sobhe-no.ir
1459
یکشنبه، ۰۹ مرداد ۱۴۰۱
15
«صبح‌نو» از مراسم تشییع مرحوم حبیب‌الله صادقی گزارش می‌دهد

بدرقه به‌سوی خانه ابدی

مرضیه کیان خبرنگار / حبیب‌الله صادقی، هنرمند مردم است و این را به‌خوبی مضامین نقاشی‌هایش بیان ‌می‌کند؛ هنرمندی که وقتی خود را شناخت، خود ماند و دیگر نشد

ادبیات

«آفتاب در حجاب» به چاپ سی‌وششم رسید

گوشه و کنار

نخستین جشنواره بین‌المللی «سلام فرمانده»

صبح نو

ادبیات

«آفتاب در حجاب» به چاپ سی‌وششم رسید

رمان «آفتاب در حجاب» نوشته سیدمهدی شجاعی و «ماه به روایت آه» اثر ابوالفضل زرویی نصرآباد به‌تازگی ازسوی انتشارات کتاب نیستان به چاپ‌های سی‌وششم و یازدهم رسیده‌اند.
«آفتاب در حجاب» روایتی است از زندگی حضرت زینب(س) از کودکی تا عاشورا تا اسارت و تا وفات به قلم سیدمهدی شجاعی. رمانی که به پشتوانه تحقیقات دقیق و عالمانه تاریخی و روایی، به همه زوایای پنهان و آشکار زندگی و رفتار و درونیات حضرت زینب(س) پرداخته است.
 داستان از کابوس حضرت زینب(س) در کودکی چنین آغاز می‌شود: چشم‌های اشک‌آلودت را به پیامبر دوختی، لب برچیدی و گفتی: «خواب دیدم، خواب پریشان دیدم. 
دیدم که طوفان به پا شده است، طوفانی که دنیا را تیره و تار کرده است. طوفانی که مرا و همه‌چیز را به این‌سو و آن‌سو پرت می‌کند، طوفانی که چشم به بنیان هستی دارد. ناگهان در آن وانفسا چشم من به درختی کهنسال افتاد و دلم به سویش پرکشید…» داستان از این کابوس که گواه رحلت پیامبر(ص) است و شهادت مادر و پدر و… آغاز می‌شود و در انتهای کتاب باز به همین خواب پریشان می‌رسیم: «تعبیر شد خواب کودکی‌های من پیامبر! و من اکنون با یک دنیا مصیبت و غربت تنها مانده‌ام...»
«ماه به روایت آه» روایت ابوالفضل زرویی نصرآباد از زندگانی و شخصیت حضرت ابوالفضل‌العباس(ع) است و نویسنده در آن کوشیده تا از زبان 12راوی، ناگفته‌هایی از قبل و بعد از شهادت پرچمدار کربلا را با امانتداری، پایبندی به مستندات تاریخی و روایی و پرهیز از اغراق، 
روایت کند. 
برخلاف انتظار، در کتاب به‌شکل و شیوه‌ شهادت حضرت ابوالفضل(ع) اشاره‌ای نشده و نویسنده عمده همت خود را صرف بازگویی و رازگشایی از اموری کرده که با وجود جذابیت برای مخاطب، متاسفانه کمتر به آن‌ها پرداخته شده است؛ اموری همچون خانواده مادری، کودکی، ازدواج، فرزندان، برادران، حیطه دانش و معرفت و جایگاه آن حضرت در میان اهل‌بیت(ع) و مسلمانان آن روزگار. از دیگر نکات این کتاب، ذکر تاریخ شمسی تمامی رخدادهاست که خواننده فارسی زبان را با زمان وقوع حوادث در روز و ماه و سال هجری شمسی آن وقایع آشنا می‌کند.
زرویی در نگارش این 12روایت، با تکیه بر منابع تاریخی و مطالعه و فیش‌برداری از قریب ۶۰کتاب، ضمن رعایت ایجاز، پرهیز از اطناب و نگاه احساسی، متن خود را فراهم آورده است. 
به‌جز یک راوی (زید بازرگان) تمام راویان کتاب (مسلم‌بن‌عقیل، فاطمه کلابیه، حضرت زینب، امام‌حسین (ع)، ام‌کلثوم، لبابه، عبدالله بن ابی‌محلّ، کزمان، شبث بن ربعی، سرجون و عبیدالله بن‌عباس) شخصیت‌های واقعی‌اند.
 

captcha
شماره‌های پیشین