sobhe-no.ir
1455
دوشنبه، ۰۳ مرداد ۱۴۰۱
2
ابراهیم عزیزی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» جلسه کمیسیون امنیت ملی با باقری را تشریح کرد

پافشاری ایران بر انتفاع اقتصادی

مذاکره و گفت‌وگو دوطرفه است و چنانچه راهبردی که جمهوری اسلامی ایران مشخص کرده است طرفین آمادگی داشته باشند و به خواسته‌های بحق ایران تن بدهند

جزییات جدیدی از عملیات دستگیری جاسوسان صهیونیست‌ها در ایران منتشر شد

ناکامی موساد در اصفهان

یک پاراگراف ، یک خبر

صبح نو

ابراهیم عزیزی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» جلسه کمیسیون امنیت ملی با باقری را تشریح کرد

پافشاری ایران بر انتفاع اقتصادی

مذاکره و گفت‌وگو دوطرفه است و چنانچه راهبردی که جمهوری اسلامی ایران مشخص کرده است طرفین آمادگی داشته باشند و به خواسته‌های بحق ایران تن بدهند

علی باقری که در ماه‌های گذشته با مذاکرات فشرده توجه رسانه‌ها و تحلیلگران را به خود جلب کرده، هنوز به نقطه مطلوبی دست نیافته است. وی که رابطه خوبی با رسانه‌ها ندارد و کارش را در سکوت انجام می‌دهد حالا با انتقادهایی مواجه شده است که در دور هشتم بیش از هر زمانی اوج گرفت. در این روزها نیز باز شاهد این روند هستیم و علاوه‌بر مردم حالا مسوولان نیز نسبت‌به این روند اعتراض دارند.
در این راستا، آیت‌الله خاتمی درباره جلسه مشترک هیات‌رییسه و کمیسیون‌های مجلس خبرگان رهبری، اظهار داشت: در این جلسه ۲۰نفر از اعضای مجلس خبرگان رهبری با حضور رییس‌جمهور صحبت کردند. یکی از مباحث درباره وضعیت معیشتی مردم و گرانی‌ها و راهکارهای رفع آن بود. اعضای مجلس خبرگان رهبری، نمایندگان مردم هستند و باید درددل مردم را به مسوولان برسانند. مساله دوم برجام بود که اعضای مجلس خبرگان گفتند که آن مقداری که قابل توضیح است، مسوولان برای مردم توضیح دهند و بگویند که برجام در چه مرحله‌ای است.
حضور باقری و توضیحات وی درخصوص مذاکرات و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اگرچه امر تازه‌ای نیست اما باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.
 
عزیزی: باقری به انتقادهای نمایندگان 
پاسخ داد
در این خصوص با ابراهیم عزیزی، نایب‌رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: حضور معاونان وزارت امورخارجه به‌ویژه آقای باقری، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون امنیت ملی مجلس امری کاملا طبیعی و طبق روال است.
وی گفت: معمولا کمیسیون امنیت ملی هم با وزرا و هم با معاونان تخصصی جلساتی را برگزار می‌کند و در جریان آخرین گفت‌وشنودهای بین مقامات ایران و کشورهای دیگر و منطقه قرار می‌گیرد.
عزیزی با تاکید بر اینکه باقری که معاونت سیاسی و مسوولیت مذاکرات هسته‌ای ایران را برعهده دارد، در جلسه روز گذشته کمیسیون امنیت ملی حاضر شد، افزود: وی درخصوص موضوعات مهم منطقه‌ای و تحولات اخیر و موضوعاتی که مورد انتقاد اعضای کمیسیون است توضیحاتی ارائه کرد. وی ادامه داد: پس از گزارش آقای باقری، اعضای کمیسیون هم نقطه‌نظراتی داشتند که با ایشان در میان گذاشتند و تبادل‌نظر روی موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی صورت گرفت.

ایران آماده است که از مسیر مذاکره 
موضوعات را حل کند
 نایب‌رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به توضیحات باقری در خصوص مذاکرات هسته‌ای خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همیشه به‌واسطه داشتن منطق قوی و گفتمان قوی آماده است که از مسیر مذاکره موضوعات را حل‌وفصل کند.
وی این رویکرد را یک استراتژی ثابت و راهبرد جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: تیم مذاکره‌کننده تا رسیدن به تمامی اهداف و سطوح انتظاراتی که در حوزه دیپلماسی است حتما به مذاکره ادامه خواهد داد. هیچ‌وقت مذاکره را ترک نکرده و نخواهیم کرد؛ مگر با نظامی سیاسی که خواهان این مسیر نباشد.
عزیزی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به پشتوانه منطق هوشمندانه خود همیشه مذاکرات را پیش‌برنده دیده است، افزود: طبیعی است که در مذاکرات باید منافع ایران مدنظر قرار بگیرد و هم اینکه ما باید براساس راهبردهای نظام اسلامی حرکت کنیم که همچنان در این مسیر درحال حرکت است.

اهمیت انتفاع اقتصادی ایران
 این نماینده مجلس ادامه داد: وقتی معاون سیاسی وزارت خارجه به مجلس که نماینده مردم در آن حاضر است می‌آید و مسائل و موضوعات مختلف را پاسخ می‌دهد این می‌تواند به معنای گفت‌وگو با مردم باشد، مسائل دیپلماسی یک بخش آن عمومی است اما برخی از موضوعات هم باید از لحاظ زمانی آماده بیان و اظهارنظر باشند؛ تا موضوعی پخته، سنجیده و قابل‌عرضه نباشد بیانش شاید سزاوار نباشد.
عزیزی تاکید کرد: مذاکره و گفت‌وگو دوطرفه است و چنانچه راهبردی که جمهوری اسلامی ایران مشخص کرده است طرفین آمادگی داشته باشند و به خواسته‌های بحق ایران تن بدهند، طبیعی است که پیشرفت بیشتری حاصل شود اما اگر قرار باشد که به منافع ملی و به‌ویژه انتفاع اقتصادی و سایر مولفه‌هایی که جمهوری اسلامی ایران مشخص کرده است بی‌توجه باشند، طبیعی است که ایران هرموقع که طرف‌های مذاکره به انتفاع اقتصادی و عزت ملی ایران توجه کنند برای توافق رضایت داشته باشد.
 

captcha
شماره‌های پیشین