستگان مشخص نشده و این قشر در ابهام به سر می‌برند.

دولت چه کرد، مجلس چه گفت؟ 
براساس مصوبه شورایعالی کار، حداقل‌بگیران بازنشستگان تامین‌اجتماعی باید افزایش حقوق نزدیک 57درصدی و در سایر سطوح افزایش حدود 38درصدی به اضافه 515هزار تومان را تجربه می‌کردند. بااین‌حال، دولت برای بازنشستگان سایر سطوح، این افزایش حقوق را به 10درصد کاهش داده بود. کاهش افزایش حقوق بازنشستگان در شرایطی است که وزیر وقت کار، مصوبه شورایعالی کار را «بی‌نظیر» و «با رویکرد عدالت» خوانده بود. عبدالملکی براساس آنچه روزنامه ایران در گزارش روز 16خردادماه خود منتشر کرده بود، تصریح کرد: «سیاست دولت مردمی، افزایش رفاه با رویکرد عدالت است و این درحالی است که افزایش صورت‌گرفته برای حقوق بازنشستگان و کارگران با رقم 57.4درصد حداقل‌‌بگیران، سایر سطوح 38درصد به‌علاوه 515هزار تومان بی‌نظیر است.» 
افزایش 10درصدی حقوق بازنشستگان به‌جای 38درصد، با انتقاد جدی نمایندگان مجلس مواجه شد و پس از این انتقادات، هیات تطبیق مصوبات قوه مقننه نیز مصوبه دولت را غیر قانونی اعلام کرد. محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس روز 29تیرماه در اظهاراتی با اشاره به اقدام هیات تطبیق مصوبات قوه مقننه در غیرقانونی اعلام کردن مصوبه دولت، تصریح کرد: «بعد از پیگیری‌های انجام‌شده ازسوی کمیسیون و برگزاری جلسات متعدد هیات تطبیق قوانین مجلس درخصوص مصوبه دولت بابت مستمری تامین‌اجتماعی بعد از مدت‌ها مذاکره و درخواست از دولت برای اصلاح، به دلیل اصرار دولت بر مصوبه خود نهایتا در هیئت تطبیق برای دومین‌بار این موضوع مطرح و رد شد». پورابراهیمی همچنین در همان اظهارات تاکید کرد که امیدوار است دولت به مصوبه افزایش حقوق 38درصدی عمل کند.
محمدباقر قالیباف، رییس مجلس نیز همان روز در نامه‌‌ای به سیدابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری، افزایش 10درصدی را مغایر قانون اعلام کرد. افزایش 10درصدی حقوق بازنشستگان در شرایطی است که قانون تامین اجتماعی می‌گوید که تمام مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان باید به نسبت افزایش هزینه زندگی افزایش یابد. روز گذشته بار دیگر افزایش حقوق بازنشستگان به موضوع اعتراض نمایندگان تبدیل شد؛ برای نمونه محمدتقی نقدعلی، نماینده مردم خمینی‌شهر در جلسه علنی روز گذشته (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی، طی تذکر شفاهی تاکید کرد: «لازم است دولت هرچه سریع‌تر مصوبه جدیدی درباره میزان افزایش حقوق بازنشستگان به تصویب برساند و تقاضای بنده از رییس مجلس شورای اسلامی آن است که از دولت بخواهد هرچه سریع‌تر این موضوع را مشخص کند».

فرمول جدید برای حقوق بازنشستگان 
مناقشه میان مجلس و دولت بر سر رقم افزایش حقوق بازنشستگان در شرایطی است که برخی گزارش‌ها از تلاش‌ها برای یافتن فرمول جدید برای افزایش حقوق‌ها حکایت دارند. بر همین اساس، احتمالا هفته آینده محمدهادی زاهدی‌وفا، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با رونمایی از فرمول جدید افزایش حقوق بازنشستگان، به‌صورت رسمی پایان اختلاف به‌وجود‌آمده میان بازنشستگان تامین اجتماعی و دولت را اعلام خواهد کرد. در این میان، علی دهقان‌کیا، رییس کانون بازنشستگان تامین‌اجتماعی نیز در گفت‌وگو با «خبرآنلاین» درباره روند افزایش حقوق بازنشستگان گفته است: «در بحث افزایش دستمزد بازنشستگان پیشرفت داشته‌ایم و جلساتی درحال برگزاری است و امروز نیز جلساتی برگزار می‌شود و ان‌شاءالله که به‌زودی این قضایا به اتمام خواهد رسید». در ادامه و در گفت‌وگو با علی حدادی، نماینده مجلس، به موضوع افزایش حقوق بازنشستگان و مناقشه میان دولت و مجلس بر سر این موضوع پرداختیم. حدادی در این گفت‌وگو تصریح می‌کند که هدف اصلی مجلس از ابطال افزایش 10درصدی حقوق بازنشستگان، اصلاح دریافتی بازنشستگان ازسوی دولت بوده است. حدادی درعین‌حال تصریح می‌دارد که انتظار مجلس این است که دولت، طرف بازنشستگان را بگیرد.

انتظار داریم دولت طرف بازنشستگان را بگیرد 
«علی حدادی»، نماینده مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به موضوع افزایش حقوق بازنشستگان اظهار کرد: بازنشستگان عزیز باتوجه‌به مشکلات فراوانی که دارند، حقوق آن‌ها هم به یکی از دغدغه‌های جدی این عزیزان تبدیل شده است. این بخش مهمی است که مجلس لایحه قبلی دولت را که مصوبه ۱۰درصد و ناقص بود ابطال کرده است تا دولت در اینجا کار را اصلاح کند. وظیفه قانونی دولت بر این است که نگاه جامع و درستی به حقوق بازنشستگان داشته باشد. متاسفانه پنج‌ماه از آغاز سال می‌گذرد اما هنوز میزان افزایش حقوق بازنشستگان تعیین نشده است.
وی با اشاره به اینکه مجلس چندین بار این موضوع را به دولت تذکر داده است، تصریح کرد: بارها به دولت تذکر دادیم و موضوع بازنشستگان است که از بلاتکلیفی درآید و افزایش 38درصدی را اعلام کند. حتی نگاهی جدی به دغدغه معلمان عزیز داشتیم ولی متاسفانه در طرح تدوین و اجرا معطل شده است که هم نیازمند همت بالای وزرای دولت و سازمان برنامه‌وبودجه را می‌طلبد. حدادی با اشاره به اینکه انتظار ما بر این است که دولت، طرف بازنشستگان را بگیرد، تاکید کرد: اکنون، وظیفه دولت است که تصمیمی نهایی دراین‌باره بگیرد و به یک سرانجام لازم برسد. امیدواریم دولت هرچه سریع‌تر مصوبه جدیدی درباره میزان افزایش حقوق بازنشستگان به تصویب برساند و بازنشستگان عزیز از بلاتکلیفی چندماه در افزایش حقوق خود بیرون بیایند.
 

captcha
شماره‌های پیشین