sobhe-no.ir
1455
دوشنبه، ۰۳ مرداد ۱۴۰۱
4

یک پاراگراف یک خبر

سرمقاله

آثار مخرب معاملات فردایی

فقط معاملاتی مجاز و قانونی است که در واحدهای صنفی قانونی و رسمی و با رعایت قوانین و مقررات پولشویی و مالیاتی انجام شود

گرانی بعد از قرعه‌کشی

صبح نو

سرمقاله

آثار مخرب معاملات فردایی

فقط معاملاتی مجاز و قانونی است که در واحدهای صنفی قانونی و رسمی و با رعایت قوانین و مقررات پولشویی و مالیاتی انجام شود

هرچند در نظام پولی و بانکی کشور معاملات آتی ارز به رسمیت شناخته نمی‌شود و براساس مقررات این کار غیرقانونی است، اما در سال‌های اخیر بازاری غیررسمی در اقتصاد کشور تشکیل شده است که اصطلاحا به آن بازار معاملات فردایی گفته می‌شود؛ معاملاتی که غیرشرعی و غیرقانونی است، چراکه در این معاملات اساسا ارز یا سکه خرید و فروش نمی‌شود، بلکه تغییرات قیمت را پیش‌بینی می‌کنند و براساس آن قیمت فردایی ارز و سکه پیش‌بینی می‌شود و تفاوت قیمت امروز و فردا بین طرفین جابه‌جا می‌شود. همچنین تحویل فیزیکی ارز و سکه نیز اساسا موضوعیتی ندارد.
روز گذشته نیز در جدیدترین استفتاء از رهبر انقلاب درخصوص حکم شرعی معاملات فردایی ارز و طلا، ایشان اینگونه پاسخ دادند که «به‌طورکلی اگر کسب درآمد صرفا براساس پیش‌بینی نوسانات قیمت ارز و سکه و طلا و مانند آن‌ها باشد و خریدوفروش ارز یا چیزهای دیگر صورت نگیرد، مشروع نیست.»
منظور از معاملات فردایی طلا، معاملاتی است که فعالان بازار در پایان یک روز معاملاتی در رابطه با قیمت طلای آب‌شده در روز بعد، وارد معامله می‌شوند. دلار فردایی نیز به دلاری گفته می‌شود که در همان روز معامله می‌شود اما تحویل آن فردا انجام می‌شود‌. فروشندگان دلار فردایی معمولا دلاری در اختیار ندارند و این معاملات تنها به‌صورت صوری انجام پذیرفته و صرفا تفاوت قیمت آن به‌صورت ریالی تسویه می‌شود. به‌طورکلی، معامله فردایی براساس قدرت پیش‌بینی تحولات نرخ ارز معمولا طی یک روز مبتنی است و طرف‌‌های معامله با اطمینان از قدرت پیش‌بینی خود وارد توافق مالی می‌شوند. این توافق صرفا بر سر اعتقاد به تفاوت ارزش ریالی مقدار معینی ارز در روز آینده نسبت‌به امروز صورت می‌گیرد و الزامی به نقل و انتقال ارز موردنظر نیست. با فرارسیدن زمان تعیین‌شده در روز بعد، اگر بهای ارز بالاتر رفته باشد، طرفی که معتقد بود قیمت ارز کمتر می‌شود، این تفاوت قیمت را به طرف مقابل می‌پردازد و اگر قیمت ارز کاهش یافته باشد، طرفی که افزایش نرخ را پیش‌بینی کرده بود، موظف است اختلاف دو نرخ را به طرف مقابل بدهد؛ به عبارت دیگر، معامله فردایی از مصادیق «بازی مجموع-صفر» است. این نوع معامله به‌دلیل آنکه ممنوع است و هیچ نوع نظارت  و شفافیت و قانونی در آن نیست، به همین دلیل
 به دلالی سودزا تبدیل شده و بسیاری را به‌سمت این بازار کشانده است.
اما فارع از غیرشرعی بودن این معامله، بازار فردایی اثر مخربی هم بر بازار ارز دارد و باعث نوسان نرخ ارز می‌شود. فروشندگان دلار فردایی، دلاری ندارند و به‌صورت صوری، در قالب حواله و برای تهییج بازار و بالا بردن قیمت ارز، معامله را انجام می‌دهند؛ به‌طور مثال اگر دلار امروز ۲۹هزار تومان باشد و فردا با قیمت ۳۰هزار تومان به فروش رود، این مابه‌التفاوت به جیب دلال می‌رود. در یک نگاه مبلغ بالایی نیست اما به دلیل اینکه این معاملات در رقم‌های بالا انجام می‌شود، سود زیادی از آن حاصل خواهد شد اما نتیجه آن عدم ثبات در بازار ارز است.
از همین رو، براساس ویرایش جدید قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که به‌تازگی ازسوی رییس مجلس به دولت ابلاغ شده است(فروردین 1401)، معاملات فردایی ارز غیرقانونی و در حکم قاچاق خواهد بود.
بااین‌حال هنوز هم افرادی در بازار پیدا می‌شوند که اقدام به معاملات فردایی طلا و ارز می‌کنند. فروشندگان فردایی عمدتا دلالانی هستند که در خیابان منوچهری، فردوسی و سبزه‌میدان فعالیت می‌کنند. برخی از این فروشندگان با کوچ به شبکه‌های اجتماعی، فعالیت‌های خود را به بیرون از خیابان‌ها و فضای فیزیکی کشیده‌اند.
بعد از گران شدن نرخ ارز در خردادماه امسال نیز، پلیس امنیت اقتصادی در اطلاعیه‌ای، با ممنوع دانستن فعالیت در سایت‌ها و کانال‌های قیمت‌دهی و انجام هرگونه معامله به‌صورت فردایی و غیررسمی در فضای مجازی، تاکید کرد که فقط معاملاتی مجاز و قانونی است که در واحدهای صنفی قانونی و رسمی و با رعایت قوانین و مقررات پولشویی و مالیاتی انجام شود. براساس اطلاعیه پلیس امنیت اقتصادی، هر فرد خریدار سکه و طلا باید از حساب خود به حساب متعلق به واحد صنفی مجاز واریز وجه کند.

captcha
شماره‌های پیشین