sobhe-no.ir
1460
دوشنبه، ۱۰ مرداد ۱۴۰۱
10
نگاه

روس‌ها نیازمند پهپاد ایرانی

غرش دسته های پهپادی کشور، نام ایران را مورد توجه کارشناسان نظامی جهان قرار داده است

بازدارندگی متعارف

تنوع ماموریتی

یادداشت

نقش پهپادها در تغییر جنگ ها

علی علیزاده استاد دانشگاه

صبح نو

نگاه

روس‌ها نیازمند پهپاد ایرانی

در سفر اخیر پوتین به ایران بود که آمریکایی‌ها اعلام کردند، روس‌ها اشراف اطلاعاتی در مناطق عملیاتی اوکراین ندارند، آمریکا از این اطلاعات در اختیار اوکراین قرار می‌داده که ستون نظامی روسی‌ها غافلگیر می‌شد. کی‌یف، بابت اشراف اطلاعات پهپادی و ماهواره‌ای بود که علیه روسیه استفاده می‌کرد.
هرچند روس‌ها پهپاد دارند اما کارایی لازم را ندارد و گفته شده است که ایران در سال‌های اخیر نمونه این پهپادها را در اختیار روس‌ها قرار داده است.
در سفر اخیر پوتین به تهران هم این شانتاژ خبری صورت گرفت که ایران به روسیه پهپاد داده است که طرفین آن را نه تایید و نه تکذیب کردند. اما این فناوری می‌تواند در اختیار روس‌ها قرار گیرد، چراکه ایران در این قدرت پهپادی برتر است و می‌تواند در عرصه هوافضا دانش خود را انتقال دهد.
ایران تلاش می‌کند در حوزه امنیت منطقه‌ای با روس‌ها همکاری داشته باشد و این دو می‌توانند همکاری پهپادی با یکدیگر داشته باشند. شاید در زمان جنگ سلاح نظامی زیادی به ما داده نمی‌شد اما اکنون این ایران است که قدرت علمی -نظامی خود را به رخ کشورهای جهان می‌کشد.
همه به این نکته رسیده‌اند که ایران در قدرت هوافضا ید طولایی دارد و حتی رییس سنکام هم اذعان کرد که ایران گوی رقابت را از آمریکا گرفته و حاکمیت مطلق نظامی، دیگر در اختیار غربی‌ها نیست.
همچنانکه در نخستین رزمایش پهپادی ارتش، خبر به کارگیری موفق مواد جاذب امواج رادار روی پهپادهای شناسایی اعلام شد. این مواد در قالب پوشش روی انواع پهپادها به کارگیری می‌شود که در وهله اول موجب به تأخیر افتادن کشف پهپادها و امکان نزدیک‌تر شدن به اهداف شده و در گام دوم، در صورت کشف توسط رادارهای دشمن با توجه به تضعیف قابل توجه سیگنال بازگشتی، سبب دشوارتر شدن امکان رهگیری و قفل راداری روی پهپاد خودی می‌شود. به کمک این مواد، پهپادهای نامرئی ارتش موفق به پرواز مخفیانه روی ناو آمریکایی و عکسبرداری از زاویه کاملاً عمودی بر فراز آن شدند.
 

captcha
شماره‌های پیشین