sobhe-no.ir
1460
دوشنبه، ۱۰ مرداد ۱۴۰۱
11

ارزآوری پهپادی

گفت وگو

جنگ پهپادها، جنگ مدرن

فتح‌الله کلانتری کارشناس مسائل نظامی

نکته

از شهر تا اقیانوس پهپادی

یادداشت

نقش پهپادها در تغییر جنگ ها

علی علیزاده استاد دانشگاه

صبح نو

ارزآوری پهپادی

توجه به پهپادهای ایرانی با جنگ اوکراین و درخواست‌های روس‌ها از ایران وارد فضای جدی‌تری شد؛ تاجایی‌که کاخ سفید در هفته‌های اخیر اعلام کرد مقامات روس حداقل دوبار در هفته‌های اخیر از فرودگاهی در مرکز ایران بازدید کرده‌اند تا پهپادهای دارای قابلیت حمل سلاح ساخت ایران را ارزیابی کنند؛ البته این اولین درخواست برای خرید پهپاد از ایران نیست و در ماه‌های اخیر شاهد فروش این سلاح مهم به کشورهای منطقه نیز بوده‌ایم.
در همین راستا، خط تولید پهپاد ایرانی ابابیل-۲، 27اردیبهشت امسال با حضور سرلشکر محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان افتتاح شد. این نخستین‌بار بود که جمهوری اسلامی ایران به‌صورت رسمی خط تولید یک پهپاد عملیاتی را در کشور دیگری راه‌اندازی می‌کند. ایران با صادرات پهپادی با توجه‌به اهمیت این سلاح مهم، می‌تواند درآمد قابل‌توجهی داشته باشد. آمریکایی‌ها در این سال این سلاح را با دریافت مبالغ بسیار بالایی به دوستان خود داده‌اند و حالا ایران می‌تواند با بهره‌گیری از این امکان، درآمد قابل‌توجهی داشته باشد.
این موضوع در روزهای اخیر نیز مورد توجه رسانه‌ها و مقامات جهان قرار گرفته است. روزنامه نیویورک‌تایمز دراین‌باره در روزهای گذشته نوشت ایران در سال‌های گذشته «پیشرفت‌های مستمری» در زمینه طراحی و تولید پهپادهای نظامی داشته و انتقال این پهپادها به کشورهایی در فراسوی خاورمیانه را افزایش داده است.
 

captcha
شماره‌های پیشین