sobhe-no.ir
1460
دوشنبه، ۱۰ مرداد ۱۴۰۱
14
موسیقی

زندگی مادران شهدا در مستند رخ مادر

گزارش «صبح‌نو» از نشست خبری پارک ملی علوم، فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی

پارک ایده‌ها

مرضیه کیان خبرنگار / اگرچه محدودیتی برای حوزه فرهنگ و هنر نداریم‌ اما موضوعات اساسی از جمله بازی و سرگرمی، صنایع دستی، پوشاک و زیورآلات، گردشگری، سینما، بسته‌بندی، فیلم و انیمیشن، ادبیات فارسی، حقوق، مدیریت، روانشناسی و... مدنظرمان قرار دارد

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از نشست خبری پارک ملی علوم، فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی

پارک ایده‌ها

مرضیه کیان خبرنگار / اگرچه محدودیتی برای حوزه فرهنگ و هنر نداریم‌ اما موضوعات اساسی از جمله بازی و سرگرمی، صنایع دستی، پوشاک و زیورآلات، گردشگری، سینما، بسته‌بندی، فیلم و انیمیشن، ادبیات فارسی، حقوق، مدیریت، روانشناسی و... مدنظرمان قرار دارد

اولین نشست رییس پارک علوم و فناوری با اهالی رسانه با هدف معرفی پارک و خدمات آن در تجاری‌سازی صنایع فرهنگی و فناوری‌های نرم برگزار شد. این نشست با حضور دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو، رییس پارک علوم و فناوری، دکتر ابراهیم نبیونی، معاون فناوری، دکتر عزیزالله جعفری، معاون توسعه، صبح امروز دهم مردادماه در محل پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی برگزار شد.
محمدحسین ایمانی خوشخو، رییس پارک علوم و فناوری ابتدا ضمن عرض تسلیت ایام شهادت اباعبدالله حسین(ع) بیان کرد: برگزاری این نشست در این روز مصادف با چهل و دومین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی شده ا‌ست؛ نهادی که برآمده از انقلاب است، در عرصه‌های مختلف علمی، پژوهشی، فناوری، آموزشی و فرهنگی فعالیت دارد و سوابق خوبی از خود به جای گذاشته است.
وی ادامه داد: شرایط موجود کشور در این ۴۲سال به تعبیر مقام معظم رهبری ایجاب می‌کند که ما یک بازنگری داشته باشیم و موارد مغفول‌مانده را در گام دوم انقلاب اسلامی موردتوجه قرار دهیم. یکی از این موارد مهم و مغفول‌مانده این است که بخش فرهنگ کشور به‌طورکلی نتوانسته است در جایگاه اصلی خود به‌عنوان یک بخش تاثیرگذار و مولد در پیشرفت کشور قرار بگیرد.
ایمانی‌خوشخو تصریح کرد: براساس آمار بیش از ۵۱درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه را افراد تحصیل‌کرده در رشته علوم انسانی و هنر تشکیل می‌دهند اما 48پارک علم و فناوری به حوزه‌های غیرعلوم‌انسانی خدمت می‌دهند، پس قطعا یک جای کار ما اشکال دارد. جهاددانشگاهی به‌عنوان نهادی که همیشه نوآوری داشته است در چهارسال پیش طرح پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی را به وزارت علوم داد و مجوز گرفت و کار را شروع کرد. در این پارک، فناوری‌های نرم به رشته‌های مولد در حوزه فرهنگ درمی‌آیند و نهایتا ایده‌ها به محصول تبدیل و وارد حوزه صادرات می‌شوند. هدف این پارک تبدیل ایده‌ها به محصول است و همه شرکت‌هایی که در این پارک هستند، به‌سمت تجاری‌سازی رفته‌اند.
وی اظهار کرد: مقام معظم رهبری گفتند با حرکت جهادی علم ‌را به فناوری، فناوری را به صنعت و صنعت را به توسعه کشور وصل و مرتبط باید کرد. اگر‌ به این حوزه‌ها در این چند سال توجه می‌شد، شاید پیشرفت‌مان ملموس‌تر بود اما متاسفانه این اتفاق رخ نداده است، با وجود آنکه ما در حوزه فرهنگ و هنر دارای مزیت نسبی در دنیا و در برخی از شاخه‌ها مزیت مطلق هستیم.
رییس پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی یادآور شد: فلسفه وجودی این پارک منحصربه‌فرد و ملی در حوزه صنایع فرهنگی و فناوری‌های نرم باعث شد به این امر‌ مغفول‌مانده توجه کنیم. در چهارسال گذشته به‌سختی توانستیم اخذ مجوز را توجیه کنیم اما به محض اینکه این اتفاق افتاد خیل عظیم متقاضیان برای حضور در این پارک ما را غافلگیر کرد. این پارک به کسانی که ایده‌های فرهنگی و هنری دارند، اختصاص دارد‌. ما در این مدت ۱۵۱درخواست را پاسخ مثبت دادیم؛ البته دوستان ایده خود را مطرح می‌کنند و بررسی می‌شود و اگر تصویب شد یعنی قابلیت تبدیل شدن به محصول را دارد‌. در این مرحله این عزیزان عضو پارک می‌شوند. تاکنون ۲۹شرکت خلاق و ۱۰شرکت دانش‌بنیان به پارک اضافه شدند و درمجموع ۱۶۱شرکت در پارک علم و فناوری درحال فعالیت هستند.
ایمانی‌خوشخو افزود: اگرچه محدودیتی برای حوزه فرهنگ و هنر نداریم‌ اما موضوعات اساسی ازجمله بازی و سرگرمی، صنایع‌دستی، پوشاک و زیورآلات، گردشگری، سینما، بسته‌بندی، فیلم و انیمیشن، ادبیات فارسی، حقوق، مدیریت، روانشناسی و... مدنظرمان قرار دارد.
وی با اشاره به جایزه ملی زیورآلات و طراحی جواهرات ایرانی بیان کرد: یکسری ظرفیت‌های ناشناخته وجود دارد که کسی تاکنون به‌دنبال آن نبوده است و همین مساله باعث شد که با چند هدف این جایزه را طراحی کنیم. خلق و راه‌اندازی یک جریان هنری، ایجاد شبکه‌های توان‌افزایی در این رشته، تشکیل زیست‌بوم بازاریابی و بازارسازی، طراحی و استقرار نظام ارزیابی و رتبه‌بندی کیفی و طراحی شناسنامه برای آثار فاخر ازجمله اهداف ما بوده است؛ به همین منظور، فراخوانی را ۱۴آذر۱۴۰۰ منتشر کردیم و نمایشگاهی در نظر گرفتیم که آثار هنرمندان برجسته را در آن قرار می‌دهیم. هم‌اکنون داوری اولیه انجام شده و ۴۰اثر از مراحل مختلف داوری از بین ۳۰۰اثر انتخاب شدند که اواخر مردادماه آثار برتر معرفی می‌شوند.
رییس پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی عنوان کرد: ازسوی معاونت فناوری وزارت علوم، مسوولیت پیگیری مالکیت فکری به‌ پارک علم و فناوری داده شده است و از ۲۹مرداد تا دوم شهریورماه استادان برجسته حوزه مالکیت، دوره‌های آشنایی و توانمندسازی را برگزار می‌کند. یک کارگروه تخصصی مالکیت فکری هم در پارک تشکیل شده است. در این کارگروه، چالش‌ها، آیین‌نامه‌ها و برنامه‌های حوزه مالکیت فکری برنامه‌ریزی می‌شود. این کارها را تاکنون کسی انجام نداده است و خوشبختانه معاونت فناوری وزارت علوم توجه خاصی به این پارک دارد. اخیرا موضوع پایش، نهادسازی، برنامه‌ریزی و توسعه فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی‌ را به این پارک محول کردند.
ایمانی‌خوشخو با اشاره به برگزاری اولین دوره نمایشگاه فرهنگ ایران زمین در جزیره کیش مطرح کرد: موسسه ژرفاهنر ساتین که در کیش مستقر بوده، قرار است این اتفاق را در حوزه صنایع‌دستی، مد و پوشاک، خوراکی‌های محلی، گردشگری، معرفی اقلیم میراث فرهنگی، خدمات و تجهیزات هتل و... رقم بزند.
به گفته وی، با موافقت وزارت علوم در شهرهای اردبیل، خراسان رضوی و قزوین به‌زودی سه پردیس دیگر از این پارک تاسیس خواهد شد. همچنین اولین گردهمایی‌ معاونان فناوری پارک‌ها به‌زودی در کیش برگزار می‌شود.
رییس پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی با بیان اینکه درحال‌حاضر حدود ۱۰۰شرکت دانش‌بنیان در حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد، گفت: این شرکت‌ها به شکل جزیره‌ای کار می‌کنند و ما قصد داریم یک نخ تسبیحی بین شرکت‌ها شویم؛ به همین منظور ما میزبان این دوستان در آینده نزدیک هستیم که اتفاق بزرگی‌ است‌.
رییس پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی با بیان اینکه مشکل اصلی سینمای امروز ما کمبود فیلمنامه است، یادآور شد: اگر فیلم‌های ما نسبت‌به سه دهه گذشته سطح‌شان پایین آمده و با تراز اصلی فاصله گرفته، مشکل فیلمنامه است. یکی از شرکت‌های مستقر در پارک، استارت‌آپی را در حوزه فیلمنامه‌نویسی طراحی کرده و قرار است در شهریورماه اتفاقاتی رقم بخورد. امیدوارم این حرکت شروعی برای کشف استعدادها باشد که در کشور کم نیستند‌ اما ناشناخته هستند. در‌ حوزه موسیقی نیز بنیاد بزرگ ملی موسیقی ایران را تاسیس کردیم که وظیفه این بنیاد شناسایی استعدادها به‌ویژه در حوزه موسیقی کلاسیک است. در ادامه این نشست پوستر جشنواره زیورآلات و جشنواره فرهنگ ایران زمین نیز رونمایی شد.

captcha
شماره‌های پیشین